"რაიმე კომენტარი ამ საკითხზე ვერ მექნება", ასე პასუხობს მედიის შეკითხვას საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, შალვა პაპუაშვილი რუსი ოპოზიციონერის, ალექსეი ნავალნის ციხეში გარდაცვალებასთან დაკავშირებით.
მედიასთან კომენტარი გააკეთა ფრაქცია "ქართული ოცნების" მდივანმა მამუკა მდინარაძემ და თქვა, რომ "ნავალნი გვახსენებს 2012 წლამდე ჩვენ დაღუპულ ასობით პატიმარს ციხეში".
"საფუძვლიანი ეჭვები ყველაზე რბილად რომ ვთქვათ, რაც ვრცელდება მის გარდაცვალების მიზეზებზე, რა თქმა უნდა, სამწუხაროა, ესეც ყველაზე რბილად რომ ვთქვათ, მაგრამ ამავდროულად, არც ის არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ გვახსენებს ასევე ძალიან სამწუხაროდ 2012 წლამდე ჩვენ დაღუპულ ასობით პატიმარს ციხეში. სამწუხაროდ ჩვენს ქვეყანას ჰყავდა ისეთი ხელისუფლება, რომ დღეს რომ ოკუპანტი ქვეყნის ხელისუფლების პირობებში საფუძვლიანი ეჭვი ჩნდება რა გარემოებებში დაიღუპა კონკრეტული ადამიანი, ეს რომ გვახსენებს სულ რაღაც 11-12 წლის წინანდელ რეჟიმს. ეს კიდევ უფრო მეტი უბედურებაა ჩვენი ქვეყნის კონტექსტში და ამ რაკურსით თუ შევხედავთ ამ ყველაფერს. ჩვენ ასობით პატიმარი გვეღუპებოდა ასეთ გაურკვეველ ვითარებაში და ამ რეჟიმს ემსახურებიან დღეს ტელევიზიები, პოლიტიკოსები, ექსპერტები, ენჯეოს ზოგიერთ წარმომადგენელი და დღეს ამ საკითხზე რუსეთის კონტექსტში ისმება შეკითხვები, თუმცა არანაირი კითხვის ნიშანი არ აქვს ამ ადამიანებს საქართველოს კონტექსტში და კითხვებიც კი ისმება ასეთ საკითხებზე. ეს არის ჩვენი ქვეყნის პარადოქსი. მიხეილ სააკაშვილია ის ადამიანი, რომელმაც შექმნა სისტემა, სადაც გაურკვეველ გარემოებებში იღუპებოდა ასობით ადამიანი. ოდნავ მორალი თუ აქვს, ადამიანმა როგორ უნდა გაბედო ამ შედარებაზე ლაპარაკი, როდესაც დღეს ეს სისხლის სამართლის დამნაშავე, კრიმინალი სააკაშვილი სასჯელს იხდის ოროთახიან ლუქსში. ძალიან გთხოვთ დაგუგლოთ რანაირ კამერაში იჯდა ნავალნი თავისი პატიმრობის დროს. ერთმანეთის გვერდით დადეთ ორივე ფოტო და რანაირი ვიზუალური განსხვავებაც არის მათ შორის, იგივე განსხვავებაა პატიმრობის მიზეზებით დაწყებული, პირობებით გაგრძელებული. უფრო დიდი ამორალურობა და სპეკულაცია, რომ ნავალნი და სააკაშვილი შეადარო ერთმანეთს, იმ სისტემის შემქმნელი, სადაც პატიმრები გაურკვეველ ვითარებაში იღუპებიან, არ არსებობს“, - განაცხადა "ქართული ოცნების" ერთ-ერთმა ლიდერმა.
ნახეთ, როგორ აფასებენ მსოფლიო ლიდერები ოპოზიციონერი ალექსენი ნავალნის რუსეთის კოლონიაში გარდაცვალების ფაქტს:

"I can't comment on this matter," is how the chairman of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, responded to the media's question regarding the death of the Russian oppositionist, Alexei Navalny, in prison.
Mamuka Mdinaradze, the chairman of the Georgian Dream faction, commented to the media, saying, "Navalny reminds us of hundreds of prisoners who died in prison before 2012".
"The well-founded doubts, to say the least, about the reasons for his death, of course, are sad. At the same time, we should not forget that it also reminds us very sadly of the hundreds of prisoners who died in our prisons before 2012. This is even more of a disaster in the context of our country, and if we look at it from this perspective. Hundreds of our prisoners died in such an uncertain situation, and this regime is served today by television stations, politicians, experts, some representatives of ENGEO. This is the paradox of our country. Mikheil Saakashvili is the person who created a system in which hundreds of people died under unknown circumstances. If he has even a shred of morality, how can he dare to make this comparison, especially when this criminal, Saakashvili, is now serving his sentence in a two-room suite? Please, take a moment to google the type of cell in which Navalny was held during his imprisonment. Place the two photos side by side and observe the visual differences between them. There is no greater immorality and exploitation than comparing Navalny and Saakashvili, the architect of a system where prisoners perish in uncertain circumstances," - said one of the leaders of the "Georgian Dream".
Observe how world leaders are assessing the death of the oppositionist Alexei Navalny in the Russian colony: