ავტორი: ზაზა დობორჯგინიძე
ქართული ოცნების წინასაარჩევნო ბანერები, რომლებზეც უკრაინის ომში დანგრეული შენობები ქართულ შენობებსაა შედარებული, ბევრმა სამართლიანად დაგმო, როგორც ამორალური, მაგრამ რამდენადაც მიუღებელია ეს ბანერები ოპოზიციის მხარდამჭერებისთვის, იმდენად დამატებით მოტივაციას წარმოადგენს ოცნების პოტენციური ამომრჩევლისთვის, რომელსაც ჩანერგილი აქვს შიში, რომ ოპოზიციის ხელისუფლებაში მოსვლა ომს გამოიწვევს. ერთია მშვიდობაზე აბსტრაქტული საუბარი, ხოლო მეორე შიშის პირდაპირ, უხეშად გენერირება ომის ვიზუალური ხატებით, რაც ადამიანს უსაფრთხოების განცდას უკარგავს და ძალადობრივი სიკვდილის შიშს აღძრავს, რაც ადამიანის უმთავრესი ინსტინქტია.
ოცნების პროპაგანდის თანახმად არსებობს ჩრდილოვანი ორგანიზაცია, “გლობალური ომის პარტია” (Deep State-ის ქართული ანალოგი), რომელიც ცდილობს საქართველოს ომში ჩათრევას, ოპოზიცია კი ამ გლობალური კონსპირაციის ნაწილადაა წარმოჩენილი, ხოლო ბიძინა ივანიშვილი ერთადერთი ადამიანია, რომელიც შეთქმულებას ეწინააღმდეგება. დაშინების ტრადიციული ტაქტიკა, “ სისხლიანი ნაცები”, აღარაა საკმარისად ეფექტური საფრთხობელა უკმაყოფილების შესაკავებლად, არამედ მთელი ოპოზიცია უცხოური ინტერესების გამტარად უნდა გამოჩნდეს, ამიტომაც ბანერებზე ნაციონალურ მოძრაობასთან სხვა პარტიების ნომრებსაც ვხედავს.
29 სექტემბერს, თბილისის მერმა და ქართული ოცნების აღმასრულებელმა მდივანმა, კახა კალაძემ განაცხადა, რომ საქართველოში "მეორე ფრონტის" გახსნის დიდი საშიშროებაა. "მსოფლიოში არსებული დღევანდელი მოცემულობის გათვალისწინებით, დიდია საშიშროება იმისა, რომ საქართველოში მეორე ფრონტი გაიხსნას. ამის მიდრეკილება აქვთ რადიკალურ დაჯგუფებებს და მათ პატრონებს. ეს პროცესები დღეს არ დაწყებულა. პირდაპირ დავიწყეთ ჩვენ საუბარი, რა მუქარა და შანტაჟი არსებობდა, რომ ქვეყანა სანქციებს მიერთებოდა, ამიტომ არის მნიშვნელოვანი, რომ ქართულმა ოცნებამ მოიპოვოს საკონსტიტუციო უმრავლესობა". - თქვა მან.
ამერიკელი კოგნიტური ლინგვისტი ჯორჯ ლაკოფი, თავის წიგნში „არ იფიქრო სპილოზე!“ ამტკიცებს, რომ „ფრეიმინგი“ (Framing) აყალიბებს ჩვენ აღქმებს, ააქტიურებს ქვეცნობიერ მენტალურ სტრუქტურებს, რომლებსაც გავლენა აქვთ იმაზე, თუ როგორ ვინტერპრეტირებთ ინფორმაციას. მას ერთ-ერთ მაგალითად მოჰყავს ჯორჯ ბუშ უმცროსის ადმინისტრაციის მიერ საჯარო დისკურსში ტერმინ „საგადასახადო ტვირთის შემსუბუქების“ (Tax Relief) დამკვიდრება, რომელსაც თეთრი სახლი იმეორებდა იმდენად ხშირად ჯორჯ ბუშის საგადასახადო რეფორმებთან დაკავშირებით, რომ ბოლოს დემოკრატებმა, New York Times-მა და CNN-მა დაიწყეს მისი აქტიური გამოყენება. თუ გადასახადები ტვირთია, რომელიც შემსუბუქებას საჭიროებს, ყველა ვინც ამას ეწინააღმდეგება ავტომატურად ბოროტმოქმედია.
პოლიტიკური პროპაგანდისთვის “ფრეიმინგის” გამოყენებაში ახალი არაფერია, ძველი რომის სამოქალაქო ომში, ოქტავიანემ, მიუხედავად იმისა რომ გამორჩეულად კარგი გენერალი არ ყოფილა, მარკუს ანტონიუსი ჯერ საინფორმაციო ომში დაამარცხა იმით, რომ იგი „გააშავა“ როგორც „უცხოური გავლენის აგენტი“ კლეოპატრასთან მისი ურთიერთობის გამო. ოქტავიანემ გამოაქვეყნა ანტონიუსის ანდერძი, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ ანტონიუსს რომის ნაცვლად ალექსანდრიაში კლეოპატრასთან ერთად დამარხვა სურდა. ოქტავიანემ იმეორებდა ამას იმდენად ხშირად, რომ რომის სამოქალაქო ომი გარდაიქმნა ომად რომის სუვერენიტეტისთის და ტრადიციების შენარჩუნებისთვის უცხოური გავლენის წინააღმდეგ - ამით ოქტავიანემ საზოგადოებისა და სენატის შეხედულებები ანტონიუსის წინააღმდეგ შემოატრიალა,
რამაც საბოლოოდ ბრძოლის ველზე გამარჯვება მოუტანა.
2024 წლის საქართველოში, მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო პოლიტექნოლოგიები მსგავს მიდგომას ეყრდნობა, რომლის საბოლოო მიზანია არჩევნების „ფრეიმინგი“, როგორც “ომსა და მშვიდობას შორის რეფერენდუმის.” ეს აისახება არა მხოლოდ აგენტის კანონებში, ან წინასაარჩევნო ბანერებში, არამედ რუტინულ პროპაგანდაშიც: ავიღოთ თუნდაც ბოლოდროინდელი ჩაშლილი მოლაპარაკებები მამუკა ხაზარაძის და გიორგი გახარიას პარტიებს შორის, რომელიც ტვ იმედზე გაშუქდა, როგორც “გლობალური ომის პარტიის” დაკვეთა. ეს მესიჯი სპონტანური არ ყოფილა. ჯერ კიდევ 2023 წელს სამთავრობო მედიაში ცირკულირებდა ზაზა შათირიშვილის ციტატა, რომ „ამერიკელები საქართველოში ფსევდოშუაშისტური ფლანგის შექმნას ცდილობენ, რისთვისაც გახარიას და ხაზარაძეს გააერთიანებენ.“ როცა მოლაპარაკებები ჩაიშალა, იმედმა ეს გააშუქა როგორც “გახარია და ხაზარაძე არ დაემორჩილნენ გლობალური ომის პარტიის ბრძანებას” და გახარიას და IRI-ს წარმომადგენლის შეხვედრის ფოტოც კი გამოაქვეყნა წარწერით “IRI-ს წარმომადგენელმა გახარია დაუმორჩილებლობისთვის დატუქსა.” პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მიერ მოლაპარაკებების მოულოდნელად, მხარეებთან შეუთანხმებლად გახსნამ ორივე პარტია შეიყვანა ქაოტურ პროცესში, რამაც კიდევ ერთხელ გამოკვება ოცნების პროპაგანდა.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს ყოველივე და შეშლილ კონსპირაციად ჟღერს, მიზეზი რატომაც “მეორე ფრონტის” პროპაგანდა რეზონირებს ამომრჩეველთან არა მხოლოდ ისაა, რომ ხალხს ომის ეშინია და და ოცნება უსაფრთხოების განცდას აძლევს, არამედ მნიშვნელოვანი ფაქტორია ოპოზიციის და სამოქალაქო საზოგადოების კონტრ-პროპაგანდის სისუსტე და ოცნების პროპაგანდისტულ მესიჯებზე ყოველ ჯერზე წამოგება. ოპოზიციის ხშირი მილიტარისტული და ემოციური გამონათქვამები რუსეთზე აძლევს მასალას სამთავრობო პროპაგანდას, რომ შეძლოს არჩევნების “ფრეიმინგი”, როგორც „მშვიდობასა და ომს შორის რეფერენდუმი”.
წელს სამთავრობო მედიაზე და სოცმედია არხებზე ერთ-ერთი ყველაზე გაშუქებადი ნაწყვეტები ყოფილი სახალხო დამცველის ნინო ლომჯარიას “ასეთ სირცხვილს შესაძლოა სჯობდეს ბომბები ცვიოდეს” , ნაცმოძრაობის საგარეო მდივნის, ზურა ჭიაბერაშვილის “დიახ მე მინდა ომი” და გიგი უგულავას “დიახ, ომიც მოსულა” იყო. წინასაარჩევნო კამპანიაშიც კი, ბიძინა ივანიშვილმაც „ლომჯარიას ფოერვერკით“ შეაშინა ხალხი. პოზიციის მიერ უკრაინაში იარაღის გაგზავნის მხარდაჭერა, რუსეთის სანქცირებების მოთხოვნა, რამაც შეიძლება დააზიანოს საქართველოს ეკონომიკა, ხელსაყრელი აღმოჩნდა ოცნების პროპაგანდისთვის, ისევე როგორც ზოგიერთი უკრაინელი მაღალჩინოსანის კომენტარი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების დაბრუნებასთან დაკავშირებით.
ოცნების პროპაგანდის მნიშვნელოვანი ასპექტია ოპოზიციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმოდგენა ქართული ტრადიციების მტრებად. კახეთში ოპოზიცია არახელსაყრელ პირობებშია, რადგან ისინი აკრიტიკებდნენ მეფე ერეკლე II-ს. თუნდაც ამას უშუალოდ პარტიის ლიდერები არ აკეთებდნენ, ისიც საკმარისია, რომ ოპოზიციასთან აფილირებული პირი დაესხას თავს ქართველებისთვის პატივსაცემ ისტორიულ ფიგურას. ლევან ბერძენიშილი ერეკლე მეორეს „პრორუსულს“ და „მოღალატეს“ უწოდებს, რაც ისტორიულად მცდარია. ერეკლე II იყო რეფორმატორი და პროგრესული მმართველი; თუ ვინმეს უნდა განადიდებდეს მას, პირველ რიგში ლიბერალები და პროგრესისტები. ამის ნაცვლად, „ქართულმა ოცნებამ“ ერეკლეს მეორეს მიანიჭა თავისთვის სასარგებლო მნიშვნელობა და ამით ცდილობენ საკუთარი თავი წარმოაჩინოს როგორც პრაგმატული ლიდერები, რომლებიც ომის თავიდან არიდებას ცდილობენ. ერეკლეს ძეგლის აღმართვა „ქართული ოცნებისთვის“ სარგებლის მომტანი იქნება და მათი მიზნობრივი ელექტორატის ყურადღებასაც მოიზიდავს.
ანტისამთავრობო პროტესტებზე უცხოელი პოლიტიკოსების მონაწილეობა ასევე დაეხმარა "ქართული ოცნების" ნარატივს სუვერენიტეტში უცხოურ ჩარევაზე, ხოლო გერმანელი პოლიტიკოსის, მიხაილ როტის, კრიტიკული კომენტარები საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიაზე "ქართული ოცნების" კონტროლირებადმა მედიამ ასევე სათავისოდ გამოიყენა, რათა ოპოზიცია ქართული ღირებულებებისა და ტრადიციებისგან დაშორებულ ძალად წარმოეჩინა.
ეფექტური კონტრ-პროპაგანდა პროაქტიული კომუნიკაციაა. ამის შესანიშნავი მაგალითია ბარაკ ობამას 2008 წლის სიტყვა რასის საკითხზე — „უფრო სრულყოფილი კავშირი“. (, "A More Perfect Union." ) ობამას ყოფილმა პასტორმა გააკეთა პროვოკაციული განცხადებები რასიზმსა და აშშ-ის მთავრობაზე, რაც „ანტიამერიკულად“ იქნა აღქმული და ობამას კამპანიას საფრთხეს უქმნიდა. ობამას გუნდმა გააცნობიერა, რომ ეს საკითხი შეიძლებოდა ზედმეტად გაზვიადებულიყო და მისი კანდიდატურისთვის ზიანი მიეყენებინა, ამიტომ თავად ობამამ წამოჭრა ეს თემა. იმის ნაცვლად, რომ უბრალოდ დისტანცირება მოეხდინა ან უარყოფა ეცადა, მან ეს საკითხი ფართო კონტექსტში მოაქცია — ამერიკაში რასობრივი ურთიერთობების ჭრილში. რაც პირადი სკანდალით დაიწყო, ეროვნულ დისკუსიად იქცა და საზოგადოების მხრიდან ფართო მოწონება დაიმსახურა.
საქართველოში ოპოზიცია არა მხოლოდ ვერ ახორციელებს ასეთ პროაქტიულ კომუნიკაციას, არამედ ხშირად მიხვდება ზიანს მხოლოდ თვეების შემდეგ, რაც ის უკვე დამდგარია. ადეკვატური პოლიტიკური გარემოს პირობებში, მანამ, სანამ „ქართული ოცნება“ საერთოდ დაიწყებდა თავისი რიტორიკის აგებას მშვიდობაზე და სრულად გამოიყენებდა გეოპოლიტიკურ არასტაბილურობას, კომპეტენტური ოპოზიცია დაინახავდა საფრთხეს და წინასწარ შეუშლიდა ხელს „ქართულ ოცნებას“ მშვიდობის ნარატივის მითვისებაში. ამის ნაცვლად, ამ და სხვა საკითხებზე ისინი პროპაგანდის იდეალური სამიზნეები გახდნენ. მათ დასცინეს მშვიდობის იდეას, მიუხედავად იმისა, რომ ომის შიში ხალხისთვის რეალური პრობლემაა, და კულტურულად ჩვენ ვართ ქვეყანა, სადაც მშვიდობის სადღეგრძელო იწყებს ყველა სუფრას. მათ გააკეთეს რადიკალური, მილიტარისტული და ემოციური განცხადებები, რომლებიც „ქართულმა ოცნებამ“ მარტივად ამოკრიფა და საკუთარ ნარატივში ჩართო.
პრობლემის საფუძველი ისაა, რომ ოპოზიციში ან არასამთავრობო სექტორში არავინ აკვირდება „ქართული ოცნების“ საინფორმაციო სტრატეგიას. „აჰ, ვერ ვუყურებ სამთავრობო მედიას“ — ეს არის ფრაზა, რომელსაც ხშირად გაიგონებთ. მართალია, ზუსტად იმიტომ, რომ ვერ უყურებთ, გაქვთ პრობლემა. ოპოზიციაში ყოველი პარტია უნდა ჰყავდეს არა მხოლოდ ერთი ან ორი ადამიანი, არამედ მთელი გუნდები, რომლებიც თვალყურს ადევნებენ და პროგნოზირებენ პროპაგანდის ტენდენციებს და მუდმივად მუშაობენ ამ საკითხზე.
საბოლოოდ, 2024 წლის არჩევნები ორ რეფერენდუმად იქნება წარმოდგენილი: ოპოზიციისთვის ეს იქნება არჩევანი დემოკრატიასა და ავტოკრატიას შორის; „ქართული ოცნებისთვის“ კი — ომსა და მშვიდობას შორის. თუ ოპოზიციას წარმატების იმედი აქვს, მან უნდა შეძლოს საკუთარი ექო კამერებიდან გამოსვლა და საქართველოში არსებული სოციალური დინამიკის აღქმა.

Author: Zaza Doborjginidze
The pre-election banners of the Georgian Dream, where buildings destroyed in the war in Ukraine are compared to Georgian buildings, were rightfully condemned by many as immoral. However, as immoral and unacceptable they are to the opposition's supporters, they serve as additional motivation for potential Georgian Dream voters, who fear that the opposition coming to power would lead to war. It’s one thing to talk about peace, but quite another to directly generate fear through visual images of war, which strip people of their sense of security and evoke the fear of violent death — the most fundamental human instinct.
According to GD, there is a shadowy organization they refer to as the 'Global war party'—similar to the concept of a deep state—whose goal is to incite a war between Georgia and Russia and the only figure standing in its way is Bidzina Ivanishvili, who defies this global conspiracy. Traditional scare tactic of the "Bloody Nationals (UNM)" is no longer effective enough to contain dissatisfaction, so the entire opposition must now be portrayed as carrying out foreign interests to start a war. This is why, alongside the National Movement, the banners also display the numbers of other opposition parties.
On September 29, the Mayor of Tbilisi and the Executive Secretary of the Georgian Dream party, Kakha Kaladze, said that there is a significant danger of opening a "second front" in Georgia: "Considering the current global situation, there is a great danger that a second front could be opened in Georgia. Radical groups and their patrons are inclined toward this. These processes did not start today. We openly started talking about the threats and blackmail that existed, suggesting that the country would be drawn into sanctions. That is why it is important for the Georgian Dream to secure a constitutional majority," he said.
American cognitive linguist George Lakoff argues that framing shapes our perceptions by activating mental structures that influence how we interpret information. It brings unconscious beliefs into the surface and repeats them until they become embedded in public discourse. A notable example is the emergence of the term “tax relief” during George W. Bush's presidency. This phrase quickly infiltrated public dialogue, often repeated to the extent that even liberals began to adopt it. The “relief” suggests the existence of an affliction, portraying taxpayers as victims in need of salvation, while positioning those who oppose this notion as villains obstructing their rescue.
This tactic of political framing is far from new. In ancient Rome, Octavian masterfully reshaped public perception during his rivalry with Mark Antony by casting Antony's alliance with Cleopatra as a betrayal of Roman values. He even published Antony’s will, revealing Antony’s desire to be buried in Alexandria instead of Rome. This shifted the narrative from a mere civil war to a defense of Roman traditions against foreign influence. By relentlessly reinforcing this message, Octavian swayed both public and Senate opinion against Antony, ultimately leading to his victory on the battlefield. Fast forward to 2024 Georgia, and we see a similar tactic from the Ruling Party Georgian Dream, whose ultimate goal is to frame the election as a ‘referendum between war and peace. This is reflected not only in the legislation, or fear-mongering pre-election banners, but also in routine propaganda:
For effective Framing, you need this message to be repeated in every context. Consider the recent failed negotiations between Mamuka Khazaradze’s "Strong Georgia" coalition and Giorgi Gakharia’s "For Georgia" party. State media was quick to frame these talks as orchestrated by foreign powers, and when the negotiations failed, the narrative changed to: “Khazaradze and Gakharia had disobeyed foreign directives.” Imedi TV even published a photo of Gakharia meeting a representative from the IRI, captioning it “Representative from IRI reprimanded Gakharia for Not obeying foreign directive.” GD had laid the groundwork for this narrative long before negotiations began, framing the opposition as pawns of foreign interests. A quote from Zaza Shatirishvili, a close associate of Bidzina Ivanishvili, circulated widely in state media since 2023: "It is obvious that the United States is trying to create a new pseudo-moderate political wing by unifying Khazaradze and Gakharia." The unexpected opening of the negotiations with a public briefing by Salome Zourabishvili, without agreement among the parties, shortly before the submission of lists and elections, forced both political entities into a chaotic process, harming both and feeding the propaganda machine of the ruling party once again.
Although all of this may sound like a deranged conspiracy, the reason why the propaganda resonates with voters is not only that people fear war and Georgian Dream provides a sense of security, but also The opposition's lack or counter-propaganda and their frequent militaristic and emotional statements about Russia provide material for government propaganda, allowing it to frame the election as a "referendum between peace and war."
For example, former Public Defender Nino Lomjaria’s remark at a demonstration, "I may prefer bombs falling from the sky to this kind of disgrace," and UNM foreign speaker’s, Zurab Tchiaberashvili’s remark “Yes I want War” was widely broadcast by the state media and even quoted directly by Ivanishvili to paint the opposition as warmongers. Additionally, some opposition figures supported sending arms to Ukraine or imposing sanctions on Russia, which could hurt Georgia’s economy. Ukrainian officials’ remarks about invading breakaway regions like Abkhazia and Ossetia have further damaged the opposition’s standing, playing into GD’s narrative of external interference. Even the presence of foreign politicians at anti-government protests strengthens GD’s claims of foreign meddling. Comments from German politician Michael Roth, critical of the Georgian Orthodox Church, were seized upon by GD-controlled media, amplifying the ruling party's framing of the opposition as disconnected from Georgian values and traditions.
Crucial aspect of propaganda is to present opposition and NGO’s as enemies of Georgian Traditions. In Kakheti the opposition is at a disadvantage, primarily due to their frequent criticism of the revered King Erekle II, with some opposition-affiliated individuals labeling him as "pro-Russian" and "a traitor," which is historically misguided. In reality, Erekle II was a reformist and progressive ruler; if anyone should have been embraced by liberals and progressives, it’s him. Instead, GD has appropriated his image, attempting to position themselves as pragmatic leaders dedicated to avoiding war. The erection of a statue of Erekle will benefit the Dream party and resonate strongly with their target electorate.
Effective counter-propaganda is proactive communication. A great example of this is Barack Obama's 2008 speech on race, "A More Perfect Union." Obama's former pastor had made inflammatory statements about racism and the U.S. government, which were perceived as "anti-American" and posed a risk to Obama’s campaign. Obama’s team realized that this issue could be blown out of proportion and undermine his candidacy, so Obama himself raised the topic. Instead of simply distancing himself or denying the issue, he used the speech to place it in a broader context—racial relations in America. What started as a personal scandal became the subject of national discussion and was met with widespread admiration. By addressing the matter head-on, he was able to control the narrative.
In Georgia, not only does the opposition lack this sort of proactive communication, but they often only realize the damage months after it’s done. In a functioning political environment, before GD even began its rhetoric about peace and fully capitalized on geopolitical instability, a competent opposition would have seen the threat and preemptively prevented GD from appropriating the peace narrative. Instead, on this topic and others, they became ideal targets for propaganda. They mocked the idea of peace, despite the fact that fear of war is a real concern for people, and culturally, we are a country where a toast to peace starts every gathering. They made radical emotional statements, which GD easily cherry-picked and incorporated into their own narrative.
The root of the problem is that no one in the opposition, or NGO sector tracks GD’s information complex. "Oh, I can't stand watching Government Media." is something you often hear. “Well, it’s precisely because you can’t watch it that you’re in trouble.” – is my usual response. Every opposition party should have not just one or two people, but whole teams tracking and predicting propaganda trends and working on this constantly.
Ultimately, the 2024 elections will be framed as two referendums: for the opposition, it’s a choice between democracy and autocracy; for GD, it’s a choice between war and peace. If the opposition hopes to succeed, they must break free from their echo chambers and engage with the underlying social dynamics in Georgia.