ვაშინგტონში, უკრაინელების, ამერიკელი ექსპერტებისა და ყოფილი მაღალჩინოსნების, ასევე, რუსი ოპოზიციონერების მონაწილეობით, ერთდღიანი დისკუსია გაიმართა სახელწოდებით - “რუსეთის მომავალი - გამოწვევა შეერთებული შტატების საგარეო პოლიტიკისთვის”.
გარდა იმისა, რომ პანელის სპიკერებმა, თუ მოწვეულმა სტუმრებმა საკმაოდ განსხვავებულ ჭრილში განიხილეს, როგორია უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შედეგები სამი წლის შემდეგ, ჩემთვის განსაკუთრებით საყურადღებო თავად რუსი პოლიტიკოსების ხედვები გახლდათ. მათ შორის, თუ რა შეიძლება მოხდეს რუსეთში პუტინის მმართველობის დასრულების შემდეგ, ან როგორ უნდა შეიცვალოს კრემლის ამჟამინდელი რეჟიმის სტრუქტურა, საერთოდ, სურს თუ არა მსგავსი ცვლილება რუს საზოგადოებას და რამდენად მომზადებულები შეხვდებიან ამ პროცესს თავად მოქალაქეები. მათ შორის, ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლები, რომლებიც დღეს რუსეთი ფედერაციის ნაწილს წარმოადგენენ. დისკუსიის ერთ-ერთი მთავარი სპიკერი რუსი პოლიტიკოსი და დუმის ყოფილი წევრი 2007-2016 წლებში, ილია პონომარევი გახლდათ. 48 წლის პონომარევი, რუსეთის სახელმწიფო დუმის ერთადერთი წევრი იყო, რომელმაც მოსკოვის მიერ ყირიმის უკანონო ანექსიის წინააღმდეგ მისცა ხმა. მოგვიანებით, ის იძულებული გახდა შეერთებულ შტატებისთვის შეეფარებინა თავი, საიდანაც უკრაინაში გაემგზავრა და უკრაინის მოქალაქეობაც მიიღო. 2022 წელს, რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ, პონომარევი უკრაინის ტერიტორიული თავდაცვის ძალებს შეუერთდა და რუსეთის მოქალაქეებს კრემლის წინააღმდეგ იარაღის აღებისკენ მოუწოდა. 2023 წელს, მოსკოვმა პონომარევი ტერორისტებისა და ექსტრემისტების სიაში შეიყვანა და ის სახელმწიფო ღალატში დაადანაშაულა.
პონომარევი მჭიდროდ თანამშრომლობდა „რუსეთის თავისუფლების ლეგიონთან“ - კიევის მხარეს მებრძოლ რუსების შეიარაღებულ ჯგუფთან. ილია პონომარევს ვაშინგტონში, სწორედ ზემოთ აღნიშნული ღონისძიებისას ვესაუბრეთ:
- საუბარი დავიწყოთ რუსეთ-უკრაინის მიმდინარე ომით. თქვენი ხედვით, ფართომასშტაბიანი შეჭრიდან სამი წლის შემდეგ, რა არის პუტინის ამჟამინდელი მიზანი?
- ვფიქრობ, ამ შემთხვევაში რამდენიმე საკითხზე უნდა გავამახვილოთ ყურადღება. პირველ რიგში, ცხადია, რომ გეოპოლიტიკური სურათის გარდა, ამ ომის მთავარი ტრიგერი ექსკლუზიურად პუტინის პირადი ეგოიზმი და ტაქტიკური ინტერესი გახდა. ეს ყველაფერი 2014 წელს დაიწყო, როდესაც პუტინს სტრატეგიული დამარცხების კომპენსირება დასჭირდა. უკრაინაში პოპულარულია ხუმრობა, რომ იანუკოვიჩი ერთადერთი პრეზიდენტია მსოფლიო ისტორიაში, რომელიც ერთი და იმავე რევოლუციით ორჯერ განიდევნა. ორივეჯერ მას პუტინი უჭერდა მხარს, შესაბამისად, პუტინს არ შეეძლო ეღიარებინა, რომ ის “ლუზერი” გახდა. ზოგადად, ის არასწორ ფსონებს დებს, მაგრამ მან ერთსა და იმავე პროცესზე არასწორი ფსონი ორჯერ დადო და ორივეჯერ დამარცხდა. ამიტომ პუტინს რაღაც ტიპის გამარჯვებით დამარცხების კომპენსირება და ვითარების შემობრუნება სჭირდებოდა.
- უკრაინაში რუსეთის შეჭრა იანუკოვიჩის დამარცხებამ განაპირობა და ის კრემლის მანამდე უკვე შემუშავებული გეგმის გამოვლინება არ გახლავთ?
- არა მგონია. აბსოლუტურად ვერ ვხედავ მინიშნებას, რომ ეს ყველაფერი მანამდე იყო დაგეგმილი და თუ მართლაც ასე იყო, ძალიან ცუდად დაგეგმილია. სამაგიეროდ, ბევრი მინიშნება არსებობს, რომ ეს საკმაოდ სპონტანური რეაქცია იყო და ხანმოკლე შედეგებზე გათვლილი. ვფიქრობ, ისინი უბრალოდ ვითარების განვითარების პარალელურად მოქმედებდნენ და არ ჰქონდათ წინასწარ დაგეგმილი და გათვლილი მანევრები. კრემლი უკრაინაში შემდეგი არჩევნებისთვის ემზადებოდა და იფიქრეს, რომ ყირიმის ბარათის გამოყენება იმ შემთხვევაში შეიძლებოდა, თუ არჩევნები არასწორი მიმართულებით წავიდოდა - მათი გადმოსახედიდან, სწორად წარმართვისთვის. არა ტერიტორიის დასაბრუნებლად, არამედ გარკვეული არეულობების, სპეკულაციების, პიარ კამპანიების ჩასატარებლად, მაგრამ ფაქტობრივი ანექსია მაშინ მომზადებული არ იყო. ყოველ შემთხვევაში, სამხედროები ამისთვის მზად არ იყვნენ, მათ შორის, არც პოლიტიკური სტრუქტურა ჩანდა მზად. მათ ადგილზე ჰყავდათ ადამიანები, რომლებიც მოვლენების განვითარების მიხედვით აკეთებდნენ არჩევანს. სწორედ ამიტომ არ მჯერა, რომ ეს კარგად შემუშავებული გეგმა იყო. რაც შეეხება 2022 წელს, ვფიქრობ, უკრაინაში ფართომასშტაბიანი შეჭრის იდეა 2021 წელს დაიბადა. ეს უფრო შიდა შიშებსა და ცრურწმენებზე რეაგირება იყო. 2014 წელს, პუტინმა უკრაინაში განვითარებული მოვლენების პარალელურად, გამოსავალი ყირიმის ანექსიაში დაინახა, თუმცა მოგვიანებით მისმა შიდა წრემ - გლაზიევმა, ზატულინმა, სერგეი ივანოვმა და მალაფიევმა იფიქრეს - ყველაფერი ჩვენი გვერდის ავლით განვითარდა, სურკოვი და შოიგუ გმირები არიან, ჩვენ კი, თითქოს ამ პროცესს ჩამოვრჩით. ამიტომ, ჩვენც მსგავსი რამ უნდა გავაკეთოთ და გმირები გავხდეთ. ამასთან, მალაფიევს დიდი ვალი ჰქონდა “ნიშტორბანკსა” და “ვითიბი” ბანკში. მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეც იყო აღძრული. ასე რომ, ისევ და ისევ, მას სჭირდებოდა გმირი გამხდარიყო, რათა მის წინააღმდეგ საქმის წარმოებაც შეწყვეტილიყო. ეს ყველაფერი, როგორც ჩანს, ასე განვითარდა… არ ვხუმრობ, სინამდვილეში მართლაც ასე მოხდა. მოგვიანებით, ჩვენ ვიხილეთ სტრელკოვი, როგორც მალაფიევის უსაფრთხოების უფროსი, რომლის გაგზავნაც ადგილზე შეიძლებოდა. მათ მიიღეს სერგეი ივანოვთან ერთად პაქტი. დიახ, ყველაფერი არაპროგნოზირებადად განვითარდა. შემდეგ პუტინმა ჩარევა გადაწყვიტა და პროცესში სურკოვი ჩართო. სურკოვმა მთელი ეს პროცესი მაშინვე დაანგრია და შექმნა ე.წ. რუხი ზონა, რომლის კეთებაც მას განსაკუთრებით მოსწონს. სურკოვს უყვარს ისეთი ვითარების შექმნა, როდესაც არავის ესმის რა ხდება - არც მშვიდობაა, არც ომი, რაღაც შუალედური მდგომარეობაა, მაგრამ რეალურად მან ამით ე.წ. რუსული გაზაფხული შეაჩერა. სურკოვი რეალისტია, მან გააცნობიერა, რომ ადგილზე საკმარისი ხალხი არ ჰყავდა. მათ არ ჰქონდათ უკრაინაში საკმარისი სახალხო მხარდაჭერა რაიმე შედეგის მისაღწევად, მაგრამ ამავე დროს, ის ბრძანებებს ასრულებდა. ასე გადაიქცა ეს ვითარება “ნაცრისფერ ზონად”. ვფიქრობ, თუ კრემლი ამ სცენარს გააგრძელებდა, საკმაოდ კმაყოფილებიც იქნებოდნენ მინსკის შეთანხმებებით. მათ საერთაშორისო სპეკულაციისა და შიდა კამპანიების წარმოების უფლება მისცეს და არც პუტინი გამოდიოდა ამ სცენარით “ლუზერი”, რადგან მან მთავარი გამარჯვება მოიპოვა ყირიმთან. პუტინი ამით საკმაოდ კმაყოფილი იყო. თუმცა 2021 წლის გაზაფხულზე, განსაკუთრებით კი, 2021 წლის ზამთრის ბოლოს, მოსკოვში გაჩნდა იდეები, რომ უკრაინელები დონეცკზე კონტრშეტევას ამზადებდნენ და მზად იყვნენ მათი განადგურებისთვის. ამ საზოგადოების დიდი ნაწილი, მათ შორის, ჯერ კიდევ მთავრობის წევრები, იუწყებოდნენ, რომ დონეცკსა და ლუჰანსკის სახალხო რესპუბლიკაში ხელისუფლების მთელი სისტემა განსაზღვრული იყო. ამასთან ისინი წერდნენ, რომ სამხედროები არაორგანიზებულნი იყვნენ, თაროზე დაშლილი სახელმწიფოს იდეა იდო და თუ უკრაინელები რამეს გააკეთებდნენ, ის დაეცემოდა. ისინი ამ შიშებსა და პანიკას კრემლში საკმაოდ სერიოზულად ავრცელებდნენ. თუ გადაავლებთ თვალს, რას ამბობდა კრემლი იმ დროს, მიხვდებით, რომ ისინი განგაშის ზარს სცემდნენ, რომ უკრაინელები თავდასხმას აპირებდნენ. უკრაინელები, ცხადია, მთელ ამ პროცესს პირიქით აღიქვამდნენ და ამბობდნენ, რომ ეს რეალურად აჩვენებდა რუსეთის სურვილს, უკრაინელებს დასხმოდნენ თავს. მაგრამ კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, ჩემი ყველა წყარო მიდასტურებს და ლოგიკაც ამას მკარნახობს, რომ რეალურად ყველაფერი პირიქით იყო - რუსეთი ნამდვილად შეშინდა, რომ თავს დაესხმებოდნენ. მათ დაიწყეს ჯარების შეყვანა რუსეთის საზღვრებთან, რადგან იმ შემთხვევაში, თუ უკრაინელები მოქმედებას დაიწყებდნენ, ისინი რეგიონებში შურისძიების მიზნით შევიდოდნენ და ხაზის შენარჩუნებას შეეცდებოდნენ.
როდესაც აღნიშნული სამხედრო კონცენტრაცია დაორგანიზდა, ვფიქრობ, სწორედ მაშინ დაიწყო პუტინმა იდეის აქტიურად განხილვა, რომ ამჯერად მას უკრაინაზე თავდასხმა შეეძლო. ისინი ბაიდენს 2021 წლის ზაფხულში შეხვდნენ. პუტინი მიხვდა, რომ ამერიკელები სუსტ პოზიციაში იყვნენ და რომ სერიოზულ ნაბიჯებს არ გადადგამდნენ. პუტინი ბრწყინვალე ფსიქოლოგია - ის თითქმის ყველა მიმრთულებით ძალიან ცუდი თვისებებით გამოირჩევა, მაგრამ ადამიანების ფსიქოლოგიის გამოცნობა ნამდვილად შეუძლია. მას ადამიანების წაკითხვის უნარები აქვს. ასე რომ, პუტინი მიხვდა, რომ ბაიდენი სუსტი პიროვნებაა და უკრაინაში შეჭრის შემთხვევაში, მხოლოდ სერიოზულად შეშფოთდებოდა. კრემლში თავდასხმისთვის გეგმის შემუშავება დაიწყო. თუ დააკვირდით, ბაიდენთან შეხვედრის შემდეგ, აშშ-ის დაზვერვამ დაიწყო მინიშნებები, რომ უკრაინაზე რუსეთის მხრიდან თავდასხმის გეგმა არსებობდა.
- და რამდენად სწორად გათვალა პუტინმა ყველაფერი სამი წლის წინ გათვალა, მიიღო კი ის, რაც სურდა, თუ დამარცხდა თავის გეგმებში?
- პირადად ჩემთვის, ომში თუ მიზანს ვერ აღწევ, ეს ნიშნავს, რომ წაგებული ხარ, რადგან ომი იმისთვისაა, რომ გარკვეულ მიზნებს მიაღწიო. ცხადია, რომ პუტინი ვერ აღწევს მის საწყის მიზანს, რომელიც კიევის აღებასა და უკრაინის მთავრობის მარიონეტული ხელისუფლებით შეცვლას გულისხმობდა. ეს ნიშნავს, რომ ის უკვე დამარცხდა 2022 წელს დაწყებულ კამპანიაში. ახლა შეკითხვა ასეთია, რა ხდება უკრაინის მხარეს? უკრაინელებმა მოახერხეს სახელმწიფო სუვერენიტეტის შენარჩუნება, აგრესორის მხრიდან დედაქალაქის აღებისა და მარიონეტული მთავრობის დასმის თავიდან აცილება, თუმცა ამავე დროს, მათ მდგრადი მშვიდობის მიღწევა არ შეუძლიათ. მდგრადი მშვიდობის გარეშე კი ქვეყანა ნანგრევებად იქცევა. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ დაბომბვა და ჭურვების ჩამოყრა შეჩერდება, უცხოური ინვესტიციებისა და უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე, ქვეყანა ვერ განვითარდება. სწორედ ამიტომ, უკრაინელებისთვის მდგრადი მშვიდობის მიღწევის ერთადერთი გზა პუტინის ხელისუფლებიდან წასვლაა. ეს კი არ ხდება. შედეგად ახლა ვართ სტრატეგიული გამოფიტვის რეჟიმში. დასავლეთმა ძალიან თვალთმაქცური მიდგომა გამოიჩინა. ბაიდენის ადმინისტრაციის პოზიცია გახლდათ შემდეგი: „ჩვენ არ უნდა დავუშვათ უკრაინის წაგება, მაგრამ ჩვენ არც უკრაინას გავამარჯვებინებთ, ჩვენ არ უნდა დავამარცხოთ რუსეთი, ჩვენ უნდა შევაჩეროთ აგრესია, უკან დავხიოთ ისინი, მაგრამ არა - დავამარცხოთ, რათა არ დავშალოთ რუსეთის რეჟიმი, ან რუსეთი…" ეს იყო მათი პოზიცია, რადგან შესაძლო შედეგების შეეშინდათ.
- გარდა ამისა, არსებობდა მინიშნებები რეალურ რისკებზე, რომ შესაძლოა რუსეთს ბირთვული იარაღის გამოყენებაზე ეფიქრა…
- ეს საკმაოდ უცნაურია, რადგან თუ არ ვცდები, შეერთებული შტატებიც ბირთვული ძალაა. ამიტომ უცნაური პოზიციაა - კარგი, რუსეთი ბირთვული ძალაა, ამიტომ ვაკეთებთ ყველაფერს, რაც მათ სურთ. არსებობს შეკითხვა, როგორ ითვლიან რისკებს? აბსოლუტურად გასაგები იქნებოდა ეს რისკი, თუ ამერიკული ტანკები რუსეთში შეიჭრებოდნენ და მოსკოვის აღებას დააპირებდნენ. ასეთ ვითარებაში, მართლაც წარმოვიდგენდი, რომ რუსეთი ბირთვულ იარაღს გამოიყენებდა. ჩვენ ვსაუბრობთ საკითხზე, როდესაც დასავლელი მოკავშირეები მხარს უჭერენ გარკვეულ პოლიტიკურ პროცესებს არასამხედრო გზით. ამ ვითარებაში, რა კონტექსტი აქვს პუტინს ბირთვული იარაღის გამოსაყენებლად? იცით, მისივე ახლო გარემოცვაც კი არ დაუშვებდა ამას. თუ დასავლეთი, უბრალოდ დაელოდება პუტინის სიკვდილს, ან, მაგალითად რეჟიმის შეცვლას რუსეთში?! ვფიქრობ, საკმაოდ დიდი შანსი არსებობს, რომ თუ ქვეყანაში პუტინის წინააღმდეგ ძლიერი ოპოზიცია არ იქნება, ძალაუფლება შესაძლოა კიდევ უფრო ბნელ ადამიანებს გადაეცეს. ამჟამად, ისევ და ისევ, ამ ომის გამო, რუსეთში ე.წ. Z-პატრიოტიზმი საკმაოდ პოპულარულია. ასეთ ვითარებაში, თუ პუტინი, გარკვეული მიზეზების გამო გაქრება - ვის აქვს გავლენების მიღების საუკეთესო შანსი? ფორმალურად, მიშუსტინი უნდა მოვიდეს ხელისუფლებაში პრემიერ-მინისტრის რანგში, მაგრამ გავლენის თვალსაზრისით, ყველა შეეცდება Z - პატრიოტების ჯგუფის სიმპათიების მოპოვებას, რადგან ისინი შეიარაღებულები და მოტივირებულები არიან. ასე რომ, ეს სინამდვილეში ნეგატიური ცვლილებების რისკებს ზრდის და მეტიც, ბევრად უფრო სერიოზული დაპირისპირების შანსიც მატულობს, ვიდრე ადრე იყო. სინამდვილეში, მსგავსი მიდგომა რისკის შემსუბუქება იქნება, თუ ახლავე არ ვიფიქრებთ რეჟიმის შეცვლაზე შიგნით რუსეთიდან.
- გამოკითხვების მიხედვით, რუსული საზოგადოების უმრავლესობა რეალურად უჭერს მხარს ომს. როგორ წარმოგიდგენიათ რეჟიმის შეცვლა, თუ მოსახლეობის უმრავლესობა პუტინისა და კრემლის პოლიტიკის მომხრეა?
- რუსები მანიპულირებულ რეალობაში ცხოვრობენ, სადაც იციან, რომ მათზე არაფერია დამოკიდებული. გამოკითხვები მანიპულირებული და დამახინჯებულია. მაგალითად, თუ რუს მოქალაქეს ჰკითხავ: „უჭერთ მხარს პუტინის პოლიტიკას ომის გაგრძელების შესახებ?“ ის უპასუხებს, “დიახ, დიახ”. ამასთან, იმავე ადამიანს რომ ჰკითხოთ, “დაუჭერთ მხარს პუტინის გადაწყვეტილებას ომის შეჩერების შესახებ?” ის უპასუხებს, “რა თქმა უნდა”, ანუ, ადამიანი, რომელიც ამბობს, რომ მხარს უჭერს ომს, ის ასევე გიპასუხებთ, რომ სურს მშვიდობა. ეს უბრალოდ მათემატიკური საკითხია, რადგან თუ 70% მხარს უჭერს გამარჯვებას ომში, იმავე გამოკითხვაში 70% ამბობს, რომ მშვიდობა სურს. დიახ, ეს გარკვეულწილად შიზოფრენიის გამოვლინებაა, მაგრამ საკმაოდ მარტივად ახსნადიც. ეს ადამიანები შეეგუენ აზრს, რომ მათ არ შეუძლიათ გავლენა მოახდინონ მმართველებზე ან მთავრობის გადაწყვეტილებებზე. ასე რომ, ეს ბუნებრივია.
- და ვერც ოპოზიციური სპექტრი ახერხებს პროაქტიულ ქმედებას…
- რუსეთში პარტიები საერთოდ აღარ არსებობს. მხოლოდ გარკვეული ოპოზიციური ჯგუფებია.
- და მაშინ რამდენად რეალურია თქვენი ხედვა რეჟიმის შეცვლის შესახებ?
- ჩვენ უნდა დავაკვირდეთ, რეალურად რამდენი ადამიანია მზად რეჟიმის დასაცავად. ჩვენ ბევრი ვისაუბრეთ აქ, ვაშინგტონში და ასევე, კიევში იმის შესახებ, თუ რამდენად არასტაბილურია პუტინის რეჟიმი. მე ვიწინასწარმეტყველე პრიგოჟინის ამბოხი და ისიც, რომ ის რუსეთში წინააღმდეგობას არ წააწყდებოდა. ვაშინგტონსა და კიევშიც მპასუხობდნენ, თქვენ ვითარება არ გესმით, ეს უფრო ილუზიას ჰგავს, ხალხი წინააღმდეგობას გაუწევს და შეუძლებელია პრიგოჟინმა რამეს მიაღწიოს, მას სასტიკად გაუსწორდებიანო. როდესაც ეს რეალურად მოხდა და პრიგოჟინი მოსკოვისკენ გაემართა, მას ლუკაშენსკოსთან შეთანხმებისთვის რომ არ მიეღწია, ის აუცილებლად შევიდოდა მოსკოვში. როდესაც მან ეს ამბოხი დაიწყო, წინააღმდეგობა საერთოდ არ ყოფილა. პრიგოჟინი წინააღმდეგობით არ შეუჩერებიათ, ის დიპლომატიით შეაჩერეს. შემდეგ იმავე ადამიანებმა ვაშინგტონსა და კიევში მითხრეს: „კარგი, თქვენ მართალი აღმოჩნდით, მაგრამ ეს პრიგოჟინია, რომელიც პუტინზე უარესია. ეს ჩვენ, უკრაინელებს ან თქვენს ლეგიონს რომ გაეკეთებინა, ძალიან დიდ წინააღმდეგობას წავაწყდებოდითო. მე ისევ ვუპასუხე, კარგი, როგორც თქვენ ფიქრობთ, ისე იყოს… ამის შემდეგ დაიწყო კურსკში შეჭრა და არც აქ წაწყდომიან უკრაინელები წინააღმდეგობას. კრემლს რამდენიმე დღე დასჭირდა რაღაცის ორგანიზებისთვის. განსაკუთრებით შესამჩნევი იყო ის, რომ ადგილობრი რუსები არ უწევდნენ უკრაინელებს წინააღმდეგობას. კრემლი იძულებული გახდა ჩრდილოეთ კორეელი სამხედროებისთვის გადაეხადა ფული და კურსკში უკრაინელების შესაკავებლად ჩაეყენებინა. ეს ფაქტიც ჩემი ლოგიკის დასტურია, რომ რუსეთში არავის სურს რეჟიმის დაცვა. დიახ, ისინი რეჟიმის ერთგულები არიან, არავის სურს რეჟიმის წინააღმდეგ ბრძოლა, მაგრამ ამავე დროს, არც არავის სურს იმავე რეჟიმის დაცვა. რიგითი რუსები, განსაკუთრებით უსაფრთხოების ძალები, როგორც კი საფრთხე წარმოიქმნება, უკან იხევენ და დამკვირვებლის პოზიციას იკავებენ, ელოდებიან სიტუაციის განვითარებას. სწორედ ამიტომაა კონკურენცია, თუ ვის აქვს მეტი ძალა. თუ რუს მოხალისეთა ჯგუფებს საკმარისი ძალა ექნებათ, მათ მარტივად შეუძლიათ გაიმეორონ ის, რაც პრიგოჟინმა გააკეთა. წარმოიდგინეთ რიცხვები: პრიგოჟინმა მოსკოვისკენ 4 500 ადამიანი დაძრა; ამჟამად უკრაინაში რუს მოხალისეთა ჯარები, დაახლოებით, 1 500-ია და ეს მოხალისეთა რიცხვი იმიტომ კი არ არის ცოტა, რომ ასეთ მოხალისეთა რიცხვი ზოგადად მცირეა, არამედ, იმის გამო, რომ უკრაინელები ყოველთვის ერიდებოდნენ მათ ომში წაყვანას. ისინი ერიდებოდნენ ვაშინგტონის ზეწოლის გამო. პრიგოჟინის მსგავსი რიცხვების მიღწევა აბსოლუტურად განხორციელებადი მიზანია - უბრალოდ რესურსების საკითხია, მაგრამ ასეთი ამოცანი და მიზანი ახლა დღის წესრიგში არ დგას.
- პარალელურად, ვხედავთ, რომ მოლაპარაკებები, ჯერჯერობით, უშედეგოდ მიმდინარეობს და არც ისე სწრაფად მივდივართ კონკრეტული შედეგებისკენ, როგორი მოლოდინიც მანამდე არსებობდა. თქვენი შეფასებით, რას უნდა ველოდოთ ამ მოლაპარაკებებიდან?
- ჩემი შეხედულებაც ცოტა განსხვავებულია უკრაინული მეინსტრიმისგან, მაგრამ ასევე ცოტა განსხვავებულია იმისგან, რასაც ვაშინგტონში არსებული ადმინისტრაცია ფიქრობს. ჩემი აზრით, პუტინი სინამდვილეში საკმაოდ მგრძნობიარეა შეთანხმების მიღწევის მიმართ, მაგრამ ეს ჩვენს, რუსულ ხასიათშია - როდესაც რაღაცას გთავაზობენ, შენ მას პირდაპირ არასდროს თანხმდები. თუ ეს ისეთი რამაა, რასაც თავისთავად იღებ, უფრო მეტზე უნდა აწარმოო მოლაპარაკება. თან პუტინი ძიუდოისტია, რომელმაც ყოველთვის იცის, როგორ გამოიყენოს მოწინააღმდეგის წონა მისსავე სასარგებლოდ. ის ამბობს: „კარგი, ტრამპს ნობელის მშვიდობის პრემიის მიღება უნდა. ამიტომ, უფრო მაღლა ახტი, გთხოვ“. სწორედ ეს ხდება. პუტინი მოთამაშეა - ის ბლეფისა და მსგავსი სვლების ოსტატია. ამასთან, ის ზედმეტად ბევრს თამაშობს, მაგრამ მას გათვლა იმაზე აქვს, რომ ამერიკის ადმინისტრაციას დროის დეფიციტი აქვს, თვითონ კი არსებული მდგომარეობის გაგრძელება კიდევ ერთი წლის განმავლობაში უპრობლემოდ შეუძლია - იჯდეს და დაელოდოს და მეტ დათმობაზე წასვლა მოითხოვოს.
- საქართველოზეც მინდა გკითხოთ, რადგან თქვენ კარგად იცნობთ კრემლის ელიტასა და მათი მოქმედებების ხელწერას. რა არის ახლა მათი ამოცანა საქართველოში?
- ცხადია, რუსეთს სურს საქართველოში შიშზე დაფუძნებული გავლენა შეინარჩუნოს. ცხადია, რუსეთს არ უნდა, რომ საქართველო ნატოს ნაწილი გახდეს; მათ სურთ, მთავრობის სახით რაც შეიძლება დიდხანს შეინარჩუნონ მათთვის ლოიალური რეჟიმი.
- თქვენი შეფასებით, “ქართული ოცნება” კრემლის მიმართ რამდენად ლოიალურია?
- ვფიქრობ, ისინი არ არიან იმ დონემდე ლოიალურები, როგორც ზოგიერთი ოპოზიციონერი მიანიშნებს. ბიძინა ივანიშვილს არ ვაფასებ როგორც მხოლოდ რუსეთის აგენტს. ის ბიზნესმენია, ამიტომ მისთვის ფული უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე რაიმე პოლიტიკური, თუ გეოპოლიტიკური საკითხები. მას სურს საქართველო თავისთვის შეინარჩუნოს, როგორც პირადი სათამაშო მოედანი. ამიტომ არავინ სჭირდება ისეთი, ვისაც შესაძლებლობა ექნება მას ეს მოედანი წაართვას. არც რუსეთი, არც ევროკავშირი, არც არავინ სხვა. ივანიშვილს სურს ქვეყანა თავისი ინტერესებიდან გამომდინარე ჰქონდეს პრივატიზებული. სწორედ ეს ვნახეთ ბევრ პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში და არ მესმის, რატომ უნდა ჩავთვალოთ ეს გამონაკლისად. ამის მიღწევად კი საუკეთესო გზა რუსეთთან კარგი ურთიერთობების შენარჩუნებაა. მას მოსკოვში დიდი ბერკეტები აქვს იმის სათქმელად, რომ აი, მე თუ არ ვიქნები, მაშინ ისევ კრემლისადმი მტრულ რეჟიმს მივიღებთ, რომელიც მაშინვე ევროპელებისა და ნატოს მკლავებში გადახტება. ის კრემლს ეუბნება, რომ მათთვის უკეთესია, ისევ ივანიშვილის ხელისუფლებაში შენარჩუნება. უნდა ითქვას, რომ ის არც ბოლომდე ვარდება მოსკოვის მკლავებში, რადგან ესმის, რომ ეს არის ის, რაც ხდება სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში. ასე რომ, თითქოს დისტანციას ინარჩუნებს. პარალელურად, როგორც ვიცი, ბიზნესს აკეთებს იგორ სეჩინთან, ევტუშენკოსთან და სხვა რამდენიმე მნიშვნელოვან რუს მოთამაშესთან.
- ისევ რუსეთში?
- არა, საქართველოში.
- და რამდენ ხანს შეძლებს კრემლი ივანიშვილის მფარველობას იმ ფონზე, როდესაც საქართველოს მოქალაქეების მინიმუმ 80%-ს არ სურს რუსული უკონტროლო გავლენის ქვეშ ყოფნა, რით ეხმარება ამ ფონზე რუსეთი ივანიშვილს?
- რა თქმა უნდა, პირველ რიგში, ფინანსურად. იცით არსებობს ასეთი რუსული გამონათქვამი, რომელიც კრემლში ძალიან პოპულარულია - “ფული ეშმაკს ამარცხებს”. ივანიშვილი იგივეა, რაც იანუკოვიჩი იყო უკრაინაში. რუსეთს არასდროს სურდა უკრაინის მთლიანად ხელში ჩაგდება, რადგან, სინამდვილეში, კრემლის მსგავსი რეჟიმისთვის გარკვეული დისტანციის შენარჩუნება მანევრის საშუალებას აძლევს. თუ სიტუაციას ფინანსურად აკონტროლებ, დანარჩენზე შეგიძლია თქვა, რომ ეს თავად ხალხის საქმეა. ამ მეთოდით კრემლი უქმნის სხვა ქვეყნებს ილუზიას, რომ თითქოს დამოუკიდებლები არიან, რადგან ყველა ვალდებულების აღება თავად არ სურს. საბოლოო ჯამში კი, ყველაფერს თავად აკონტროლებს.
- ისევ რომ დავუბრუნდეთ ივანიშვილის რუს ბიზნესპარტნიორებს საქართველოში - რა არის მათი მთავარი ბიზნესსფერო, თუ ივანიშვილი რუსებს სანქციებიდან თავის არიდებაში ეხმარება?
- მე ყურადღებით არ ვაკვირდები მათ ურთიერთობებს იმ თვალსაზრისით, თუ რა სახის შეთანხმებები აქვთ ერთმანეთთან დადებული. ჩემი ინსაიდერები ამბობენ, რომ მათ ოფიციალურად შეცვალეს სტრუქტურა, მაგრამ ბენეფიციარები იგივე ადამიანები არიან. არსებობს გარკვეული ერთობლივი ბიზნესები, მაგრამ ამის დეტალები არ არის ის საკითხი, რაზეც მე ვისაუბრებ.

In Washington, a one-day discussion entitled “The Future of Russia – A Challenge for US Foreign Policy” was held with the participation of Ukrainians, American experts, former high-ranking officials, as well as Russian oppositionists. In addition to the fact that the panelists and invited guests discussed the consequences of Russia’s full-scale invasion of Ukraine three years later from quite different perspectives, I was particularly interested in the views of Russian politicians themselves. Among them were discussions about what might happen in Russia after Putin’s rule ends, how the structure of the current Kremlin regime should change, whether Russian society wants this change in general, and how prepared the citizens themselves are for this process. Among them were representatives of national minorities, who are now part of the Russian Federation. One of the main speakers of the discussion was Ilya Ponomarev, a Russian politician and former member of the State Duma from 2007 to 2016. Ponomarev was the only member of the Russian State Duma to vote against Moscow’s illegal annexation of Crimea. He was later forced to seek refuge in the United States, from where he traveled to Ukraine and obtained Ukrainian citizenship. In 2022, after Russia’s full-scale invasion of Ukraine, Ponomarev joined the Ukrainian Territorial Defense Forces and called on Russian citizens to take up arms against the Kremlin. In 2023, Moscow added Ponomarev to its list of terrorists and extremists, and accused him of high treason. Ponomarev worked closely with the “Russian Freedom Legion,” an armed group of Russians fighting on the side of Kyiv. We spoke to Ilya Ponomarev in Washington, D.C.:
- Let’s start with the ongoing Russia-Ukraine war. In your opinion, what are Putin's current goals three years after the large-scale invasion?
- I think that in this case, we should focus on several issues. First of all, it is clear that, in addition to the geopolitical picture, the main trigger of this war was exclusively Putin’s personal egoism and tactical interest. It all started in 2014, when Putin needed to compensate for a strategic defeat. A popular joke in Ukraine is that Yanukovych is the only president in world history who was ousted twice by the same revolution. Both times, he was supported by Putin; therefore, Putin could not admit that he had become a “loser.” In general, he makes the wrong bets, but he made the wrong bet twice on the same process and lost both times. Therefore, he needed to compensate for the defeat with some kind of victory and turn the situation around.
- Was the invasion of Ukraine a result of Yanukovych's defeat, and not a manifestation of a previously developed plan by the Kremlin?
- I don't think so. I see absolutely no indication that this was planned in advance, and if it was, it was very poorly planned. On the contrary, there are many indications that this was a rather spontaneous reaction, aimed at short-term results. I think they were simply acting in parallel with the development of the situation because they had no pre-planned, well-calculated actions. The Kremlin was preparing for the next elections in Ukraine, and they thought that the Crimea card could be used if the elections went in the wrong direction—at least from their point of view—to conduct them properly. Not to return the territory, but to incite unrest, spread speculation, and run PR campaigns. The actual annexation was not prepared at that time. In any case, the military was not ready, and the political structure among them did not seem prepared either. They had people in place who made decisions based on how events unfolded. That’s why I do not believe this wasn't a well-developed plan. As for 2022, I think the idea of a full-scale invasion of Ukraine was born in the spring of 2021. It was more a reaction to internal fears and prejudices. In 2014, Putin, parallel to the events in Ukraine, saw the solution in the annexation of Crimea. But then his inner circle—Glazyev, Zatulin, Sergey Ivanov, and Molefiev—said that everything was developing besides them - Surkov and Shoigu are heroes, and we, as if, were behind this process, so we should do something similar and become heroes too. Additionally, Molefiev had large debts to Nishtorbank and VTB Bank. A criminal case was also opened against him. So, again, he needed to become a hero so that the case against him would be dropped. It all seemed to develop like this… I’m not joking. Later, we saw Strelkov as Malafeyev’s security chief, who could be sent to the ground. They made a pact with Sergei Ivanov. Everything developed unpredictably. Then Putin decided to intervene and involved Surkov in the process. Surkov immediately sabotaged this process and created the so-called gray zone, which he particularly likes to do. Surkov likes to create situations where no one understands what is happening—neither peace nor war, just some intermediate state. In fact, he stopped the so-called Russian Spring with this. Surkov is a realist; he realized that he did not have enough people on the ground. They lacked sufficient public support in Ukraine to achieve results, but at the same time, he was carrying out orders. This is how the situation turned into a “gray zone.” I think that if they had continued like this, they would have been quite satisfied with the Minsk agreements. These allowed international speculation and domestic campaigns, and Putin did not come out as a “loser” either because he achieved the main victory with Crimea. Putin was quite satisfied with this. However, in the spring of 2021—or more precisely, at the end of winter 2021—ideas arose in Moscow that Ukrainians were preparing a counterattack on Donetsk and were ready to destroy them. A large part of this society, including some members of the government, reported that the entire system of government in Donetsk and Luhansk was determined. At the same time, they wrote that the military was disorganized, that the idea of a disintegrated state was on the shelf, and if the Ukrainians did something, it would collapse. They spread these fears and panic quite seriously in the Kremlin. If you look at what the Kremlin was saying at the time, you will see they were sounding the alarm that Ukrainians were going to attack. Of course, Ukrainians perceived this entire process differently and claimed that this actually showed Russia's desire to attack Ukraine. But I will repeat once again: all my sources confirm this, and logic dictates it, that in reality, everything was the other way around—Russia was truly scared they would be attacked. They started bringing troops to the borders because, in case the Ukrainians acted, they would enter the regions to retaliate and try to hold the front line. When this military concentration was organized, I believe that was when Putin began actively discussing the idea that this time he could attack Ukraine. They met with Biden in the summer of 2021. Putin understood that the Americans were in a weak position and that they would not take serious steps. Putin is a brilliant psychologist—he has very bad qualities in almost all areas, but he can really understand the psychology of people. He has the ability to read people. So, Putin understood that Biden is a weak person, and they would only be seriously worried if an invasion occurred. The Kremlin then began developing a plan for an attack. If you look, after the meeting with Biden, US intelligence started to give hints that there was a plan for Russia to attack Ukraine.
- And how accurately did Putin assess the situation three years ago? Did he get what he wanted, or did he fail in his calculations?
- Personally, I believe that if you do not achieve your goals in a war, it means you have lost—because war is fought to achieve specific objectives. It’s clear that Putin cannot achieve his initial goal, which was to capture Kyiv and replace the Ukrainian government with a puppet regime. This means he has already lost the campaign that began in 2022. Now, the question is, what is happening on the Ukrainian side? The Ukrainians managed to preserve their sovereignty, prevent the aggressor from capturing the capital, and stop the installation of a puppet government. But at the same time, they cannot achieve sustainable peace. Without sustainable peace, the country will turn into ruins. Even if the bombing and shelling stop, without foreign investment and security guarantees, the country would not develop. That’s why the only way for Ukraine to achieve lasting peace is to see the end of Putin’s rule. And that is not happening. This is why we are in a state of strategic exhaustion. The West has shown a very hypocritical approach. The Biden administration’s stance has been: “We must not let Ukraine lose, but we will not let Ukraine win either—we must not defeat Russia.” They want to stop the aggression and push back the Russian forces, but not to defeat them, so as not to destroy the Russian regime—or Russia itself. That was their position, driven by fear of the possible consequences.
- There were hints of real risks—perhaps Russia was even considering using nuclear weapons…
-That’s quite strange, because, if I’m not mistaken, the United States is also a nuclear power. So, it’s a strange position—well, Russia is a nuclear power, so we do whatever they want. But the question is, how do they calculate the risks? It would be absolutely understandable if American tanks invaded Russia and tried to take Moscow. In such a situation, I would seriously imagine Russia using nuclear weapons. We’re talking about a scenario where Western allies support certain political processes in a non-military way. What context does Putin have in this situation to use nuclear weapons? You know, even his close circle would not allow it. If the West simply waits for Putin to die or for a regime change in Russia, I think there’s a good chance that power could transfer to even darker figures. Right now, because of this war, the so-called Z-patriotism has become quite popular in Russia. If Putin, for some reason, disappears, who has the best chance of gaining influence? Formally, Mishustin should come to power as Prime Minister, but in terms of influence, everyone will try to win the favor of the Z-patriots because they are armed and motivated. This actually increases the risk of negative changes, and the possibility of a much more serious confrontation than before. So, in fact, the risk will be mitigated if we avoid thinking about regime change from within Russia at this moment.
- According to polls, the majority of Russian society actually supports the war. How is it possible to change the regime if most of the population supports Putin and the Kremlin’s policies?
- Russians live in a manipulated environment where they believe that nothing depends on them. Polls are manipulated and distorted. For example, if you ask a Russian citizen, “Do you support Putin’s policy of continuing the war?”, they will answer, “Yes, yes.” But if you ask the same person, “Do you support Putin’s decision to stop the war?”, they will also say “Of course,” meaning that someone who supports the war will also say they want peace. It’s simply a matter of math: if 70% support victory in the war, then about 70% also say they want peace—it's a contradiction, but it’s easily explained. These people have come to terms with the fact that they cannot influence their rulers or government decisions. So, it’s natural.
- And the opposition is not able to take proactive action either…
- There are no real parties in Russia anymore—only certain opposition groups.
- And how realistic is your vision of regime change?
- We need to observe how many people are actually willing to defend the regime. We’ve discussed extensively here in Washington and in Kyiv how unstable Putin’s regime really is. I predicted Prigozhin’s uprising and that he wouldn’t encounter resistance. In Washington and Kyiv, they told me I didn’t understand the situation—that it was an illusion, that people would resist, and that Prigozhin wouldn’t accomplish anything; he would be dealt with severely. When this actually happened, and Prigozhin headed for Moscow, if he hadn’t reached an agreement with Lukashenko, he definitely would have entered Moscow. When he launched this, there was no resistance at all. Prigozhin was not stopped by force—he was stopped through diplomacy. Then the same people in Washington and Kyiv told me: “Well, you were right, but that’s Prigozhin, who is worse than Putin. If we, the Ukrainians, or your legion had done this, we would have faced strong resistance.” I replied, “Well, whatever you think…” After that, the invasion of Kursk began, and the Ukrainians did not encounter resistance there either. It took the Kremlin several days to organize some response. It was especially noticeable that local Russians did not resist the Ukrainians. The Kremlin was forced to pay North Korean troops to station in Kursk to hold back the Ukrainians. This fact also confirms my logic: no one in Russia truly wants to defend the regime. Yes, they are loyal to it—no one wants to fight against it—but at the same time, no one wants to protect it. Ordinary Russians, especially security forces, retreat at the first sign of threat and adopt an observer stance, waiting for the situation to develop. That’s why there is a competition over who has more power. If Russian volunteer groups have enough strength, they can easily repeat what Prigozhin did. Imagine the numbers: Prigozhin sent 4,500 fighters to Moscow; currently, Russian volunteer troops in Ukraine number about 1,500. This number isn’t small because volunteers are generally reluctant to join, mainly due to pressure from Washington. Achieving numbers comparable to Prigozhin’s is entirely feasible—it's just a matter of resources—but such a goal is not on the current agenda.
- At the same time, we see that the negotiations are, so far, fruitless, and we are not moving towards results as quickly as we had hoped. What do you think the outcome of these negotiations could be?
- My view is a little different from the Ukrainian mainstream, but also somewhat different from what the Washington administration thinks. I believe Putin is actually quite sensitive to reaching an agreement, but it is in our Russian character that when you are offered something, you never accept it outright. If it’s something you take for granted, you have to negotiate for more. Putin is a judoka who always knows how to use the opponent’s weight to his advantage. He says: "Okay, Trump wants to get the Nobel Peace Prize. So jump higher, please." That’s exactly what happens. Putin is a player—he is a master of bluffing and this kind of moves. At the same time, he plays too much, but he counts on the fact that the American administration is short on time, and he himself can easily continue the status quo for another year—sit and wait, demanding more concessions.
- I would also like to ask you about Georgia as well, because you know the Kremlin elite and their signature actions very well. What is their task in Georgia now?
- Of course, Russia wants to maintain its influence in Georgia based on fear. Naturally, Russia does not want Georgia to become part of NATO; they want to keep a regime loyal to them in power for as long as possible.
- How loyal is the “Georgian Dream” to the Kremlin?
- I think they are not as loyal as some oppositionists suggest. I do not see Bidzina Ivanishvili as just an agent of Russia. He is a businessman, so money is more important to him than political or geopolitical issues. He wants to keep Georgia for himself, as a personal playground. Therefore, he does not need anyone who might take this playground away from him—neither Russia, nor the European Union, nor anyone else. Ivanishvili wants to privatize the country in his own interests. We have seen this in many post-Soviet countries... The best way to achieve this is to maintain good relations with Russia. He has significant leverage in Moscow to say that if he is not there, then a regime hostile to the Kremlin will come to power, which would immediately jump into the arms of Europeans and NATO. He tells the Kremlin that it’s better for them to keep Ivanishvili in power. It’s worth noting that he does not fully fall into Moscow’s embrace because he understands what is happening in South Ossetia and Abkhazia. So, he seems to be keeping his distance. At the same time, as far as I know, he does business with Igor Sechin, Yevtushenko, and several other important Russian players.
- In Russia?
- No, in Georgia.
- And how long will the Kremlin be able to protect Ivanishvili, given that at least 80% of Georgian citizens do not want to be under uncontrolled Russian influence? How does Russia help Ivanishvili in this context?
- Of course, primarily financially. You know, there’s a Russian saying that’s very popular in the Kremlin: “Money conquers the devil.” Ivanishvili is similar to Yanukovych in Ukraine. Russia has never wanted to fully take over Ukraine because maintaining a certain distance allows a regime like the Kremlin’s to maneuver. If you control the situation financially, you can say that everything else is a matter of the people’s will. With this approach, the Kremlin creates the illusion that countries are independent because it doesn’t want to take on all the obligations itself—ultimately, it controls everything behind the scenes.
- Returning to Ivanishvili’s Russian business partners in Georgia—what is their main business, or Ivanishvili helps Russians evade sanctions?
- I don’t closely monitor their relations or the details of their agreements. My insiders say they have officially changed the structure, but the beneficiaries remain the same. There are some joint businesses, but I won’t go into the details here.