სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში წერია, რომ მიღებული ინფორმაციით, პოლიტიკურ წრეებთან დაკავშირებული ჯგუფები საქართველოში მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნების წინა დღეებში, გეგმავენ ხელოვნური ინტელექტის და სხვა თანამედროვე ტექნოლოგიების მეშვეობით დამონტაჟებული, ფალისფიცირებული ვიდეო და აუდიო ჩანაწერების გავრცელებას.
მათი ცნობით, აღნიშნულ ყალბ ჩანაწერებში იქნება გამოყენებული საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენელთა ხმები და ვიდეო გამოსახულება.
უწყებაში განმარტავენ, რომ აღნიშნული ყალბი ინფორმაციის გავრცელების მიზანი არის ხელისუფლების შტოებს შორის დაპირისპირების გამოწვევა, აგრეთვე ხელისუფლებასა და მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის შუღლის ჩამოგდება და ხელისუფლებასა და დასავლელ პარტნიორებს შორის ურთიერთობის გაუარესება.
განცხადების მიხედვით, აღნიშნული პროვოკაციის მთავარ მიზანს კი წარმოადგენს საპროტესტო მუხტის ხელოვნურად შექმნა და აგორება, ქვეყანაში დესტაბილიზაციის კერების გაჩენა, რაც უწყების განმარტებით, საბოლოოდ გამოყენებული იქნება პოლიტიკური მიზნებისთვის.

The statement issued by the State Security Service of Georgia states that, according to their information, groups related to political circles are planning to distribute falsified video and audio recordings installed through artificial intelligence and other modern technologies in the days before the upcoming parliamentary elections in Georgia.
According to their information, the voices and video images of the representatives of the Georgian authorities will be used in the aforementioned fake recordings.
The agency explains that the purpose of spreading the said false information is to provoke a confrontation between the branches of the government, as well as to start a fight between the government and the Orthodox Church and to worsen the relationship between the government and the Western partners.
"The main goal of the said provocation is to artificially create and stir up the protest momentum, to create hubs of destabilization in the country, which will ultimately be used for political purposes,” reads the SSSG statement.