ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)-ის ინფორმაციით, საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2022-2023 წლებში საქართველოში რუსეთის 73.7 ათასი მოქალაქე საცხოვრებლად დარჩა.
"საქსტატის მონაცემებით, ბოლო 10 წელში (2014-2023) ემიგრაციაში წავიდა 815,608 საქართველოს მოქალაქე, ხოლო ქვეყანაში დაბრუნდა 265 ათასით ნაკლები - 550,919 საქართველოს მოქალაქე. 2022-2023 წლებში ემიგრაციაში წავიდა 118 ათასით მეტი საქართველოს მოქალაქე ვიდრე დაბრუნდა უკან სამშობლოში. ამავე დროს საქართველოში საცხოვრებლად დარჩა 73.7 ათასი რუსეთის მოქალაქე. 2023 წელს ემიგრაციაში წასული 163,480 საქართველოს მოქალაქიდან 70% (114 438) 30 წლამდე ასაკისაა, მათ შორის 43% (70,003) 15 წლამდე ბავშვია.
გაეროს მონაცემებით, 2020 წელს ემიგრაციაში ცხოვრობდა საქართველოში დაბადებული 861,077 პირი. არსებული დინამიკის გათვალისწინებით მათი რიცხვი 2024 წელს მილიონამდე გაიზრდება", - აღნიშნულია ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებულ მონაცემებში.

According to information from the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and data from the National Statistics Office of Georgia, 73,700 Russian citizens stayed in Georgia in 2022-2023.
"According to data from the National Statistics Office of Georgia, in the last 10 years (2014-2023), 815,608 Georgian citizens emigrated, and 265,000 fewer returned to the country—550,919 Georgian citizens. In 2022-2023, 118,000 more Georgian citizens emigrated than returned to their homeland.
At the same time, 73,700 Russian citizens stayed in Georgia for residence. Of the 163,480 Georgian citizens who emigrated in 2023, 70% (114,438) are under the age of 30, including 43% (70,003) who are children under the age of 15. According to UN data, 861,077 people born in Georgia lived in exile in 2020. Taking into account current dynamics, their number is projected to increase to one million by 2024," the organization noted in its published data.