საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, ევროპაში გამართული მაღალი დონის შეხვედრების შემდეგ, ტელეკოპმანია "პირველთან" პარტნიორ სახელმწიფოებში არსებულ განწყობებზე კიდევ ერთხელ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მათ "ბევრი კითხვა აქვთ იმასთან დაკავშირებით, თუ რა მომენტში შეიცვალა ხელისუფლება, რომელიც 2012 წელს მოვიდა".
"შეიცვალა უცებ და როგორ გახდა რეალურად მოსკოვის ბრძანებების თუ ინსტრუქციების [გამტარებელი], ყოველ შემთხვევაში იმათ მუსიკაზე როგორ უკრავს და ცეკვავს. ეს ძნელი ასახსნელია. მეც არ ვიცი როგორ უნდა ავხსნა. არ ვიცი, ვის თავში რა ტრიალებს, ვინ ვისზეა დამოკიდებული ან რატომ, ან რა არის ის უხილავი ძაფები, რომელიც ვიღაცებს მოსკოვთან თუ მოსკოვის ზოგიერთ წრესთან აკავშირებს, მაგრამ ფაქტია, რომ საქართველო, უკვე ორი წელი თუ ორ წელზე მეტია რუსულ სცენარებს მიჰყვება"- აღნიშნა ჟურნალისტთან საუბრისას საქართველოს პრეზიდენტმა.
შეკითხვაზე, "იქნებ ყოველთვის ასეთი ხელისუფლება იყო, უბრალოდ, მანამდე ნიღბავდნენ", პრეზიდენტი პასუხობს, რომ "შესაძლოა".
"შეიძლება, ვერაფერს ვიტყვით. რაც არ ვიცით იმას ვერ ვიტყვით. ვსაუბრობთ იქიდან, საიდანაც ფაქტები, კანონები და მოსახლეობასთან ქცევა იწყება", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა. მან "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო ბანერებზეც ისაუბრა და ის საბჭოთა პერიოდს შეადარა.
"დღეს გავიგე, რომ თურმე დადიან ეზოებში და იძახიან, რომ თუ 26 ოქტომბერს ჩვენ არ მოვიგეთ, რუსეთი თბილისს 2 კვირაში დაბომბავსო. იმ ბილბორდებით, რომელიც აჩვენებს უკრაინის ტრაგედიას და ვითომ ჩვენს ბედნიერებას, ვისი გული უნდა მოიგო და ვის უნდა მოეწონო საქართველოში", - დასძინა მან.
საქართველოს პრეზიდენტმა ევროპაში მისი ვიზიტების მთავარ მიზანზეც გაამახვილა ყურადღება და თქვა, რომ სწორედ იმ მომენტში, როცა ქვეყანა არჩევნებისთვის ემზადება, სურდა ეთხოვა პარტნიორებისთვის, რომ მოსახლეობის არჩევანის შემდეგ ქვეყანა სწრაფად დაუბრუნდეს იმ გზას, "საიდანაც ქართულმა ოცნებამ მოგლიჯა".
"მინდოდა სწორედ ამ მომენტში, როცა ვემზადებით არჩევნებისთვის, გამეგო და მეთხოვა მათგან, რომ როცა საქართველოს მოსახლეობა თავისას იტყვის და დაადასტურებს, რომ რჩება ევროპის მომხრედ, სწრაფად დაგვაბრუნებენ იმ გზაზე, საიდანაც მოგვგლიჯა "ოცნებამ". ეს დასტური მივიღე, რომ გზა მხოლოდ შეჩერებულია და ყველაფერი ჩვენი გადასაწყვეტია, არჩევნებამდე არავინ არაფერში ჩაერევა", - განაცხადა პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა.
ინტერვიუს მიმდინარეობისას, ჟურნალისტი დაინტერესდა, ვარშავის უსაფრთხოების ფორუმის ფარგლებში, საქართველოს პრეზიდენტისა და თეთრ სახლში შეერთებული შტატების უშიშროების საბჭოს ევროპის მიმართულების უფროსი დირექტორის, მაიკლ კარპენტერის შეხვედრის დეტალებით. კერძოდ, შეკითხვაზე, "გქონდათ თუ არა მაიკლ კარპენტერთან საუბარი, თუ როგორია არსებულ ვითარებაში ვაშიგტონის სამოქმედო გეგმა", საქართველოს პრეზიდენტმა უპასუხა, "როგორ არა, ამაზე იყო საუბარი".
"პარალელური მიდგომაა, მეგობარის აქტი, რაც, მართალია, კონგრესის ინიციატივაა და არა ადმინისტრაციის, მაგრამ საქართველოს მიმართ ორივე პარტიის, დემოკრატებისა და რესპუბლიკელების მხრიდან, ორმხრივ მიდგომას ასახავს. ასე რომ, იმედი, რომ აშშ-ში ხელისუფლება თუ შეიცვლება, ყველაფერს დავალაგებთ, მცდარია. შეერთებული შტატების მიდგომა ნათელია და დოკუმენტში წერია - თუ თქვენ ასე განაგრძობთ, მიიღებთ შეზღუდვებს, რაც უკვე დაწყებულია, ასევე, სანქციებს, რომელიც მზადდება, მაგრამ დრო სჭირდება, რათა კარგად იყოს დასაბუთებული. ეს ყველაფერი იქნება, თუმცა არაწინაასაარჩევნოდ. ესეც ნათქვამი აქვთ, რომ თავს შეიკავებენ იმისთვის, რომ არავინ თქვას, რომ არჩევნებში რამენაირად ერევიან. ამ მხრივ ევროპელებისა და ამერიკელებისგან დიდი სიფრთხილეა", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
დამაზუსტებელ შეკითხვაზე, "არჩევნებამდე ივანიშვილს არ დავასაქნცირებთო?", პრეზიდენტმა უპასუხა, რომ მართალია, "ასე ნათლად არავინ იტყოდა, თუმცა ეს განცდა დარჩა".
"მერე ყველაფერი ნათელია. ორი გზა არსებობს, "მეგობარი აქტი" ან როდესაც ხარ გაუცხოებული და აღარ ეკუთვნის მეგობრების იმ წრეს, რომელსაც ეხმარებიან, უშენებდნენ ინსტიტუტებს 30 წლის მანძილზე", - დასძინა საქართველოს პრეზიდენტმა.

The President of Georgia, Salome Zourabichvili, spoke to Georgian TV "Pirveli" about the current assessment of Georgia among partner states following high-level meetings held in Europe. She noted that these countries "have many questions regarding the moment when the government that came to power in 2012 changed."
"It suddenly changed, and it actually became [the bearer] of Moscow's orders or instructions, or at least plays and dances to their music. It's hard to explain. I don't know how to explain it either. I don't know what's going on in whose head, who depends on whom, or why, or what the invisible threads are that connect some people with Moscow or certain circles there. The fact is that Georgia has been following Russian scenarios for two or more years now," the President of Georgia said while speaking to the journalist.
In response to the question, "Maybe there has always been such a government, they just masked it before," the President answered, "Maybe."
"We can't comment on what we don't know. We're speaking from a place where the facts, laws, and behavior towards people begin," said Salome Zourabichvili. She also discussed the pre-election banners of "Georgian Dream," comparing them to the Soviet era.
"Today, I heard that they are walking around the neighborhoods saying that if we don't win on October 26, Russia will bomb Tbilisi in two weeks. With those billboards showing the tragedy of Ukraine and our pretended happiness, whose hearts should be won, and who should be liked in Georgia," she added.
The President of Georgia also emphasized the main purpose of her visits to Europe, stating that at a time when the country is preparing for elections, she wanted to ask European partner countries that after the people's choice in the upcoming elections, the country should quickly return to the path "from which the Georgian Dream took it".
"I wanted, at this very moment when we are preparing for elections, to find out and ask them that when the people of Georgia speak their mind and confirm that they remain in favor of Europe, they will quickly return us to the path from which the "Dream" took us. I received confirmation that the path is only momentarily stopped, and that's all. It's up to us; no one will interfere in anything before the elections," President Zourabichvili said.
During the interview, the journalist inquired about the details of the meeting between the President of Georgia and Michael Carpenter, Senior Director for European Affairs at the National Security Council, within the framework of the Warsaw Security Forum. In response to the question, "Did you have a conversation with Michael Carpenter about Washington's action plan in the current situation?" the President of Georgia replied, "Of course, we discussed it."
"There is a parallel approach, the MEGOBARI Act, which, although it is an initiative of Congress and not of the administration, reflects a mutual approach towards Georgia by both parties, Democrats and Republicans. Therefore, the hope that if the government in the US changes, we will sort everything out is false. The approach of the United States is clear, and it is written in the document: if you continue like this, you will face restrictions, which have already started, and sanctions are being prepared. However, it takes time to ensure that it is well justified. All this will happen, but not before the elections, so that no one says that they are interfering in the elections. In this regard, the Europeans and the Americans are very careful," said Salome Zourabichvili.
In response to the clarifying question, "it was mentioned that Ivanishvili won’t be sanctioned before the election?" the President answered that "No one would have said so clearly, but she had kind of that feeling".
"Then everything is clear. There are two ways: a MEGOBARI ACT or when you are alienated and no longer belong to the circle of friends who have been helping and building institutions for 30 years in Georgia," added President Zourabichvili.