საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პრეზიდენტს, ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერს შეხვდა. ინფორმაციას ამის თაობაზე საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია ავრცელებს. როგორც ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, ბერლინში გამართულ შეხვედრაზე, სალომე ზურაბიშვილმა და გერმანიის პრეზიდენტმა "ისაუბრეს ქვეყანაში შექმნილ წინასაარჩევნო გარემოზე, რომელიც ინსპირირებულია რუსეთისაგან, ასევე, ქართულ დიასპორაზე, რომელსაც ხელოვნური ბარიერები ექმნება არჩევნებში მონაწილეობისათვის.
პრეზიდენტმა ისაუბრა ასევე, ქვეყანაში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის პრობლემების შექმნის საკითხზე, რომელიც გულისხმობს მათთვის სადამკვირვებლო მისიების განხორციელებაში ხელის შეშლას. გერმანიის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ მიესალმება საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივას „ქართულ ქარტიას“ და იმედი გამოთქვა, რომ საქართველოში პროევროპული ძალები გაიმარჯვებენ. შტაინმაიერმა სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა ქართველ ხალხს და მათ ბრძოლას ევროპული მომავლისათვის”, - ნათქვამია განცხადებაში.
გერმანიის პრეზიდენტის პრესმდივნის ინფორმაციის თანახმად, გერმანიის პრეზიდენტის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლება ისტორიულ შესაძლებლობას საფრთხეს უქმნის:
„დღეს, ბერლინში პრეზიდენტი შტაინმაიერი საქართველოს პრეზიდენტს, სალომე ზურაბიშვილს შეხვდა. პრეზიდენტმა პროევროპული პოზიციისთვის მას მადლობა გადაუხადა. ამასთან, მან ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესში საქართველოს შეფერხების გამო მწუხარება გამოხატა. პრეზიდენტის თქმით, საქართველოს ხელისუფლება ისტორიულ შესაძლებლობას საფრთხეს უქმნის“, - წერს სერსტინ გამელინი.

The President of Georgia, Salome Zourabichvili, met with the President of the Federal Republic of Germany, Frank-Walter Steinmeier. This information was released by the Georgian President's administration. According to the statement from the administration, during the meeting held in Berlin, Salome Zourabichvili and the President of Germany "discussed the pre-election environment in Georgia, which is influenced by Russia, as well as the Georgian diaspora, which faces artificial barriers to participating in the elections.
The president also addressed the issues concerning non-governmental organizations in the country, particularly the challenges they face in carrying out monitoring missions. The President of Germany welcomed the Georgian President’s initiative on the 'Georgian Charter' and expressed hope that pro-European forces would prevail in Georgia. Steinmeier offered his full support to the Georgian people and their fight for a European future," the statement reads.
According to the spokesperson for the President of Germany, the President of Germany stated that the Georgian government is jeopardizing a historic opportunity.
"Today, in Berlin, President Steinmeier met with the President of Georgia, Salome Zourabichvili. The president thanked her for her pro-European stance. At the same time, he expressed regret over Georgia's delays in the process of joining the European Union. According to the president, the Georgian government is jeopardizing a historic opportunity," writes Kerstin Gammelin.