არასამთავრობო ორგანიზაცია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ" განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამია ორგანიზაცია არჩევნებს თავისი სახელით ვერ დააკვირდება, თუმცა "ხმების დასაცავად ინდივიდუალურ ბრძოლას განაგრძობს". განცხადება მას შემდეგ გავრცელდა, რაც თბილისის საქალაქო სასამართლომ ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილება ორგანიზაციისა და მისი აღმასრულებელი დირექტორის, ეკა გიგაურის გაცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე სუბიექტებად ცნობის შესახებ ძალაში დატოვა.
"თბილისის საქალაქო სასამართლომ არ შეაჩერა ანტიკორუფციული ბიუროს ხელმძღვანელის, რაჟდენ კუპრაშვილის გადაწყვეტილება, რომლითაც ჩვენი სადამკვირვებლო ორგანიზაცია, "საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო" და პერსონალურად აღმასრულებელი დირექტორი, ეკა გიგაური განცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე სუბიექტებად სრულიად უსაფუძვლოდ ცნო. გადაწყვეტილების შეჩერებაზე ჩვენი შუამდგომლობის დაუკმაყოფილებლობის ფონზე, სასამართლო აგრძელებს საქმის წარმოებას ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის თაობაზე. თუმცა, ამ გადაწყვეტილების შეჩერებაზე უარი ფაქტობრივად ნიშნავს იმას, რომ ჩვენი ორგანიზაცია პოლიტიკურ პარტიასთან, ხოლო აღმასრულებელი დირექტორი პარტიის საარჩევნო სუბიექტთან გათანაბრებულ პირად არის ამ დრომდე მიჩნეული, მაშინ როდესაც "საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო" და მისი აღმასრულებელი დირექტორი არჩევნებში არ მონაწილეობს და კენჭს არ იყრის. ამ აბსურდული გადაწყვეტილების გამო, ჩვენზე ვრცელდება პოლიტიკური პარტიებისთვის დადგენილი რეგულაციები, რაც ასევე გვავალდებულებს სპეციალური საარჩევნო ფონდის შექმნას, გვეკრძალება ნებისმიერი დასავლური დაფინანსების მიღება და ხარჯვა, ასევე გვეკისრება პოლიტიკური პარტიებისთვის სავალდებულო ფინანსური ანგარიშების წარდგენა", - ნათქვამია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
მასში ასევე მითითებულია, რომ ორგანიზაცია "არ აღიარებს აბსოლუტურად უკანონოდ მინიჭებულ აღნიშნულ სტატუსს" და სწორედ იმის გათვალისწინებით, რომ "არც ორგანიზაცია და არც მისი აღმასრულებელი დირექტორი არჩევნებში არ იყრის კენჭს, ასევე არც ერთი პოლიტიკური პარტიის სიაში მისი არცერთი წარმომადგენელი არ ფიგურირებს, "ქართული ოცნების" ანტიკორუფციული ბიუროს მოთხოვნების შესრულებას არ აპირებს". "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს მიერ გავცრელებულ განცხადებაში ასევე ნათქვამია, რომ "ორგანიზაციის არსებობის 24 წლის განმავლობაში ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საარჩევნო უბნებზე მისი სახელის ქვეშ დარეგისტრირებული არც ერთი დამკვირვებელი არ ეყოლება".

The non-governmental organization "Transparency International - Georgia" issued a statement in which it stated that the organization would not be able to monitor the elections on its own behalf; however, it "will continue to fight individually to protect the votes." The statement was released after the Tbilisi City Court upheld the decision of the Anti-Corruption Bureau to recognize the organization and its executive director, Eka Gigauri, as entities with declared election goals.
"Tbilisi City Court did not halt the decision of the Head of the Anti-Corruption Bureau, Razhden Kuprashvili, which unlawfully declared the election observer organization Transparency International Georgia and its Executive Director Eka Gigauri as entities with declared election goals. Notwithstanding the denial of our motion to halt the decision, the court continues proceedings regarding the invalidation of the decision of the Anti-Corruption Bureau. However, the refusal to halt this decision means that TI Georgia is in effect considered to be an organization that is equal to a political party, and its executive director is considered to be person equal to an election subject of a political party, even though neither the organization nor its executive director are taking part in elections and are running for office. Due to this absurd decision, we are subject to the regulations established for political parties, including the obligation to create a special election fund, prohibition from receiving and spending any Western funding, and requirement to submit mandatory financial reports filed by political parties," states the release from "Transparency International - Georgia."
It also mentions that the organization "does not recognize the above-mentioned status, which is absolutely illegally granted," and considering that "neither the organization nor its executive director is running in the elections, nor is any of its representatives on the list of any political party, Georgian Dream, it is not going to fulfill the requirements of the Anti-Corruption Bureau." Transparency International - Georgia's statement also notes that "in the 24 years of the organization's existence, this is the first time there will not be a single observer registered under its name at the polling stations."
"Nevertheless, each employee of TI Georgia will use our experience, knowledge and intellectual resources to assist the observation mission ‘My Voice’ and to help our partner organizations to conduct a highly qualified election observation mission. These barriers will not stop us. We continue to fight for the European future of our homeland! We will protect everyone's votes!" the statement concluded.