2024 წლის 3 სექტმებრიდან, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს უფლება აქვს მედიასაშუალებები თუ არასაამთავრობო ორგანიზაციებიდააჯარიმოს ან ე.წ. მონიტორინგის პროცედურა დაიწყოს, თუ ისინი რუსული კანონით განსაზღვრულ რეესტრში "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ" ორგანიზაციებად არ დარეგისტრირდებიან.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ რუსულ კანონს ხელი 3 ივნისს მას შემდეგ მოაწერა, რაც უმაღლესმა საკანონმდებლო ორგანომ პრეზიდენტის ვეტო დაძლია.
პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ვეტოს დადების გამარტებისას აღნიშნა, რომ "ეს კანონი არის თავისი არსით, სულისკვეთებით რუსული კანონი, რომელიც ეწინააღმდეგება ჩვენს კონსტიტუციას და ეწინააღმდეგება ყველა ევროპულ სტანდარტს. ამდენად, წარმოადგენს შეფერხებას ჩვენს ევროპულ გზაზე". პრეზიდენტის ვეტო "ქართულმა ოცნებამ" და "ევროპულმა სოციალისტებმა" ერთობლივად დაძლიეს, რის შემდეგაც კანონი გამოქვეყნებიდან 2 თვეში, 3 აგვისტოს ძალაში შევიდა.
"უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრში” ნებაყოფლობით რეგისტრაციისთვის ორგანიზაციებს 1 თვე ჰქონდათ, 2 სექტემბერს კი, იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ თქვა, რომ რეესტრში 469 ორგანიზაცია დარეგისტრირდა. ეს კი, სრული რაოდენობის 2%-იც კი არ არის. ამასთან, არც ის არის ფაქტი, რომ ყველა ორგანიზაცია, რომელმაც სამინისტროს რეგისტრაციისთვის მიმართა, საერთაშორისო დონორებისაგან დაფინანსებას იღებს.
ქართული არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების სრული უმრავლესობა რუსულ კანონით გათვალისწინებულ რეესტრში რეგისტრაციაზე უარს ამბობს. იმ ორგანიზაციების ნაწილი კი, რომელიც დარეგისტრირდა ამბობს, რომ ეს დროებითი გადაწყვეტილებაა, რათა ჯარიმებს თავი აარიდონ.
რუსული კანონი გრანტის მიმღებ ორგანიზაციებს "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებლის", ხოლო, მათ შორის, აშშ-ს, ევროკავშირსა და საერთაშორისო ფონდებს, რომლებიც გრანტებს საქართველოში გასცემენ, "უცხოური ძალის" სტატუსებს მიანიჭებს.
კერძოდ, უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციად მიიჩნევა ისეთი არასამეწარმეო იურიდიული პირი, რომელიც არ არის დაფუძნებული ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ, რომლის მიერ კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული მთლიანი შემოსავლის 20%-ზე მეტის წყარო უცხოური ძალაა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს პრეზიდენტმა, 121 არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციამ, ოპოზიციონერი დეპუტატებმა სარჩელით მიმართეს რუსული კანონის შეჩერებისა და გაუქმების მოთხოვნით. საკონსტიტუციო სასამართლომ განხილვები დაასრულა, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილების შესახებ ჯერ არ არის ცნობილი. გამწესრიგებელი სხდომა 29, 30 და 31 აგვისტოს გაიმართა.

As of September 3, 2024, the Ministry of Justice of Georgia will have the authority to impose fines on media outlets and non-governmental organizations (NGOs) that are not registered as "organizations carrying the interests of a foreign power" according to Russian law.
On June 3, the Chairman of the Parliament of Georgia signed this law after the ruling party overruled the President's veto. In her explanation of the veto, President Salome Zourabishvili stated, "This law is fundamentally a Russian law, which contradicts our constitution and European standards. It poses a significant obstacle to our European aspirations". "Georgian Dream" and "European Socialists", collaborated to override the veto, allowing the law to take effect on August 3, two months after its initial publication.
Organizations had one month to voluntarily register in the "Register of Organizations Carrying the Interests of a Foreign Power". As of September 2, the Deputy Minister of Justice reported that only 469 organizations had registered, which accounts for less than 2% of the total. Additionally, it is not certain that all organizations that applied to the Ministry for registration receive funding from international donors.
The overwhelming majority of Georgian non-governmental and media organizations refuse to register under this Russian law. Some that have registered claim their decision is temporary, aimed at avoiding fines.
This law will classify grant-making organizations as "carriers of the interests of a foreign power", and it will designate U.S., EU, and international foundations that provide grants in Georgia as "foreign powers".
In particular, a legal entity that is not established by an administrative body and derives more than 20% of its total income during a calendar year from abroad is considered an organization carrying the interests of a foreign power.
The President of the Constitutional Court, along with 121 non-governmental and media organizations and opposition MPs, has filed a lawsuit demanding the suspension and annulment of the Russian law. The Constitutional Court has completed its deliberations, but the final decision has not yet been announced. The sessions were held on August 29, 30, and 31.