საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, "ნაციონალურ მოძრაობის" აკრძალვა არის მნიშვნელოვანი პირობა იმისთვის, რომ საქართველომ განაგრძოს შეუფერხებლად წინსვლა ევროკავშირის მიმართულებით". ჟურნალისტის შეკითხვაზე, "იმ ფონზე, როცა მმართველი გუნდი "ნაციონალური მოძრაობის" გაუქმებაზე საუბრობს, გაუუქმდებათ თუ არა მანდატები "ნაციონალური მოძრაობის" იმ დეპუტატებსაც, რომლებიც პარლამენტში შევლენ.
"ჩვენი მოქმედი კონსტიტუციის თანახმად, მანდატების განულება მხოლოდ საკონსტიტუციო სასამართლოს შეუძლია. მე ვფიქრობ, რომ პარტიის აკრძალვას ლოგიკური გაგრძელება ექნება, ბუნებრივია, მანდატების გაუქმებაც. არ შეიძლება დანაშაულებრივი პოლიტიკური ძალის დამნაშავე წევრები სარგებლობდნენ ისეთი სტატუსით, როგორიც არის საქართველოს პარლამენტის წევრი. აქედან გამომდინარე, ეს იქნებოდა ლოგიკური გაგრძელება. პარლამენტი დარჩება დემოკრატიულად არჩეული, სადაც "ქართულ ოცნებას" ექნება საკონსტიტუციო უმრავლესობა. ეს არის პრინციპულად მნიშვნელოვანი", - თქვა მედიასთან საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და მოლდოვის მაგალითზე საუბარი განაგრძო.
"მოლდოვის პარლამენტი დღეს, პრაქტიკულად, ერთპარტიულია, მაგრამ ამაზე არავინ საუბრობს. არაფერი ხდება ასეთ დროს. მოლდოვის პარლამენტი არის პრაქტიკულად ერთპარტიული, მაგრამ ყველა მიესალმება მოლდოვის პარლამენტს. იგივე მოხდება საქართველოშიც. ერთი და იგივე სტანდარტი უნდა მოქმედებდეს ყველა კანდიდატ ქვეყანაში, როგორც მოლდოვაში, ისე საქართველოში,ისე უკრაინაში. ეს არის და ეს. მე მგონია,რომ "ნაცმოძრაობის" აკრძალვა არის ძალიან მნიშვნელოვანი პირობა იმისთვის, რომ საქართველომ განაგრძოს შეუფერხებლად წინსვლა ევროკავშირის მიმართულებით. ხელოვნურ დაბრკოლებას თუ ვინმე უქმნიდა საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე, ეს იყო სწორედ კოლექტიური "ნაცმოძრაობა". პირდაპირ აგიტაციას აწარმოებდნენ კოლექტიური 'ნაცმოძრაობის" წარმომადგენლები იმისთვის, რომ ქვეყანას არ მიეღო კანდიდატის სტატუსი. თქვენ გახსოვთ,რომ ერთხელ ვერ ვათქმევინეთ ვერცერთ ოპოზიციურ ძალას, მათ შორის მარიონეტს სალომე ზურაბიშვილს, რომ ქვეყანა იმსახურებდა კანდიდატის სტატუსს. როგორც კი აიკრძალება კოლექტიური "ნაცმოძრაობა", მაშინვე მოეხსნება დაბრკოლებები ქვეყანას ევროინტეგრაციის გზაზე", - განაცხადა მედიასთან ირაკლი კობახიძემ.

According to Georgia's Prime Minister, Irakli Kobakhidze, banning the "United National Movement" is a crucial step for Georgia to continue its smooth progress toward European Union integration. In response to a journalist's question about whether the mandates of "National Movement" deputies entering Parliament would be canceled if the ruling party discussed banning the party, Kobakhidze stated:
"According to our current constitution, only the Constitutional Court can cancel mandates. I believe that banning the party will logically lead to the cancellation of mandates as well. Members of a criminal political force should not be allowed to hold the status of Parliament members in Georgia. Therefore, it would be a logical continuation. The Parliament will remain democratically elected, where "Georgian Dream" will hold a constitutional majority."
The Prime Minister also referenced Moldova as an example in his remarks.
"The Parliament of Moldova is practically a one-party system today, but no one talks about it. Nothing is done in such a situation. While the Parliament of Moldova operates as a one-party system, everyone still welcomes it. The same will happen in Georgia. The same standard should apply to all candidate countries, both in Moldova and in Georgia. I believe that banning the UNM is a crucial condition for Georgia to continue its progress toward European Union membership. The representatives of the collective UNM organized efforts to prevent the country from receiving candidate status. You may recall that we previously failed to convince any opposition force, including the puppet Salome Zurabishvili, that the country deserved candidate status. Once the collective "National Movement" is banned, the obstacles to the country's European integration will be removed immediately," Irakli Kobakhidze told the media.