პარტია "ქართული ოცნება" წინასაარჩევნოდ მორიგ განცხადებას ავრცელებს და ოთხ პუნქტად გაწერილ განმარტებით წერილში, თუ რატომ სჭირდება მმართველ პარტიას ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ საკონსტიტუციო უმრავლესობის ხელახლა მოპოვება, პირველივე დაპირებად, ნაციონალური მოძრაობისა და "მისი სატელიტი თუ მემკვიდრე პარტიის არაკონსტიტუციურად გამოცხადებას" აანონსებს.
"პირველ რიგში, საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვება გვჭირდება პოლიტიკური სისტემის თვისებრივად გასაჯანსაღებლად, რისი მიღწევაც პოლიტიკიდან კოლექტიური "ნაციონალური მოძრაობის" ჩამოშორების გარეშე შეუძლებელია. საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვებისთანავე, ჩვენ დავაინიცირებთ სამართლებრივ პროცესს, რომლის შედეგადაც "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა" და ყველა მისი სატელიტი, თუ მემკვიდრე პარტია, არაკონსტიტუციურად გამოცხადდება", - ნათქვამია მმართველი პარტიის პოლიტსაბჭოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში. მასში ასევე საუბარია "გარე ფაქტორებზე" და აღნიშნულია, რომ "სწორედ გარე ფაქტორის გათვალისწინებით არის აუცილებელი „ქართული ოცნების“ მიერ საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღება "ნაციონალური მოძრაობის" გასასამართლებლად".
განცხადების მეორე პუნქტში, საქართველოს მმართველი პარტიის პოლიტსაბჭო "ფსევდოლიბერალურ იდეოლოგიაზე" საუბრობს და ამომრჩეველს ჰპირდება, რომ პარლამენტში უკვე დაინიცირებულ კანონპროექტს "ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ", კონსტიტუციაში ასახავს.
"კონსტიტუციური კანონის მიღების შემდეგ, ვერავინ ვეღარასოდეს მოგვახვევს თავს ერთნაირსქესიანთა ე.წ. სამოქალაქო პარტნიორობის, ერთნაირსქესიანთა წყვილის მიერ ბავშვის აყვანის, ან სქესის შეცვლის ოპერაციის დაკანონებას, ქალისა და მამაკაცის გარდა სხვა ე.წ. სქესის სამართლებრივად დადგენას, საგანმანათლებლო დაწესებულებებში თუ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის პროპაგანდას და სხვა მანკიერებებს, რომლებმაც მრავალი ქვეყანა უკვე ძალზე მძიმე შედეგებამდე მიიყვანა", - აღნიშნულია განცხადებაში.
რაც შეეხება მესამე პუნქტს, "ქართული ოცნება" არჩევნებამდე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხზე საუბრობს და ამბობს, რომ "მშვიდობიანი გზით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის შემთხვევაში, აუცილებელი გახდება საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილება, რათა საქართველოს მმართველობის სისტემა და ტერიტორიული სახელმწიფოებრივი მოწყობა ახალ რეალობასთან მოვიდეს შესაბამისობაში. გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს გარშემო მოვლენები ძალზე დინამიურად ვითარდება, ამგვარი მოცემულობისთვის ნებისმიერ დროს უნდა ვიყოთ მზად".
"ქართული ოცნების" წერილში, მეოთხე პუნქტს საიდუმლოდ ტოვებს და ამბობს, რომ "არის კიდევ ერთი, მეოთხე საკითხი, რომლის კონსტიტუციით მოწესრიგებასაც საქართველოს თვითმყოფადობისა და ეროვნული ფასეულობების დასაცავად უდიდესი მნიშვნელობა შეიძლება ჰქონდეს. თუმცა, ამ საკითხზე კონსულტაციები კვლავაც გრძელდება". მმართველი პარტიის პოლიტსაბჭოს განცხადებით, ჯერჯერობით, საზოგადოებისთვის უცნობ საკითხზე პოზიცია, სავარაუდოდ, თვის ბოლომდე ექნება.

The "Georgian Dream" party has released another pre-election statement. In a four-point explanatory letter, it outlines why the ruling party needs to regain a constitutional majority after the October elections. One of the key promises is to declare the National Movement and its "satellite or successor parties" unconstitutional.
"First of all, we need to obtain a constitutional majority in order to qualitatively improve the political system, which cannot be achieved without removing the collective "National Movement" from politics. As soon as we secure the constitutional majority, we will initiate a legal process to declare the "United National Movement" and all its satellites or successor parties unconstitutional," the ruling party's political council stated. The statement also addresses "external factors," noting that "considering these external influences, it is essential for "Georgian Dream" to obtain a constitutional majority in order to address the UNM.
In the second paragraph, the Georgian Dream party discusses "pseudo-liberal ideology," assuring voters that the draft law "on family values and protection of minors," which has already been initiated in parliament, will be incorporated into the constitution.
"After the adoption of this constitutional law, we will ensure that no one can legalize the so-called same-sex civil partnership, allow the adoption of children by same-sex couples, or permit gender reassignment operations. We will also prohibit the legal recognition of any gender other than male and female, as well as pseudo-liberal propaganda in educational institutions or the mass media. The propagation of such ideologies and other vices has already led many countries to very serious consequences," the statement concluded.
Regarding the third point, "Georgian Dream" discusses restoring Georgia's territorial integrity. They state that "if the territorial integrity of Georgia is to be restored peacefully, it will be necessary to amend the Constitution of Georgia to align the governance system and territorial arrangements with the new reality. Given that events surrounding Georgia are developing very dynamically, we must be prepared for such a situation at any time."
In the letter from "Georgian Dream," the fourth point is kept confidential, stating that "there is another, fourth issue, the regulation of which by the constitution can be of great importance for the protection of Georgia's identity and national values. However, consultations on this issue are still ongoing." According to the political council of the ruling party, a position on this issue, which remains unknown to the public, is expected to be announced by the end of the month.