საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ოფიციალურად ადასტურებს, რომ უწყების ხელმძღვანელი, გრიგოლ ლილუაშვილი, აშშ-ში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა.
"ეს იყო ყოველწლიური ოფიციალური ვიზიტი, ჩვეულებრივი სამუშაო ვიზიტი უსაფრთხოების მიმართულებით. თავადაც თქვა [12 ივნისს, პარლამენტში] - გრძელდება პარტნიორობა და საინტერესო თანამშრომლობის ახალ ეტაპებს ვგეგმავთო - ამასთან დაკავშირებით იყო წასული, - განმარტავენ სუს-ში.
პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა, გიორგი გახარიამ, ვაშინგტონში მისი ვიზიტის დასრულების შემდეგ, ყოველკვირეულ ინტერვიუში აღნიშნა, რომ "ბიძინა ივანიშვილს, შეერტებულ შტატებში, პერსონალური შიკრიკი ჰყავდა გაგზავნილი".
"იმდენად შეშინებულნი არიან, იმისთვის, რომ იქნებ გაიგონ შეერთებულ შტატებში რა ხდება, ახლაც მორიგი შიკრიკი, ფოსტალიონი ჰყავდათ იქ გაგზავნილი. მთავრობას კი არა, ბიძინა ივანიშვილს ჰყავს პერსონალურ შიკრიკად გაგზავნილი. სჯობდა, არ გაეგზავნა. ეს კიდევ ერთი მაგალითია იმისა, თუ როგორ არ ესმის დღევანდელ ხელისუფლებას, როგორ ფუნქციონირებს ინსტიტუციონალური დემოკრატია. მათ მართლა ჰგონიათ, რომ (აშშ-ის მმართველობაში) დემოკრატები იქნებიან თუ რესპუბლიკელები, ეს საქართველოსთან დაკავშირებით შეერთებული შტატების გრძელ და საშუალოვადიან სტრატეგიაში რამეს რადიკალურად შეცვლის. ან სწორი ჰგონიათ ის, რომ პოლიტიკიდან გაწეული, ე.წ. საპატიო თავმჯდომარე, ქვეყნის ერთ-ერთ მთავარ ძალოვან ფიგურას უცხო ქვეყანაში შიკრიკად აგზავნის. ფოსტალიონების ასეთი გაგზვნა ხშირი იქნება, თუმცა ეს ისეთი ფორმით მოხდა, სჯობდა არ გაეგზავნათ", - აღნიშნა გიორგი გახარიამ.
მან ასევე ისაუბრა ვაშინგტონში საქართველოსთან დაკავშირებით არსებულ პოლიტიკურ განწყობებზე და დასძინა, რომ "შეერთებულ შტატებსა და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის პოლიტიკური გზავნილები და ქმედებები აბსოლუტურად კოორდინირებული იქნება".
"შეერთებულ შტატებში აბსოლუტურად გააზრებულია ის, რაც დღეს საქართველოში ხდება. გააზრებული აქვთ, რომ ქართველი ხალხი სრულად თავისი ცივილიზაციური, ევროპული, დასავლური არჩევანის ერთგულია, ჩვენი პოლიტიკური ელიტა კი - ანტიდასავლური. ყველა კარგად ხედავს, რომ ქართველ ხალხს სწორედ ამ ცივილიზაციური არჩევანის დასაცავად მხარდაჭერა სჭირდება, არჩევნები კი, ამისთვის ყველაზე კარგი შესაძლებლობაა. ამასთან, აბსოლუტურად კოორდინირებული იქნება ნაბიჯები, მესიჯები, ქმედებები და პოლიტიკა აშშ-სა და ევროკავშირს, ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის. ის, რასაც "ოცნება" მანამდე წარმატებით ახერხებდა - ევროპელებს რომ ელაპარაკებოდა, ამერიკელებს ლანძღავდა და ამერიკელებს რომ ელაპარაკებოდა, ევროპელებს აბრალებდა ყველაფერს, ვეღარ შეძლებენ. ეს იქნება სრულად კონსოლიდირებული, ერთიანი მიდგომა, "ოცნება" კი, ტყუილებითა და ორმაგი პოლიტიკით ფონს ვეღარ გავა", - განაცხადა გიორგი გახარიამ.

The State Security Service of Georgia has officially confirmed that the head of the agency, Grigol Liluashvili, was on a "working visit" to the USA.
"It was an annual official visit, a regular working visit in the security direction. He himself said [on June 12, in the parliament] - partnership continues, and we are planning new stages of interesting cooperation - he went in connection with this," SSS explains.
After his visit to Washington, the leader of the "For Georgia" party, Giorgi Gakharia, noted in his weekly interview that "Bidzina Ivanishvili personally had sent his representative to the United States."
"They are so scared, in order to maybe find out what is happening in the United States, they have sent another agent, a postman there. Not the government, Bidzina Ivanishvili sent as a personal postman. It would be better not to send him. This is another example of how today’s government doesn’t understand how institutional democracy functions. The honorable chairman is sending one of the country's most powerful figures to a foreign country as an agent. Such dispatches of postmen will be frequent, although it happened in such a way that it would be better not to send them," said Giorgi Gakharia.
He also spoke about the current political mood in Washington regarding Georgia and added that "political messages and actions between the United States and EU member states will be absolutely coordinated."
"The United States is absolutely aware of what is happening in Georgia today. They understand that the Georgian people are fully committed to their civilizational, European, Western choice, while our political elite is anti-Western. Everyone clearly sees that the Georgian people need support to protect this civilizational choice. The elections are the best opportunity for this. Also, the steps, messages, actions, and policies between the USA and the EU member states will be coordinated and the "Georgian Dream" will no longer go into the background with lies and double policies," said Giorgi Gakharia.