საზოგადოებრივი და მედიაორგანიზაციები ავრცელებენ ერთობლივ განცხადებას, რომლის მიხედვითაც, რუსული კანონის ჩაგდებამდე, ისინი ხელისუფლებასთან ყველანაირ თანამშრომლობას აჩერებენ.
როგორც განცხადებაში ვკითხულობთ, ხელმომწერი ორგანიზაციები უარს ამბობენ რაიმე ფორმით "ღირსების შემლახავ რეესტრში" დარეგისტრირებაზე და საზოგადოებას მოუწოდებენ, 28 აპრილს, 19:00 საათზე რესპუბლიკის მოედანზე შეკრებისკენ.
"1. ვაჩერებთ ხელისუფლებასთან თანამშრომლობას,სანამ ხელისუფლება რუსულ კანონს არ გაიხმობს;
2. ვაცხადებთ, რომ არასოდეს, არავითარი ფორმით არ დავრეგისტრირდებით ღირსების შემლახავ რეესტრში;
3. მოვუწოდებთ ყველას, 28 აპრილს, კვირას, 19:00 საათზე,შევიკრიბოთ რესპუბლიკის მოედანზე, რუსული კანონის წინააღმდეგ. ასევე მოვუწოდებთ შეკრებისკენ ყველას, თუკი ჩაინიშნება მეორე პლენარული განხილვა.
სიტყვის გატეხითა და რუსული კანონის ხელახლა განხილვით, უდავოა, რომ ხელისუფლება გადის კონსტიტუციური ჩარჩოდან და ცვლის ქვეყნის საგარეო კურსს. ეს ქართველი ხალხის ურყევი ნების ღალატია. არ დარჩენილა სოციალური ფენა, პროფესიული თუ საზოგადოებრივი ჯგუფი, რომელსაც გასულ დღეებში, ხელისუფლებისთვის რუსული კანონის გაწვევა არ ეთხოვა. მეცნიერები, სტუდენტები, ექიმები, კულტურისა და სპორტის წარმომადგენლები, მეღვინეები, მეწარმეები, ფერმერები და სხვა ჯგუფები, დღეს ერთად დგანან ისტორიის სწორ მხარეს.
ასევე, ყველა საერთაშორისო პარტნიორის: ევროკავშირის, ნატოს, გაეროს, ევროსაბჭოსა და მეგობარი ქვეყნის განცხადებით, რუსული კანონი გვაშორებს ევროკავშირს. რუსული კანონის განხილვა და მიღება ანტიკონსტიტუციური ნაბიჯია, რომელიც ყველა მოქალაქეს ეხება, კლავს ქართულ დემოკრატიას და რუსეთთან პირისპირ გვტოვებს.
აქედან გამომდინარე, ჩვენ უარს ვამბობთ: ა) ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად შეხვედრებში მონაწილეობაზე; ბ) სამუშაო ჯგუფებსა და მრჩეველთა საბჭოებში მუშაობაზე გ) საერთაშორისო თუ სხვა სამუშაო ფორმატებში ხელისუფლებასთან კოორდინაციაზე.
ჩვენ ვმუშაობთ მხოლოდ ხალხისთვის. ჩვენ ვემსახურებით მხოლოდ ხალხს და გავაგრძელებთ მუშაობას ბავშვების, ქალების, მშრომელების, შშმ პირებისა და სხვა დაუცველი ჯგუფების უფლებების დასაცავად.
სწორედ ამ ხალხის 80%, განსაკუთრებით კი საჯარო მოხელეები, მხარს უჭერენ და შრომობენ, რათა საქართველო გახდეს ევროკავშირის სრულფასოვანი წევრი. ქართულ ოცნება კი, ამ ხალხს აიძულებს, მათივე სურვილის საწინააღმდეგოდ, მონაწილეობა მიიღოს 29 აპრილს დაგეგმილ მთავრობის რუსულ მარშში. მთავრობის რუსული მარშით, ხელისუფლება ცდილობს წარსულში დაგვაბრუნოს, მაშინ როცა, ჩვენი მომავალი ევროპაშია. ხელისუფლება უპირისპირდება შვილებს, მომავალ თაობებს, საჯარო მოხელეებსა და ამ ქვეყნის ევროპული მომავლის მხარდამჭერ აბსოლუტურ უმრავლესობას.

126 public and media organizations call the public to gather on Republic Square on April 28, at 19:00. As stated in the joint statement, "Public and media organizations are suspending cooperation with the authorities until the Russian law is enacted."
"Signatory organizations:
We stop cooperation with the government until the government declares the "Russian law";We declare that we will never, in any way, register in the defamatory registry;We invite everyone to gather on Republic Square on Sunday, April 28, at 19:00, against the Russian law. We also invite everyone to attend if a second plenary discussion is scheduled.By breaking the word and reconsidering the Russian law, there is no doubt that the government is leaving the constitutional framework and changing the foreign course of the country. This is a betrayal of the steadfast will of the Georgian people. There is no social stratum, professional or public group that has not asked the authorities to recall the Russian law in the past days. Scientists, students, doctors, representatives of culture and sports, winemakers, entrepreneurs, farmers and other groups stand together today on the right side of history.
Also, according to all international partners: the European Union, NATO, the United Nations, the Council of Europe and friendly countries, the Russian law separates us from the European Union. Reviewing and adopting the Russian law is an anti-constitutional step that affects all citizens, kills Georgian democracy and leaves us face to face with Russia.
Therefore, we refuse to: a) participate in meetings with government representatives; b) on work in working groups and advisory councils c) on coordination with the authorities in international or other work formats.
We work only for people. We serve only the people and will continue to work to protect the rights of children, women, workers, the disabled and other vulnerable groups.
It is 80% of these people, especially civil servants, who support and work for Georgia to become a full-fledged member of the European Union. The Georgian Dream forces these people, against their will, to participate in the government's Russian march planned for April 29. With the government's Russian march, the government is trying to return us to the past, while our future is in Europe. The authorities are confronting their children, future generations, civil servants and the overwhelming majority of supporters of the European future of this country.