ვაშინგტონში, აშშ-ის საელჩოსთან, საქართველოს მოქალაქეებმა რუსული კანონის წინააღმდეგ, საპროტესტო აშშ-ში საქართველოს საელჩოსთან აქცია გამართეს. მათი თქმით, ვერც კი წარმოიდგენდნენ, რომ ერთი წლის შემდეგ, საქართველოს პარლამენტში ხელმეორედ წარდგენილ კანონპროექტზე, პროტესტის გამოთქმა ისევ მოუწევდათ.
"შარშან აქ ვიდექი რუსული კანონის მიღებას. დღეს საელჩოსთან იმიტომ ვდგავარ, რომ სწორედ ისინი წარმოადგენენ ვაშინგტონში საქართველოს ხელისუფლებას, რომელიც ქართველი ხალხის ნებისა და ჩვენი ყველა პარტნიორი სახელმწიფოს წინააღმდეგ მოქმედებს. ისინი სრულიად ქართველი ერის აზრსა და მოთხოვნას არ უწევენ ანგარიშს. ეს კანონი დაგვაშორებს ჩვენს ისტორიულ მიზანს - გავხდეთ დასავლეთის ნაწილი. იმ მოქალაქეებმაც კი, რომლებიც შესაძლოა "ქართულ ოცნებას" უჭერენ მხარს, მაგრამ ასევე, ძალიან სურთ გახდნენ ევროკავშირის წევრები, ხმა უნდა ამოიღონ და გააპროტესტონ, რასაც დღეს ხელისუფლება და მმართველი ძალა აკეთებს", - ამბობს ემიგრანტი ნიკოლოზ ანასაშვილი.
ვაშინგტონში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტი, ნინო პაიჭაძე აღნიშნავს, რომ დღეს საქართველოს ხელისუფლების განცხადებები აბსოლუტურ წინააღმდეგობაშია საქართველოსა და ქართველი ხალხის ინტერესებთან.
"ჩვენ ვეწინააღმდეგებით ამ კანონის კანონის განხილვას საქართველოს პარლამენტში, რომლის მიზანია თითოეული მოქალაქის უფლებების ძირფესვიანად ამოძირკვა. ამ კანონის მიზანია დემოკრატიისა და ცივილური სამყაროს ნორმების ამოკვეთის მცდელობა საქართველოში. ხელისუფლების ეს მცდელობა ცხადყოფს, რომ მათ რუსეთისკენ აიღეს გეზი. ლოგიკურად რომ ვიმსჯელოთ, ეს პირდაპირ წინააღმდეგობაშია იმ დასავლურ დოკუმენტებთანაც და შეთანხმებებთან კი, რასაც ამ ხელისუფლებამ მოაწერა ხელი. მათი სიტყვა და ქმედებაა ერთმანეთთან აბსოლუტურ წინააღმდეგობაში. ისინი ეწინააღმდეგებიან ჩვენი, ქართველი ხალხის ინტერესებს, ჩვენი ქვეყნის ინტერესებს. საქართველოს ხელისუფლებას დღეს ჩემი, როგორც მოქალაქის და ჩემთან ერთად, ასი ათასობით ქართველის ხმა არ ესმის. ემიგრანტების ხმა არ ესმის საქართველოს საელჩოს აქ, ვაშინგტონში, თუმცა უფრო მეტ ძალისხმევას მიიღებს ჩვენგან. ჩვენ არასოდეს შევეგუებით საქართველოში რუსულ კანონებს და რუსულ რეჟიმს", - განაცხადა ემიგრანტმა ნინო პაიჭაძემ Globalnews.ge-სთან საუბრისას.
ქართველი ემიგრანტი, ნინო ბობღიაშვილიც მიიჩნევს, რომ დღეს საქართველოს ხელისუფლებას ქართველი ხალხის ხმა არ ესმის და ღალატობს მოქალაქეების ევროპულ არჩევანს: "რამდენიმე დღეა აბსოლუტურად ნათლად განიმარტა, რომ ეს არის რუსული კანონი, მას იწონებს მხოლოდ რუსეთი და უქმნის საფრთხეს საქართველოს მომავალს, თუმცა ხელისუფლებას არც ჩვენი და არც ჩვენი დასავლელი პარტნიორების ხმა ესმის, რომლებმაც საბოლოოდ უნდა გააფორმონ და მიგვიღონ ევროკავშირში. რუსული კანონითა და რუსეთის მიერ მოწონებული ნორმებით ჩვენ ვერასდროს შევალთ ევროპაში, ვერ გავხდებით ევროპის წევრები და ამ ისტორიულ მომენტში, საქართველოს ხელისუფლება პირდაპირ ღალატობს ქართველ ხალხს. სამწუხაროა, რომ ჩვენი ხმა არ ესმის ჩვენი ქვეყნის ხელისუფალს, ამიტომაც მოუთმენლად ველოდებით არჩევნებს", - ნათია ბობღიაშვილი.

In Washington DC, Georgian citizens held a protest rally against the Russian law at the Georgian embassy in the US. According to them, they could not even imagine that after a year, they would have to protest again against the draft law presented to the Parliament of Georgia.
"Today I stand at the embassy because they represent the Georgian government in Washington DC, which acts against the will of the Georgian people and all our partner states. They do not take into account the opinion and demands of the Georgian nation. This law will take us away from our historical goal - become a part of the West. Even those citizens who may support the "Georgian Dream" but also truly want to become members of the European Union should raise their voice and protest against what the government and the ruling force are doing today," says immigrant Nikoloz Anasashvili.
Nino Paichadze, a Georgian emigrant living in Washington DC, notes that today the statements of the Georgian government are in absolute contradiction with the interests of Georgia and the Georgian people.
"We are against the Russian law, the purpose of which is to uproot the rights of every citizen. The objective of this law is to try to erode the norms of democracy and the civilized world in Georgia. This government's attempt indicates that they have chosen the path towards Russia. Logically, this is in direct contradiction to the West. Even with the documents and agreements signed by this government, their words and actions contradict the interests of our Georgian people. The Georgian embassy here in Washington DC does not listen, although it will require more effort from us. We will never conform to Russian laws and the Russian regime in Georgia," said immigrant Nino Paichadze in a conversation with Globalnews.ge.
Georgian immigrant Nino Bobghiashvili also believes that today the Georgian government does not listen to the voice of the Georgian people and betrays the European choice of the citizens: "For several days, it has been absolutely clear that this is a Russian law, approved only by Russia, and poses a threat to Georgia's future. However, the government does not care about us. They do not heed the voice of our Western partners, who should ultimately endorse and accept us into the European Union. With the Russian law and the norms approved by Russia, we will never be able to join Europe, and at this historical moment, the Georgian government directly betrays the Georgian people. That's why we are impatiently waiting for the elections".