არსებული ინფორმაციით, "ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" უმრავლესობის მიერ მომზადებული კონსტიტუციური კანონის პროექტი პარლამენტში ამ დრომდე რეგისტრირებული არ არის. შესაბამისად, საკითხი პარლამენტის ბიუროს მომავალი კვირის - 1-ელი აპრილის სხდომაზე ინიცირებისათვის არ წარედგინება, რადგან რეგლამენტის თანახმად, პროექტი ბიუროს იმ შემთხვევაში გადაეცემა, თუ ის წარდგენილია ბიუროს სხდომის წინა კვირის ხუთშაბათამდე. საპარლამენტო უმრავლესობამ ორი - ერთმანეთისაგან დამოუკიდებელი საკონსტიტუციო ინიციატივა მოამზადა, რომელზეც ხელმოწერაც მიმდინარე კვირის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
„ლგბტ პროპაგანდის საწინააღმდეგოდ" პარლამენტში წარდგენილი იქნება როგორც მოქმედ კონსტიტუციაში ცვლილებების პროექტი, ასევე კონსტიტუციური კანონის პროექტი სახელწოდებით - „ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ". თავად კონსტიტუციაში დაგეგმილი ცვლილებით, კორექტირდება კონსტიტუციის 30-ე მუხლი, რომელიც ქორწინების, დედათა და ბავშვთა უფლებებს შეეხება. პროექტის გათვალისწინებით, აღნიშნულ მუხლს ემატება ახალი პუნქტი შემდეგი შინაარსით: - "ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვა უზრუნველყოფილია საქართველოს კონსტიტუციური კანონით, რომელიც საქართველოს კონსტიტუციის განუყოფელი ნაწილია".
რაც შეეხება "ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" კონსტიტუციური კანონის პროექტს, ის რვა პუნქტისგან შედგება და მთელი რიგი შეზღუდვებისა და აკრძალვების დაწესებას ითვალისწინებს. საკონსტიტუციო ცვლილებების ინიცირებისა და მასზე დეპუტატთა ხელმოწერების ნამდვილობის დადასტურების შემდეგ, პროექტების საყოველთაო-სახალხო განხილვის პროცესი დაიწყება და მხოლოდ ამის შემდეგ გავა საკომიტეტო და სასესიო განხილვაზე.

According to available information, the draft constitutional law prepared by the majority "On Family Values and Protection of Minors" has not been registered in the Parliament so far. Accordingly, the issue will not be presented at the Bureau of the Parliament for the next week’s session - April 1st, as according to the regulations, the bill shall be presented to the Bureau if it is submitted before the Thursday of the week before the session of the Bureau.
The parliamentary majority prepared two independent constitutional initiatives, which were signed this week. Both draft amendments to the Constitution and the draft constitutional law entitled "On family values and protection of minors" will be submitted to the Parliament “Against LGBT propaganda”. With the changes planned to the Constitution, Article 30 of the Constitution, which concerns the rights of marriage, mothers and children, will be edited. A new paragraph with the following content will be added to the mentioned article: - "Protection of family values and minors shall be ensured by the constitutional law of Georgia, which is an integral part of the Constitution of Georgia".
As for the draft constitutional law "On Family Values and Protection of Minors", it consists of eight clauses and provides for the establishment of a number of restrictions and prohibitions. After the initiation of the constitutional amendments and the verification of the authenticity of the signatures of the deputies, the process of public review of the drafts will begin, and only after that it will go to the committee and sessional review.