პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა, გიორგი გახარიამ საქართველოს საგარეო პერსპექტივაზე ისაუბრა და ამ კონტექსტში, ოქტომბრის არჩევნების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მისი განცხადებით, თუ საქართველოს მოქალაქეებში დარჩება აღქმა, რომ არჩევნები სამართლიანად არ ჩატარდა და ქვეყანამ ვერ განაგრძო სვლა ევროპის მიმართულებით, საქართველო მხოლოდ სამხრეთ კავკასიის ნაწილად დარჩება.
"ერთადერთი, რაც ივანიშვილმა ვერ მაპატია, არის ის, რომ ჩემთვის სახელმწიფო და ქვეყანა ყოველთვის იდგა უფრო მაღლა, ვიდრე მისი და პარტიის პერსონალური ინტერესები. დღეს, ამ ქვეყანას აქვს უნიკალური შანსი, რომ პოსტ საბჭოთა სივრცეს თავი საბოლოოდ დავაღწიოთ, დავასრულოთ ეროვნული მოძრაობის პროცესი, ის, რომელიც 90-იანი წლების დასაწყისში გმირებმა დაიწყეს და ეს ქვეყანა გავხადოთ ევროპის სრულფასოვანი წევრი. დარწმუნებული ვარ, რომ ევროპა არის ის სივრცე, სადაც ეროვნული სახელმწიფოს შექმნა შეგვიძლია. ამ ყველაფრის გასაღები, მოგვწონს თუ არა ეს, ერთ ადამიანს უჭირავს ხელში. მიმაჩნია, რომ ბიძინა ივანიშვილს ქვეყნის წინაშე სერიოზული ღვაწლი აქვს, მაგრამ ის, რაც მას შეუძლია გააკეთოს ან გააფუჭოს, არის უფრო დიდი, ვიდრე ყველაფერი, რაც მას გაუკეთებია. მას შეუძლია ყველაფერს ხაზი გადაუსვას ისე, რომ უკან დასახევი გზა არ ექნება და პატიების თხოვნის რესურსი არ დარჩება. თუ საქართველო არ გახდება მოლდოვასთან ერთად გაფართოების ეტაპის ნაწილი, ეს ქვეყანა სამხრეთ კავკასიურ კონტექსტში დარჩება და არავინ იცის, ჩვენი სამშობლო როდის მიაღწევს მიზანს, სადაც შევძლებთ ეროვნული სახელმწიფოს მშენებლობას. ამასთან ერთად, ამ ადამიანს განგებამ მისცა შესაძლებლობა და ეს შემთხვევით არ ხდება, ეს ყველაფერი ემთხვევა არჩევნებს. არჩევნები კრიტიკულად მნიშვნელოვანი მომენტია ამ ქვეყნის ბოლო 30 წლის ისტორიაში. ან ეს არჩევნები ჩატარდება ისე, რომ საქართველოს მოქალაქეებში იქნება სრული კონსესუსი, რომ არჩევნებმა რეალურად ასახა ხალხის ნება, ან საქართველოს მოქალაქეების აღქმაში დარჩება, რომ ეს არ იყო სამართლიანი არჩევნები. თუ საქართველოს მოქალაქეებში დარჩა აღქმა, რომ ეს არ იყო სამართლიანი არჩევნები, თუ საქართველომ ვერ გააგრძელა გზა ევროპული მიმართულებით და საქართველო ვერ დაბრუნდა ასოცირებულ ტრიოში, როგორც ლიდერი სახელმწიფო და ვერ გახსნა გაწევრიანების მოლაპარაკებები, ეს ნიშნავს, რომ საქართველო მარტო დარჩება სამხრეთ კავკასიაში. სამხრეთ კავკასიაში, ჩვენს გარდა, ყველა სახელმწიფო თავის სტრატეგიულ მიზნებს აღწევს. შეხედეთ აზერბაიჯანს რა გააკეთა, შეხედეთ სომხეთს, რომელმაც თავი დაიხსნა პოსტსაბჭოთა წარსულიდან და უკვე ევროპულ კონტექსტში რაღაცებში ჩვენ გვეჯიბრება. ჩვენ რას ვაკეთებთ? ერთმანეთს ვჭამთ, ერთმანეთს ვებრძვით და ქვეყანა ერთ ადგილს ტკეპნის. ამას სჭირდება ერთი რამ - ადამიანებს სჭირდებათ სამართლიანობის განცდა და ეს ყველაფერი შესაძლებელია. რა არის ყველაზე დიდი პრობლემა დღეს? ერთმანეთის ზიზღი, პოლარიზაცია, რადიკალიზაცია... ამის გამოსწორება შესაძლებელია სამართლიანი არჩევნებით", - აღნიშნა პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა გიორგი გახარიამ.

The leader of the "For Georgia" party, Giorgi Gakharia, spoke about Georgia's foreign perspective and emphasized the importance of the October elections in this context. According to his statement, if the perception remains among the citizens of Georgia that the elections were not conducted fairly and the country could not continue moving towards Europe, Georgia will remain only a part of the South Caucasus.
"The only thing that Ivanishvili could not forgive me for is that for me, the state and the country were always higher than his and the party's personal interests. Today, this country has a unique chance to finally get rid of the post-Soviet space, to complete the process of the national movement which the heroes started in the early 90s, and make this country a full-fledged member of Europe. I am sure that Europe is the space where we can create a national state. The key to it all, whether we like it or not, is held by one person. I believe that Bidzina Ivanishvili has made a serious contribution to the country, but what he can do or spoil is greater than everything he has done. He can put everything on the line so that he has no way back and no resources to ask for forgiveness. If Georgia does not become a part of the stage of accession negotiations together with Moldova, this country will remain in the South Caucasian context, and no one knows when our homeland will reach the goal where we will be able to build a national state. The key to it all, whether we like it or not, is held by one person. I believe that Bidzina Ivanishvili has made a significant contribution to the country, but what he can do or spoil is greater than everything he has done. He can put everything on the line so that he has no way back and no resources to ask for forgiveness. Along with this, this person was given an opportunity by God, and it is not by chance; it all coincides with the elections. The election is a critically important moment in the history of this country for the last 30 years. Either these elections will be held in such a way that there will be complete consensus among the citizens of Georgia that the elections actually reflected the will of the people, or it will remain in the perception of the citizens of Georgia that it was not a fair election. If the citizens of Georgia are left with the perception that these were not fair elections, if Georgia could not continue its path in the European direction, and Georgia could not return to the associated trio as a leading state and could not open accession negotiations, it means that Georgia will remain alone in the South Caucasus. In the South Caucasus, except for us, all states are achieving their strategic goals. Look at what Azerbaijan has done, and look at Armenia, which has freed itself from the post-Soviet past and is already competing with us in some European contexts. What are we doing? We are devouring each other, fighting one another, and the country is collapsing into chaos. It requires one thing: the people need a sense of justice, and all of this is possible. So, what is the biggest problem today? It is the disdain we have for each other, the polarization, and the radicalization... and all of this can be corrected with fair elections," said Giorgi Gakharia, leader of the "For Georgia" party.