უკრაინის უმაღლესი რადის დეპუტატი და მმართველი პარტიის საპარლამენტო ფრაქციის, "ხალხის მსახურის" თავმჯდომარე დავით არახამია სამ პირობას ასახელებს, რომლის შემდეგაც, მისი განცხადებით, საქართველოსა და უკრაინას შორის ურთიერთობების "ნორმალიზება" შესაძლებელი გახდება.
"თუ ნამდვილად ნორმალიზებაზე ვსაუბრობთ, მაშინ ამისთვის გეგმა არსებობს: ციხიდან გაათავისუფლეთ და დააბრუნეთ უკრაინაში ჩვენი მოქალაქე მიხეილ სააკაშვილი; შეწყვიტეთ პირდაპირი ფრენები რუსეთის ფედერაციასთან, რასაც ქართველი ხალხიც ითხოვს. შეწყვიტეთ აგრესორის დახმარება, რომ თავი აარიდოს სანქციებს. ამ შემთხვევაში, ურთიერთობების ნორმალიზება მარტივად მოხდება", - განაცხადა უკრაინელმა დეპუტატმა.
მისივე თქმით, "ის მზადაა დაელაპარაკოს უკრაინის პრეზიდენტს იმისთვის, რომ ურთიერთობის ნორმალიზება მოხდეს, მაგრამ საჭიროა ნაბიჯების გადადგმა, რომელიც საქართველოშიც პოპულარული იქნება".
"მათ უკანონოდ ჰყავთ დაკავებული უკრაინის მოქალაქე მიხეილ სააკაშვილი. მიუხედავად იმისა, რომ მქონდა მცდელობა ის გაგვეთავისუფლებინა ან გაგვეცვალა, მაგრამ მოსკოვთან კონსულტაციის შემდეგ, რასაც ჩვენი დაზვერვა ადასტურებს, ისინი არ იღებენ დასტურს ან ნებართვას ამის გაკეთებაზე და ამიტომ არ გვაძლევენ საშუალებას, რომ გავათავისუფლოთ სააკაშვილი. ეს არის ნელი მცდელობა, რომ ის მოკლან", - დასძინა ფრაქცია "ხალხის მსახურის" თავმჯდომარემ, დავით არახამიამ.
განცხადება გაავრცელა უკრაინის რადას ოპოზიციონერმა დეპუტატმა, ალექსეი გონჩარენკომაც. მისი თქმით, საქართველოს "არავის გადასცემენ, სანამ ქვეყანას მართავს ხელისუფლება, რომელიც ფაქტიურად რუსეთის თამაშს თამაშობს".
"საქართველოსა და უკრაინის ურთიერთობის ნორმალიზებისთვის ყველაფერი მარტივადაა - საჭიროა, ქართველმა ხალხმა, რომელიც ჩვენ ძალიან გვიყვარს, საბოლოოდ მოიშოროს ადამიანები, რომლებიც რუსეთთან ფლირტში არიან, რადგან საქართველო რუსეთისგან უკრაინაზე არანაკლებ დაზარალებულია, ქვეყნის 20% ოკუპირებულია და ეს იმპერია ჩვენ ერთად უნდა გავანადგუროთ. არ გვჭირდება ვინმეს ვთხოვოთ ომში ჩართვა, მათ ეს თემად აქვთ ქცეული, რომ უკრაინას საქართველოს ომში ჩართვა უნდა. არავინ ამის გაკეთებას არ აპირებს. არავის გადმოგცემთ იქამდე, ვიდრე ქვეყანას მართავს ხელისუფლება, რომელიც ფაქტობრივად, რუსეთის თამაშს თამაშობს. არავის გადმოგცემთ და მითუმეტეს იმ ადამიანებს, რომლებიც დასახელდა, რადგან ისინი საუკეთესო ქართველები არიან, რომლებიც როცა საქართველოში ხელისუფლება შეიცვლება, ქვეყანაში დაბრუნდება ისევე როგორც ის მოხალისეები, რომლებიც დღეს უკრაინაში იბრძვიან. ბევრი ქართველი იბრძვის და მათ შორის ეს ხალხიც, იმიტომ რომ უყვართ თავისი ქვეყანა განსხვავებით იმათგან, ვინც ასეთ განცხადებებს აკეთებს", - აღნიშნა უკრაინის ოპოზიციონერმა ლიდერმა.
უკრაინელი დეპუტატების საპასუხოდ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ "როდესაც კეთდება მოწოდებები სააკაშვილის გათავისუფლებასთან დაკავშირებით, ეს არის რბილად რომ ვთქვათ, არასწორი და გაუგებარი".
"შესაძლოა მქონდეს ჩემი შეხედულებები ადამიანებთან დაკავშირებით, რომლებიც მაგალითად, რუსულ ენაზე მიმართავდნენ ქართულ საზოგადოებას ორი წლის წინ, თუმცა ამ ადამიანებთან პოლემიკაში შესვლა არ მინდა", - აღნიშნა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ.
უკრაინის ხელისუფლებას საქართველოს ყოფილი მაღალჩინოსნების გადაცემის მოთხოვნით ქართულმა მხარემ მას შემდეგ მიმართა, რაც იუსტიციის ყოფილი მინისტრი, ზურაბ ადეიშვილი, უკრაინის დელეგაციის წევრის სტატუსით, ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში შეხვედრებს ესწრებოდა.

David Arakhamia, a deputy of the Supreme Rada of Ukraine and the chairman of the parliamentary faction of the ruling party "Servant of the People," states three conditions after which, according to him, the "normalization" of relations between Georgia and Ukraine will become possible.
"If we are really talking about normalization, then there is a plan for it: release our citizen Mikheil Saakashvili from prison and return him to Ukraine; stop direct flights with the Russian Federation, which the Georgian people also demand; stop helping the aggressor to avoid sanctions. In this case, normalization of relations will happen easily," said the Ukrainian deputy.
According to him, he is ready to talk to the President of Ukraine in order to normalize relations, but it is necessary to take steps that will be popular in Georgia as well.
"They are illegally detaining Ukrainian citizen Mikheil Saakashvili. Although we have tried to release him or exchange him, but after consulting with Moscow, which our intelligence confirms, they do not receive confirmation or permission to do so, and therefore do not allow us to release Saakashvili. This is a slow attempt to kill him," added David Arakhamia.
The opposition member of the Rada of Ukraine, Aleksey Goncharenko, also issued a statement. According to him, Georgia "will not be handed over to anyone as long as the country is ruled by the government that literally plays Russia's game."
"For the normalization of relations between Georgia and Ukraine, everything is simple - it is necessary for the Georgian people, whom we love very much, to finally get rid of people who are flirting with Russia. Georgia is no less affected by Russia than Ukraine; 20% of the country is occupied, and we must destroy this empire together. We don't need to ask anyone to join the war; they have made it a topic that Ukraine wants to join Georgia in the war. No one is going to do that. No one will hand you over until the country is run by the government that is actually playing Russia's game. We will not hand over to anyone, especially to the people who were named, because they are the best Georgians who, when the government in Georgia changes, will return to the country, just like the volunteers who are fighting in Ukraine today. Many Georgians are fighting, including these people, because they love their country, unlike those who make such statements," said the Ukrainian opposition leader.
In response to the Ukrainian MPs, the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, said that "when calls are made regarding Saakashvili's release, it is, to put it mildly, wrong and incomprehensible."
"I may have my views regarding people who, for example, addressed the Georgian society in Russian two years ago, but I don't want to enter into polemics with these people," noted Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze.