ამერიკული კვლევითი ორგანიზაცია "ატლანტიკური საბჭო" აქვეყნებს ანგარიშს, სათაურით - "ევროპასა და სამხრეთ კავკასიაში კრემლი ეყრდნობა ენერგეტიკულ შანტაჟსა და დაშინების ტაქტიკას", რომელიც აფასებს რეგიონში რუსული პროპაგანდასა და ნარატივებს. კვლევაში საქართველოს შესახებ ცალკე ნაწილია დათმობილი, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ:
2023 წელს, რუსეთმა საინფორმაციო გავლენის ოპერაციების გაფართოება ევროპასა და სამხრეთ კავკასიაში განაგრძო. კრემლმა სტრატეგიულად გამოიყენა არსებული უთანხმოებები და პროცესები, რათა ძირი გამოუთხაროს უკრაინას და რუსეთის გავლენა ამ ტერიტორიაზე გააძლიეროს. აღსანიშნავია, რომ რუსეთმა მის სამიზნე ქვეყნებში, სპეციფიკურ სოციალურ-პოლიტიკურ კონტექსტზე დაყრდნობით სხვადასხვა ტაქტიკა გამოიყენა. მაგალითად, ევროკავშირის ქვეყნებში, ისეთი დახვეწილი ონლაინ საშუალებები, როგორიცაა კრემლის პროპაგანდად ცნობილი „Doppelganger“, რომელიც სანქციების მოხსნას ადვოკატირებდა და ავრცელებდა მოსაზრებას, რომ რუსული გაზი ევროკავშირის ეკონომიკისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. თუმცა მოლდოვაში რუსეთმა გაზპრომის რესურსების მიწოდება შეწყვიტა და ევროკავშირისა და უკრაინის მომხრე მოლდოვის მთავრობა, სოციალურ-ეკონომიკურ გაჭირვებაზე პასუხისმგებელებად დაასახელა.
ჩვენ კიდევ ერთ დამახასიათებელ ნიშანს დავაკვირდით: მეამბოხე ნარატივების პოპულარიზაციას, რამაც სხვადასხვა ფორმები მიიღო, თუმცა საბოლოოდ სტრუქტურირებული იყო რუსეთის სამიზნე ქვეყნებში იმისთვის, რომ ომის შიდა შიშები გაეძლიერებინა. პოლონეთსა და უკრაინაში, რუსეთი დეზინფორმაციის გავრცელებით ცდილობდა უთანხმოების ნარატივის დათესვას იმის შესახებ, რომ თითქოს პოლონეთს უკრაინის მიმართ მტრული ზრახვები ამოძრავებს. მოლდოვაში რუსული პროპაგანდა ვარაუდობდა, რომ მოლდოვასა და უკრაინის ძალები სეპარატისტულ რეგიონში, დნესტრისპირეთში ჩარევასა და გარკვეულ მოქმედებებს გეგმავდნენ. ანალოგიურად, 2022 წლიდან, საქართველოს მთავრობამ რუსეთთან ომის შიშის ტაქტიკა გამოიყენა, როგორც საშუალება, რომ უკრაინის ადგილობრივი მხარდაჭერა შემცირებულიყო და მისი შიდა პოლიტიკური დღის წესრიგი წარემართა. DFRLab-მა მსგავსი ტენდენცია დააფიქსირა სამხრეთ კავკასიის ორ ქვეყანაში, საქართველოსა და სომხეთში.
მიუხედავად რუსეთთან სომხეთის დაძაბული ურთიერთობებისა, ქვეყანამ რუსეთთან სავაჭრო ურთიერთობები გააფართოვა. 2022 წლის თებერვალში რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, საქართველომ რუსეთთან პირდაპირი ფრენების აკრძალვა მოხსნა და ვაჭრობა გაზარდა, განსაკუთრებით ნავთობისა და გაზის იმპორტის მიმართულებით. ორივე ქვეყანაში პროპაგანდისტული კამპანიები ცდილობდნენ მოსახლეობის აზრის მანიპულირებას პარალელების გავლებით უკრაინაში არსებულ ვითარებასთან და აყალიბებდნენ უკრაინის მაგალითს, როგორც ომისკენ მიმავალ გზას. საქართველოში სამთავრობო პროპაგანდა უფრო შორს წავიდა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) რევოლუციის მოწყობაში დაადანაშაულა. ანალოგიური აზრია გავრცელებული აზერბაიჯანში.
2022 წლის თებერვალში რუსეთის უკრაინის ტერიტორიაზე შეჭრის შემდეგ, რუსეთის წინააღმდეგ საერთაშორისო სანქციებთან მიერთების პარალელურად, საქართველომ რუსეთთან ვაჭრობა გაზარდა. მთელი წლის განმავლობაში, რუსული პროდუქტები შეადგენდა ქვეყანაში ნავთობისა და გაზის სექტორის მზარდ წილს, რაც ეკონომიკური აღმავლობის ნარატივს გავრცელების შესაძლებლობას აძლევდა. მაშინ, როდესაც ქვეყანა 2024 წლის შემოდგომაზე საპარლამენტო არჩევნებისთვის ემზადება, მმართველმა პარტია „ქართულმა ოცნებამ“, გაამძაფრა თავისი რიტორიკა, გააძლიერა ანტიდასავლური შეთქმულების თეორიები, რომ თითქოს ქვეყნის შიგნით უცხოელებს ხელისუფლების გადატრიალების მცდელობები აქვთ. უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ,, მმართველმა პარტიამ ასევე გააძლიერა ანტიდასავლური რიტორიკა პარლამენტში საკამათო კანონპროექტების წარდგენით, რომლებიც სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიის შეზღუდვას ისახავდა მიზნად.
2023 წლის მაისში, რუსეთმა ქართული ავიაკომპანიების ფრენების აკრძალვის შესახებ გადაწყვეტილება გააუქმა და ასევე, საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმი მოხსნა. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებამ რუსეთში ფრენების აღდგენის შესახებ, ევროკავშირისა და უკრაინის კრიტიკა გამოიწვია. ამ გადაწყვეტილებას საპროტესტო აქციები მოჰყვა საქართველოშიც. იმავე თვეში, თბილისის მერიამ სანქცირებული რუსული კომპანია "კამაზისგან", ოთხ მილიონ ლარზე მეტი (დაახლოებით 1 100 000 აშშ დოლარი) ღირებულების სატვირთო მანქანები შეიძინა. 24 მაისს, ყატარის ეკონომიკური კონფერენციისას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოს ეკონომიკა კოლაფსის წინაშე აღმოჩნდებოდა, თუ ქვეყანა რუსეთს ფართო ეკონომიკურ სანქციებს დაუწესებდა და მან ეს განაცხადა იმის მიუხედავად, რომ საქართველოს უკვე დაწესებული ჰქონდა უფრო ვიწრო ფინანსური სანქციები რუსეთისთვის.
2023 წლის 14 სექტემბერს, შეერთებულმა შტატებმა სანქციები დააწესა რუსეთის ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორზე. სიაში ასევე მოხვდა საქართველოს ყოფილი გენერალური პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე, რომელიც ქართველი ოლიგარქის, ბიძინა ივანიშვილის ახლო წრეს წარმოადგენს. ფარცხალაძესთან ერთად, სანქცირებულთა შორის აღმოჩნდა რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის (FSB) ოფიცერი, ალექსანდრ ონიშჩენკო. სანქციების შესახებ განცხადებაში აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა აღნიშნა, რომ „ონიშენკომ და FSB-მ გამოიყენეს ბერკეტები ფარცხალაძეზე, რათა რუსეთის სასარგებლო გავლენა მოეხდინათ ქართულ საზოგადოებასა და პოლიტიკაზე. გავრცელებული ინფორმაციით, ფარცხალაძემ პირადად ისარგებლა FSB-სთან კავშირებით.
მოგვიანებით, იმავე შემოდგომაზე, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს-ი) განაცხადა, როგორც დამოუკიდებელი ქართული მედიასაშუალება Civil.ge იტყობინება, რომ ჯგუფები საქართველოს შიგნით და მის ფარგლებს გარეთ „აწყობდნენ შეთქმულებას ქვეყანაში დესტაბილიზაციისა და სამოქალაქო არეულობის მოსაწყობად“, რათა „იძულებით დაემხოთ ხელისუფლება" და მოვლენები „2014 წელს უკრაინაში ჩატარებული „ევრომაიდანის“ საპროტესტო აქციების მსგავსი სცენარით განვითარებულიყო“. შემდგომ განცხადებაში, სუს-მა USAID-ი პროგრამის დაფინანსებაში დაადანაშაულა და თქვა, რომ ორგანიზაციამ სერბი ტრენერები საქართველოში ჩამოიყვანა, რათა ადგილობრივი აქტივისტებისთვის ძალადობრივი ტაქტიკა ქვეყნის ხელისუფლების დამხობის მიზნით ესწავლებინათ. მოგვიანებით, რუსულმა და აზერბაიჯანულმა პრო-სამთავრობო საშუალებებმა ეს ბრალდებები გამოიყენეს იმისთვის, რომ შეთქმულების თეორიები გაევრცელებინათ და აშშ-ი სხვა ქვეყნებში რევოლუციების მოწყობაში დაედანაშაულებინათ.

The Atlantic Council's Digital Forensic Research Lab (DFRLab) conducted a study titled "Undermining Ukraine: How Russia expended its global information operations in 2023", which investigates Russian media campaigns targeting Ukraine globally. The study also addresses the situation in Georgia:
In 2023, Russia continued to extend its information influence operations in Europe and the South Caucasus. The Kremlin has strategically capitalized on existing disagreements and developments within these areas to undermine Ukraine and enhance Russian influence on the ground, employing varying tactics based on the specific sociopolitical context for the target country. In EU countries, for example, sophisticated online operations such as the pro-Kremlin “Doppelganger” campaign advocated for the lifting of sanctions and presented Russian gas as vital for the EU economy; in Moldova, however, Russia cut Gazprom supplies and framed the pro-EU government and Ukraine as responsible for socioeconomic hardships.
We observed another common thread: the promotion of warmongering narratives, taking various forms but ultimately structured to foster domestic fears of war in targeted countries. In Poland and Ukraine, Russia attempted to sow discord in their partnership by spreading disinformation that Poland harbors hostile intentions toward Ukraine. In Moldova, Russian propaganda suggested that Moldovan and Ukrainian forces were planning to intervene in Moldova’s breakaway region of Transnistria. Similarly, since 2022, the Georgian government has exploited the fear of war with Russia as a means to diminish local support for Ukraine and advance its domestic political agenda. The DFRLab observed a similar trend in two South Caucasus countries, Georgia and Armenia. Despite Armenia’s strained relations with Russia, the country grew its trade relationship with Russia. In Georgia, the ban on direct flights to and from Russia was lifted and trade has increased since the February 2022 invasion of Ukraine, particularly in importing oil and gas. In both countries, propaganda campaigns attempted to manipulate the populace by drawing parallels with the situation in Ukraine, framing its path as leading inexorably to war. In Georgia, government propaganda went further by accusing the US Agency for International Development (USAID) of plotting a revolution, a narrative also promoted in Azerbaijan.
Case study: Georgia
Following the February 2022 invasion of Ukraine, Georgia increased its trade with Russia while simultaneously joining in international financial sanctions against Russia. Throughout that year, Russian products comprised a growing proportion of the oil and gas sector in the country, allowing economic-related narratives to flourish.
As the country prepares for parliamentary elections in the autumn of 2024, the ruling Georgian Dream party has heightened its rhetoric, amplifying anti-Western conspiracy theories about foreign-instigated coup attempts within the country. Following the start of the war, the ruling party intensified its anti-Western rhetoric and attempted to introduce controversial bills intended to crack down on civil society and independent media.
In May 2023, Russia lifted its ban on Georgian airline flights and abolished visa requirements for Georgian citizens. The Georgian government’s decision to resume flights to Russia drew criticism from the EU and Ukraine, as well as resulting in protests in Georgia. That same month, Tbilisi City Hall procured trucks worth more than four million GEL (approximately US$1,100,000) from the sanctioned Russian company Kamaz. On May 24, during the Qatar Economic Conference, Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili stated that the Georgian economy would face collapse if the country were to impose broad economic sanctions on Russia, even though Georgia was already imposing narrower financial sanctions on Russia.
On September 14, 2023, the United States imposed sanctions targeting various sectors of Russia’s economy. The list also included Otar Partskhaladze, a former prosecutor general of Georgia who is part of Georgian oligarch Bidzina Ivanishvili’s close inner circle. Partskhaladze was sanctioned alongside Aleksandr Onishchenko, an officer in Russia’s Federal Security Service (FSB). In its sanctions announcement, the US Department of State noted, “Onishchenko and the FSB have leveraged Partskhaladze to influence Georgian society and politics for the benefit of Russia. Partskhaladze has reportedly personally profited from his FSB connection.”
Later that fall, Georgia’s State Security Service (SSSG) claimed, as reported by independent Georgian media outlet Civil.ge, that groups inside and outside of Georgia were “plotting to orchestrate destabilization and civil unrest in the country” with an aim of “forcible overthrow of the government” and “a scenario similar to the ‘Euromaidan’ protests held in Ukraine in 2014.” In a follow-up statement, the SSSG accused USAID of funding a program that brought Serbian trainers to Georgia in order to train local activists in violent tactics to overthrow the country’s government. Later, Russian and Azerbaijani pro-government outlets exploited these accusations to further spread conspiracies blaming the United States for arranging revolutions abroad.