საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, ბრიტანულ Sky News-თან ინტერვიუში აღნიშნა, რომ რუსეთი საქართველოში სამჯერ შეიჭრა, შესაბამისად, "ჩვენ ვიცით რას ნიშნავს, როდესაც ცხოვრობ იმპერიის გვერდით, რომელიც არ წყვეტს იყოს იმპერიალისტური". პრეზიდენტმა ისაუბრა უკრაინაში მიმდინარე რუსულ სამხედრო აგრესიაზე და აღნიშნა, რომ საქართველოსა და უკრაინას პარალელური ისტორიები აქვთ.
"დარწმუნებული არ ვარ, რომ უკრაინელებს რაიმე რჩევა უნდა მივცეთ, რადგან ჩვენ თითქმის პარალელური ისტორიები გვქონდა: მე-19 საუკუნის იმპერიალისტური რუსეთი, მე-20 საუკუნის საბჭოთა რუსეთი, გვქონდა შემოსევები, ჩვენ ეს ყველაფერი ერთად გავიარეთ. ასე რომ, ჩვენ ერთ გზაზე ვდგავართ, ვიცით, რომ ჩვენი ერთადერთი პერსპექტივა ევროკავშირთან მეტი დაახლოებაა და ეს ის გზაა, რომელსაც უკრაინასთან ერთად მივუყვებით. ჩვენ, მოლდოვასთან ერთად, ასოცირებული ტრიო ვიყავით და უკრაინაში ომმა ეს გზა, ფაქტობრივად, დააჩქარა და ჩვენი ქვეყნები კანდიდატის სტატუსამდე მიიყვანა", - განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა.
შეკითხვაზე, "თქვენ ამას ამბობთ ქალბატონო პრეზიდენტო, მაგრამ თქვენი იმპიჩმენტის მცდელობა იყო იმის გამო, თუ რამდენად ახლოს ხართ ევროპასთან", პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა უპასუხა, "დიახ, მაგრამ იმპიჩმენტი არ მოხდა": "ეს არ იყო წარმატებული. გასულ წელს მიღებული რეალური გადაწყვეტილება საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაა - ეს არის მთავარი გადაწყვეტილება, რომელმაც ნამდვილად მტკიცედ წაგვიყვანა იმ მხარეს, საითაც უნდა წავსულიყავით, საითაც მიდიოდა საქართველო მთელი თავისი ისტორიის განმავლობაში". საქართველოს პრეზიდენტმა ისაუბრა ქვეყანაში არსებულ რუსეთის გავლენაზე და შეკითხვაზე, ღელავთ თუ არა, რომ რუსეთს ისევ აქვს ამხელა გავლენა ქვეყანაზე, მან განაცხადა: "რა თქმა უნდა. ვფიქრობ, ეს ყველას უნდა აწუხებდეს, არა მხოლოდ ჩვენ".
"ჩვენ ეს გვაწუხებს, რადგან ჩვენი ტერიტორიების 20% ოკუპირებულია; ჩვენ ეს გვაწუხებს, რადგან ოქტომბერში ძალიან მნიშვნელოვანი არჩევნები გველოდებდა და ვიცით, ბევრი სხვა, ჩვენზე ბევრად უფრო ძლიერი ქვეყნის გამოცდილება - როგორ შეუძლია რუსეთს არჩევნებში ჩარევა და როგორ შეუძლია რუსეთს ჰიბრიდული ომის გაჩაღება. ამას ჩვენ პირადად განვიცდით - კიბერშეტევები, ეკონომიკური ზეწოლის შესაძლო გამოყენება, პროპაგანდა, მარგინალური ჯგუფების დაფინანსება. საქართველოში პრორუსული ჯგუფები ნამდვილად მარგინალურები არიან, რადგან ჩვენ ოკუპირებული ტერიტორიები გვაქვს და გვახსოვს... ჩვენი ტერიტორიები ახლაც ოკუპირებულია, ამიტომ ასეთი საზოგადოებისათვის პრორუსული ჯგუფებისა და პარტიების ყოლა საკმაოდ რთული წარმოსადგენია, მაგრამ არიან პრორუსული [ჯგუფები], რომლებიც ამის შესახებ ღიად არ აცხადებენ, შემოედინება დაფინანსება ამ ჯგუფებისა და ანტიდასავლური პროპაგანდის გარკვეული ფორმების მხარდასაჭერად. საქართველოში ვხედავთ იმას, რასაც სხვაგანაც ვხედავთ და დარწმუნებული ვარ, წელს კიდევ უფრო მეტს დავინახავთ, ამიტომ ძალიან ფრთხილად უნდა ვიყოთ", - აღნიშნა Sky News-თან ინტერვიუში საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა.

During her Sky News interview on February 27, Georgia's President Salome Zourabishvili expressed apprehension regarding potential Russian meddling in Georgia's crucial parliamentary elections scheduled for October 2024. When questioned about Russia's influence on Georgia, she emphasized that this concern should extend beyond Georgia to encompass everyone.
"I think that everybody should be concerned, not only us. We are concerned because we are directly affected. We have 20% of our territory currently occupied by Russia. We are concerned because we are going to have very important elections in October, and we know the experince of many other countries much stronger than we are, how Russia can interfere in elections. Russia can wage hybrid warfare on countries, and we are directly experiencing cyber attacks and economic pressure. All kinds of propaganda, financing for some marginal groups – in Georgia, pro-Russian groups are very marginal due to our occupied territories and the lasting memory of occupation. Therefore, for a population like ours, having pro-Russian groups and parties is quite difficult to imagine. However, there are parallel pro-Russian groups that do not openly declare themselves, and there is incoming financing to support those groups and promote anti-Western propaganda. What we observe elsewhere, we observe here as well, and we anticipate more of that this year. Therefore, we must be very cautious."
In addition, speaking of past Russian invasions of Georgia, the President also noted that in that context Georgia and Ukraine have almost parallel histories, and "our only perspective is to get closer and closer to the European Union." President Zourabichvili said Georgia was "looking first hand" at what was happening in Ukraine, but that she doesn't need to give Kyiv any advice on how to deal with Russia's invasion.
"We have had an almost parallel history - in the 19th century Imperial Russia, in the 20th century Soviet Union. We have experienced all of that together. We have had the invesions and so we are on the same path, moving towards knowing our only perspective is to get closer and closer to the European Union. Our countries were the first associated trio, along with Moldova, and then the war in Ukraine accelerated this process, bringing our countries to candidate status", - said President Zourabishvili.