პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა, გიორგი გახარიამ, მის პირად Youtube არხზე, ყოველკვირეულ ინტერვიუში აღნიშნა, რომ "ქართული ოცნება" მივიდა მარტივ პრინციპამდე, "თუ არ მეთანხმდები, მტერი ხარ". ჟურნალისტის შეკითხვაზე, "რა პრინციპული სხვაობაა მაშინდელ "ქართულ ოცნებასა" და დღევანდელს შორის, გიორგი გახარია პასუხობს, რომ ინსტიტუციები შინაარსისგან დაცლილია.
"ამ სამი წლის მანძილზე, მაგალითად, მიშა სააკაშვილი დაბრუნდა საქართველოში, ძალიან ორიგინალურად. მაგალითად, ამ სამი წლის განმავლობაში, მიუხედავად იმისა, რომ ყველანაირი პირობა დადო, ივანიშვილს მოუწია სამალავიდან გამოსვლა და პოლიტიკაში დაბრუნება. მე რომ დავრჩენილიყავი, არცერთი არ მოხდებოდა. ამაში აბსოლუტურად დარწმუნებული ვარ. ყველაზე მნიშვნელოვანი სხვაობაა ის, რაც მაშინ ვიგრძენი და გადამადგმევინა ეს ნაბიჯი (პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან გადადგომა). დღეს პოლიტიკა შინაარსისგანაა დაცლილი და ეს პრაქტიკულ ქმედებებში გამოისახა. მაგალითად, დღეს შეგვიძლია ვთქვათ, რომ კონსტიტუცია დაიცალა შინაარსისგან. ინსტიტუტების ბალანსი აღარ არსებობს. ხელისუფლების შტოების დაყოფა აღარ არსებობს. დღეს უკვე პარლამენტია შინაარსისგან დაცლილი, რადგან პარლამენტი საზედახმედვლო ფუნქციას ვეღარ ახორციელებს და მაგალითად, შესაძლებელია საგამოძიებო საპარლამენტო კომისიის დროს, მმართველი პარტია იყოს დარბაზში და კომისიის არშექმნას რომ მიაღწიოს, არ დარეგისტირდეს. პრეზიდენტის ინსტიტუტი დაიცალა შინაარსისგან და ამისთვის მთელი იმპიჩმენტის სპექტაკლი დადგა მმართველმა ძალამ. შინაარსისგან დაიცალა სასამართლო სისტემა, როგორც სამართლიანობის განმახორციელებლი მთავარი ინსტიტუტი. შინაარსისგან დაიცალა ოპოზიცია, რადგან კოლექტიური "ოცნება" ცდილობს ყველა სახის დისკრედიტაციის გარდა, უბრალოდ, მოისყიდოს ოპოზიციური პარტიები. შინაარსისგან დაიცალა ხშირ შემთხვევაში, მაგრამ არა ყოველთვის, საექსპერტო საზოგადოება, დამოუკიდებლობის ხარისხი არ აქვს. შინაარსისგან დაიცალა მედიის თავისუფლება, ხშირ შემთხვევაში, არა ყველგან და ყოველთვის. ქვეყანაში განსხვავებული აზრი აღარ აღიქმება. განსხვავებულ აზრს მმართველი ძალა აფასებს როგორც მტრობასა და ღალატს. მარტივ პრინციპამდე მივიდნენ, რომ თუ არ მეთანხმები, მტერი ხარ და ეს არის ყველაზე დიდი განსხვავება. თვითონ გუნდშიც განსხვავებული აზრის სივრცე აღარ დარჩა. ეს სახიფათოა, პირველ რიგში, ქვეყნისთვის. ოპოზიციური ტელევიზიები არის, კრიტიკულიც ხშირ შემთხვევაში, მაგრამ თუ ურთიერთგაცვლა არ ხდება და არანაირ დისკუსიაში არ შედის, ეს უბრალოდ რადიკალიზაციას უწყობს ხელს. მთავარი პრობლემაა, რომ კონსესუსი და კომპრომისი, როგორც მთავარი ინსტრუმენტი, აღარ არსებობს", - აღნიშნა ოპოზიციონერმა ლიდერმა.
მისივე თქმით, ამჯერად მიმდინარეობს სპეციალური ოპერაცია იმისთვის, რომ "პრემიერ-მინისტრის ინსტიტუტიც შინაარსისგან დაიცალოს".
"სამწუხაროდ, ქვეყანაში, არამხოლოდ პოლიტიკაში, არამედ სხვადასხვა სფეროში, ფულის ფაქტორი მნიშვნელოვნადაა შემოსული. რა თქმა უნდა, ეს ფაქტორია და სიახლეს არ ვამბობ, მაგრამ მთავარი არის ის, რომ პოლიტიკაში, მედიაში, საექსპერტო საზოგადოებაში და იმ საზოგადოებაში, ვისაც აქვს პირდაპირი ზემოქმედება ჩვენი მოქალაქეების აზრის ჩამოყალიბებაზე, მათ ინფორმირებულ არჩევანზე, ფულის როლი უნდა გაქრეს. არ შეიძლება პოლიტიკაში, მედიაში, საექსპერტო საზოგადოებაში ადამიანები მიდიოდნენ გასამდიდრებლად. ეს ის სფეროებია, სადაც ყველას უნდა ესმოდეს, რომ ვემსახურებით საქართველოს მოქალაქეებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მივალთ იქ, სადაც მივიდა ჯერ ნაციონალური მოძროაბა და სადაც საწმუხაროდ, ჩემი დიდი იმედგაცრუების ფასად, პირდაპირ მიექანება "ქართული ოცნება". დღეს შინაარსისგან დაცლილია კონსიტიტუცია, პარლამენტი, პრეზიდენტი, სასამართლო სისტემა, ხშირ შემთხვევაში ოპოზიცია და რეალურად, ახლა რაც ხდება, არის ის, რომ მიმდინარეობს სპეციალური ღონისძიება პრემიერის ინსტიტუტის შინაარსისგან დასაცლელად და საბოლოო ჯამში, ქვეყანაში გვყავს ერთი ინსტიტუტი - ივანიშვილი. ეს ყველაფერი კონცენტრირებულია ერთ ინსტიტუტში - ივანიშვილის ინსტიტუტში. ეს ქვეყნისთვის უდიდესი რისკია როგორი გენიოსიც არ უნდა იყოს", - განაცხადა პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა.

The leader of the "For Georgia" party, Giorgi Gakharia, in his weekly interview on his personal YouTube channel, noted that "Georgian Dream" has adopted the simple principle, "If you don't agree with me, you are an enemy." In response to the journalist's question about the fundamental difference between the "Georgian Dream" back then and today, Giorgi Gakharia stated that the institutions lack substance.
"During these three years, for example, Misha Saakashvili returned to Georgia in a very original way. Despite making all kinds of promises, Ivanishvili had to come out of hiding and return to politics. If I had stayed, none of this would have happened. I am absolutely sure of that. The most important difference is what I felt then and what led me to take this step (resigning from the post of Prime Minister). Today, politics lacks substance, and this has been reflected in practical actions. For example, today we can say that the Constitution has been emptied of content. The balance of institutions no longer exists. The separation of government branches no longer exists. Today, the parliament is already devoid of content because it can no longer perform its supervisory function. The institution of the president has been emptied of its content, and for this reason, the entire impeachment spectacle was staged by the ruling party. The judicial system, as the main institution implementing justice, has also been emptied of content. The opposition has suffered a similar fate, as the collective "Georgian dream" is attempting to bribe opposition parties, in addition to all kinds of discrediting. In many cases, but not always, the expert community lacks independence. Media freedom has been compromised in many cases, but not universally. A different opinion is no longer accepted in the country, and is viewed by the ruling party as enmity and treason. They have adopted the simple principle that if you don't agree with me, you're the enemy, and that's the biggest difference. There is no room for dissent within the team itself. This is dangerous, first and foremost, for the country. While opposition televisions exist and are critical in many cases, without mutual exchange and discussion, they simply promote radicalization. The main problem is that consensus and compromise, as the main tools, no longer exist," - said the opposition leader.
According to him, there is currently a special operation underway to "empty the Prime Minister's Institute of its contents."
"Unfortunately, in the country, not only in politics but also in various fields, the money factor has significantly entered. Of course, this is a factor, and I am not talking about news, but the main issue is that in politics, the media, the expert community, and in the society that has a direct impact on our citizens, the role of money in forming an opinion and in their informed choice should disappear. People must not enter politics, the media, or the expert society to get rich. These are the areas where everyone should understand that we serve the citizens of Georgia. Otherwise, we will reach the point where the National Movement first reached and where, unfortunately, at the cost of my great disappointment, the "Georgian Dream" is headin straight. Today, the constitution, parliament, president, judicial system, and in many cases the opposition are devoid of their content. In fact, what is happening now is that a deliberate effort is being made to strip the institution of the Prime Minister of its content, and in the end, we have only one institution in the country - Ivanishvili. All this is concentrated in one institute - the Ivanishvili Institute. This poses a great risk for the country, regardless of what kind of genius he is," said the leader of the "For Georgia" party.