ცესკო-ს მოქმედი თავმჯდომარე მიიჩნევს, რომ საერთაშორისო სადამკვირებლო მისიების საქართველოში ჩამოსვლა საარჩევნო გარემოზე დაკვირვებას გააუმჯობესებს. მისივე განცხადებით, ცესკო-სთვის ცნობილია, რომ ეუთო-ოდირის გარდა, "სხვა ამერიკულ და ევროპულ ორგანიზაციებსაც აქვთ სურვილი, რომ ქვეყანაში გრძელვადიანად განათავსონ თავიანთი მისიები".
"მნიშვნელოვანი საკითხია საერთაშორისო სადამკვირებლო მისიების ჩამოსვლასთან დაკავშირებით მოწვევის გაგზავნა. სახელმწიფომ, საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეშვეობით ხაზი გაუსვა, რომ ქვეყანა, როგორც ყოველთვის, მზადაა და ეს არ არის პირველი შემთხვევა, საერთაშორისო დამკვირებლები ჩამოვიდნენ. ჩვენ ვიქნებით, მაქსიმალურად, კონსტრუქციულად გახსნილები და თანამშრომლობაზე ორიენტირებულები, რათა მივაწვდით მათ ყველა გადამოწმებული და ობიექტური ინფორმაცია ანგარიშების საბოლოო უზრუნველყოფის მიზნით. სადამკვირებლო ორგანიზაციების ქვეყანაში ჩამოსვლა მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს რიგ საკითხებან დაკავშირებით გარკვეული პრევენციების განხორცილებას, საზოგადოებაში სანდოობის სიმტკიცეს, დემოკრატიული ინსტიტუციების მხარდაჭერას და განსაკუთრებით ისეთის, როგორიც საარჩევნო ადმინისტრაციაა. ჩვენ მხოლოდ მივესალმებით მათ ჩამოსვლას ქვეყანაში. როგორც ჩვენთვის ცნობილია, ეუთო-ოდირში გაიგზავნა მოწვევა, ასევე, სხვა ამერიკულ და ევროპულ ორგანიზაციებსაც აქვთ სურვილი, რომ ქვეყანაში გრძელვადიანად განათავსონ თავიანთი მისიები, რაც, ბუნებრივია, ხელს შეუწყობს არჩევნების მთლიანობას და მნიშვნელოვნად გააჯანსაღებს წინასაარჩევნო გარემოს", - განაცხადა ცესკო-ს გიორგი კალანდარიშვილმა.
მან ისაუბრა ცესკო-ს დაკომპლექტებს წესთან დაკავშირებითაც ისაუბრა. კერძოდ, საარჩევნო კოდექსში ცვლილებების პაკეტი პარლამენტმა 9 თებერვალს გამართულ პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით, 81 ხმით მიიღო, რომლის მიხედვითაც, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის იმ მოადგილის თანამდებობა უქმდება, რომელიც ოპოზიციიდანაა დანიშნული. ამჟამად ეს პოსტი „ლელოს“ წევრს, გიორგი სიორიძეს უკავია. ცესკოს თავმჯდომარისა და მოადგილის არყოფნის შემთხვევაში კი ხელმძღვანელის მოვალეობას, ოპოზიციიდან დანიშნული მოადგილის ნაცვლად, ცესკოს მდივანი შეასრულებს. ცესკო-ს მოქმედი თავმჯდომარე მიიჩნევს, რომ მისმა მოადგილემ "პოლიტიკური ბეგრაუნდი გაიმყარა, ადმინისტრაციის საქმიანობაზე გავლენა კი, ამ პოსტის გაუქმებას ან შენარჩუნებას, გავლენა ვერ ექნება".
"ჩვენ არაერთხელ ვნახეთ, რომ რამდენჯერაც საარჩევნო კანონმდებლობაში ცვლილებების ინიცირება განხორციელდა, რომელიც საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესს უკავშირდება, ის მთელი რიგი პოლიტიკური ინსინუაციების მიზნით იქნა გამოყენებული. მათ შორის, საარჩევნო ადმინისტრაციისა და კონკრეტული პერსონების დისკრედიტაციისთვის. ეს საარჩევნო გარემოს მნიშვნელოვნად აზიანებს. ზოგადად, მნიშვნელოვანია, საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით ყველა ჩართული მხარე გაერთიანდეს, რათა უზრუნველვყოთ, რომ ეროვნული ინტერესები უფრო მაღლა დავაყენოთ, ვიდრე პოლიტიკური დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხები და უსაფუძვლო და უარგუმენტო მოცემულობებით, არ დავაზიანოთ მოქმედი თავმჯდომარის საქმიანობა და პროგრესი, რომელიც ინსტიტუციას გააჩნია. პირი, რომელიც დღეს ჩემი მოადგილის პოზიციაზეა გამწესებული ოპოზიციური კვოტით, პარტიული მიკერძოებიდან ვერ გამოვიდა და მისსავე დამნიშავი სუბიექტის გარეთიანებაში, პოლიტიკური საბჭოს წევრი გახდა. მან პოლიტიიკური ბეგრაუნდი გაიმყარა. პრაქტიკაში ვნახეთ, რომ ადმინისტრაციის საქმიანობაში წინსვლის მიმართულებით მის მონაწილეობას ამ პოზიციაზე გავლენა არ ჰქონია. მიუხედავად იმისა, ეს ცვლილებები რა სახით იქნება მიღებული, პოლიტიკურ გაერთიანებას კვლავ დარჩება კომისიაში წევრი და იგივე გავლენა ექნება, რაც მოადგილის პოზიციაზე შეიძლება ჰქონოდა. ვერანაირი გავლენა ადმინისტრაციის საქმიანობის ეფექტიანობასთან მიმართებაში თავმჯდომარის მოადგილის არსებობას ან არარასებობას ვერ ექნება იმ მოცემულობით, რაც კანონმდებლობაში არსებობს", - მიიჩნევს ცესკო-ს თავმჯდომარე.
მისივე განცხადებით, როგორც პოლიტიკური პარტიების ლიდერებთან, ასევე, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან შეხვედრისას, ვერ მოისმინა ხელშესახები არგუმენები, რაც ჯანსაღ კრიტიკასა და შეფასებაზე იქნებოდა დაფუძნებული.
"კრიტიკაც შეიძლება იყოს, საჩივრებიც და უკმაყოფილებაც, მაგრამ მთავარია, რა ერთვის ამას საფუძვლად - მტკიცებულება, არგუმენტაცია, შეფასებები. როდესაც საარჩევნო ადმინისტრაციის პროგრესი თვალსაჩინოა მისი ღიაობით, გამჭვირვალობით, საზოგადოებასთან მუდმივი კომუნიკაციით, ჩვენი საქმიანობა მაშინათვე დისკრედიტაციის სამიზნე ხდება. ეს ხდება სწორედ იმ მიზნით, რომ ეს ყველაფერი გადაიფაროს, საზოგადოებაში შეიქმნას არასწორი აღქმები, ამ არასწორი აღქმებით მივიდეს საზოგადოება უნდობლობასთან საარჩევნო ადმინსტრაციისა და საარჩვენო გარემოს მიმართ და დაზიანდეს მთლიანად საარჩევნო გარემო. ვერ მოვისმინეთ ვერცერთი ხელშესახები არგუმენტი, რომელიც იქნებოდა დაფუძნებული ჯანსაღ კრიტიკაზე, ჯანსაღ შეფასებაზე. აღსანიშნავია ისიც, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციების უმეტესობა, რომელიც ხელშესახები იყო და წაადგებოდა პროცესს, ყველა გათვალისწინებულია. ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებიც. კვლავ ვართ მზად ღია, კონსტრუქციული თანამშრომლობისთვის, რათა დარჩენილ რამდენიმეთვიან პერიოდში, თუ არსებობს ღია საკითხი, რაც აწუხებს ჩართულ მხარეებს, პოლიტიკურ გაერთიანებებს, საზოგადოებას, კიდევ ერთხელ დავსხდეთ და ჩვენი კომპეტენციის ფარგლებში, გავაუმჯობესოთ. ჩვენ ორი კვირის წინ შევხვდით ყველა პოლიტიკურ პარტიას, რამდენიმე დღის წინ შევხვდით არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ამ დისკუსიების ფარგლებში ვნახეთ, რომ არსებითი წუხილი ან არსებითი ისეთი საკითხი, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციის მხრიდან დამატებით ყურადღების მიქცევას საჭიროებს, არ არსებობს", - განაცხადა ცესკო-ს თავმჯდომარემ.

The chairman of the CEC believes that the arrival of international observation missions in Georgia will improve the observation of the election environment. According to his own statement, the CEC is aware that, in addition to OSCE-ODIHR, "other American and European organizations also want to place their missions in the country for a long time."
"It is important to send an invitation regarding the arrival of international observation missions. The state, through the Ministry of Foreign Affairs, emphasized that the country is ready, as always, and this is not the first time that international observers have arrived. We will be as constructively open and cooperative as possible to provide them with all verified and objective information for the final provision of accounts. The arrival of monitoring organizations in the country significantly contributes to the implementation of certain preventions in relation to a number of issues, the strength of credibility in society, the support of democratic institutions, and especially such as the election administration. We only welcome their arrival in the country. As we know, an invitation has been sent to OSCE-ODIHR, and other American and European organizations also want to deploy their missions in the country for a long term, which will naturally contribute to the integrity of the elections and significantly improve the pre-election environment," said Giorgi Kalandarishvili, head the CEC.
He spoke about the rules for staffing the CEC. In particular, the Parliament adopted a package of amendments to the Election Code in the second reading at the plenary session held on February 9, with 81 votes. According to these amendments, the position of the deputy chairman of the Central Election Commission, who is appointed from the opposition, is abolished. Currently, this post is held by Giorgi Sioridze, a member of "Lelo." In the absence of the CEC chairman and deputy, the CEC secretary will perform the duties of the chairman instead of the deputy appointed from the opposition. The acting chairman of the CEC believes that his deputy "has strengthened his political background, and the cancellation or retention of this post will not have an impact on the administration's activities."
"We have repeatedly seen that whenever changes were initiated in the election legislation, which is related to the rules for staffing the election administration, it was used for a number of political insinuations. Among them, to discredit the election administration and specific persons. This significantly damages the election environment. In general, it is important for all involved parties to unite in order to facilitate the electoral environment, to ensure that we put national interests higher than the issues on the political agenda and do not damage the activities of the current chairman and the progress of the institution with baseless and unarguable statements. The person currently holding the position of my deputy due to the opposition quota could not separate himself from party bias and became a member of the political council outside the entity that appointed him. He has strengthened his political background. In practice, we have observed that his involvement has not affected the progress of the administration's activities. Regardless of the form in which these changes are adopted, the political association will still remain a member of the commission and will have the same influence as it could have in the position of deputy. The presence of the deputy chairman or his non-racial status cannot influence the effectiveness of the administration's activities," - the chairman of the CEC believes.
According to his own statement, during meetings with leaders of political parties and non-governmental organizations, he did not hear tangible arguments based on healthy criticism and evaluation.
"There can be criticism, complaints, and dissatisfaction, but the main thing is what is attached to it as a basis - evidence, argumentation, evaluations. When the progress of the election administration is visible through its openness, transparency, constant communication with the public, our activities immediately become a target of discredit. This is done in order to cover up all of this, to create wrong perceptions in society, and with these wrong perceptions, society will come to mistrust the election administration and the demonstration environment, and damage the election environment as a whole. We could not hear any tangible argument based on healthy criticism, healthy assessment. It is also worth noting that most of the recommendations of non-governmental organizations, which were tangible and would be useful for the process, have all been taken into account, as well as recommendations of international organizations. We are still ready for open, constructive cooperation, so that in the remaining few months, if there is an open issue that worries the involved parties, political unions, society, we can sit down once again and improve it within our competence. We met with all political parties two weeks ago, we met with non-governmental organizations a few days ago, and within the framework of these discussions we saw that there are no essential concerns or essential issues that require additional attention from the election administration," - said the CEC chairman.