საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ყოფილი პირველი მოადგილე და 2012 წელს, "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ყოფილი ადვოკატი, სანდრო ბარამიძე Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში აღნიშნავს, რომ ბიძინა ივანიშვილის მთავარი ამოცანა, "ძალაუფლების შენარჩუნებაა". მას შეკითხვები აქვს "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის საგარეო ორიენტირთანაც.
"მართალია, საბედნიეროდ, კანდიდატის სტატუსი მოვიპოვეთ, მაგრამ ერთი წლის წინ, არ ვიცოდით, რომ ამას აუცილებლად შევძლებდით. უფრო პირიქით, ნაცვლად იმისა, რომ ხელისუფლებას პირობები შეესრულებინა, გახსოვთ განსახილველად შემოტანილი ე.წ. აგენტების კანონი. შეკითვა მაქვს მათთან, რატომ დგამ ისეთი ნაბიჯებს, რომელიც კანდიდატის სტატუსის მიღების პროცესს ჩააგდებს? საბოლოოდ, ვერ ჩააგდეს, მაგრამ ასეთ რისკზე წასვლა რად გინდა, მითხარი? რაღაც ახსნა ხომ უნდა მოუძებნო? ამერიკაშიც ეგრეაო, აღარ თქვან. ამერიკული კანონი მოქმედებს მისი და მისი მეგობრებისადმი მტრულად განწყობილი ქვეყნების მიმართ, ჩვენ კი, ჩვენს მეგობრებს ვებრძვით და მათ აგენტებს ვეძახით და ვინც მართლა ოკუპანტი ქვეყნის აგენტია და მისი სატელიტი, მათ მოკავშირეებს ეძახი? როდესაც შენი პრემიერ-მინისტრისა და პარლამენტის ხელმძღვანელობის მეშვეობით, ჩვენი მეგობარი ქვეყნების პოლიტიკოსებსა და თანამდებობის პირებს უშვერი სიტყვებით ლანძღავ, ამას რა ქვია და რა სქემაში ზის ეს, ამიხსნან და კი ბატონო შევიცვლი აზრს", - ამბობს იურისტი სანდრო ბარამიძე. მან საქართველოში წინასაარჩევნო გარემოც შეაფასა და მიიჩნევს, რომ მმართველი ძალა, არჩევნების გასაყალბებლად ემზადება.
"მუდმივი ღვარძლი და აგრესიაა გარშემო, ეს კი, უკვე აღარ არის თავისუფალი საარჩევნო გარემო. ეს ქვეყანა, არსებული მოცემულობით მარტო იმიტომ არ განვითარდება, რომ ქვეყნის უმაღლესი თანამდებობის პირები, ასეთი რიტორიკით ურთიერთობენ თანამოქალაქეებთან. ეს არის სრული კოშმარი. რაც შეეხება საარჩევნო გარემოს, სახელისუფლებო პარტიასა და სხვა დანარჩენ პარტიებს შორის, არათანაბარია. დაშინება, შანტაჟი, მოტყუება, მოსყიდვა - ყველაფერს გამოიყენებენ საარჩევნოდ, რადგან "ქართულ ოცნებას" ძალაუფლების დათმობა არ უნდა. ეყოფა თუ არა ეს ყველაფერი ხელისუფლების შესანარჩუნებლად, არ ვიცი. საკონსტოტუციო უმრავლესობაზე აპელირებით, ბიძინა ივანიშვილი აანონსებს, რომ "იმდენს ვიზამ და გავაყალბებ, 60%-ს მივიღებო. სამწუხაროდ, სხვებს, ოპოზიციურ პარტიებს რა ამოცანა აქვთ, საით მოძრაობენ, არ ვიცი. აღსანიშნავია, რომ "ქართულ ოცნებას", კანონმდებლობაში, სერიოზული მახე აქვს ჩადებული. მართალია, საარჩევნო ბარიერი 5%-ია, თუმცა დაფინანსების ბარიერი 1%-ია, რაც დაახლოებით, 20 ათას საარჩევნო ხმას გულისხმობს. 20 ათასი ხმა კი, პარტიის 300 ათასი ლარით დაფინანსებას მოიაზრებს. თუ პარტია 2%-ს აიღებს, უკვე 600 ათასი ლარია, რაც ნებისმიერი "ბუტიკ" პარტიისთვის, კარგი და საკმარისი ფულია იმისთვის, რომ ზედაპირზე იტივტივოს და ერთი-ორმა ლიდერმა, ეკრანებიდან ჭკუა გვარიგოს. შესაძლოა, ამ წვრილმან პარტიებს ურჩევნიათ მარტო იყვნენ. თუ გამსხვილდებიან და გაერთიანდებიან, ეს დაფინანსება ძირითადად იმასთან წავა, ვისი სახელითაც არჩევნებზე გავლენ. გარდა იმისა, რომ საარჩევნო ბლოკები გააუქმეს, "ქართულმა ოცნებამ" ამაზეც "იზრუნა". ამიტომ ოპოზიციური პარტიებისა და ყველა იმ ადამიანის, რომელსაც პოლიტიკური მიზნები გააჩნია, მთავარი ამოცანა უნდა იყოს, რომ საარჩევნო ბარიერი, ოპოზიციური ფლანგიდან ორმა-სამმა პარტიამ მაინც გადალახოს,"- ამბობს Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ყოფილი პირველი მოადგილე სანდრო ბარამიძე.

Sandro Baramidze, former First Deputy Minister of Justice of Georgia and ex-lawyer of Bidzina Ivanishvili, the founder of "Georgian Dream", noted in an interview with Globalnews.ge that Bidzina Ivanishvili's main task is to "maintain power and ." He also raised questions about the foreign orientation of the founder of "Georgian Dream."
"It's true, fortunately, we obtained the candidate status, but a year ago, we didn't know if we would definitely be able to achieve it. On the contrary, instead of the government fulfilling the conditions, you remember the so-called agents law that was introduced for consideration. I have a question for them: Why are you taking steps that could jeopardize the process of obtaining candidate status? In the end, they couldn't derail it, but why would you want to take such a risk? It's the same in America - don't say it anymore. American law applies to countries hostile to it and its friends, and you antagonize our friends and call them agents, while those who are truly agents of the occupying country and its satellites, you call their allies? When, through your prime minister and the leadership of the parliament, you denounce the politicians and officials of our friendly countries with unkind words, what is this called and in what scheme does it fit? Explain to me, and I might change my mind," said lawyer Sandro Baramidze.
He also assessed the pre-election environment in Georgia and believes that the ruling power is preparing to falsify the elections.
"There is constant aggression, and this is no longer a free election environment. In the current situation, this country will not develop, especially because the highest officials of the country communicate with their fellow citizens using such rhetoric. This is a complete nightmare. Regarding the election environment, it is unequal among the ruling party and other parties. Intimidation, blackmail, deception, bribery - everything will be used for the elections because "Georgian Dream" does not want to give up power. I don't know if all this is being done to preserve the government. Appealing to the constitutional majority, Bidzina Ivanishvili announces that "I will falsify so many votes, I will get 60%." Unfortunately, I don't know what task the other opposition parties have, or where they are heading. It should be noted that "Georgian Dream" has set a serious trap in the legislation. While the electoral barrier is 5%, the funding barrier is 1%, which means approximately 20,000 electoral votes. 20 thousand votes mean financing the party with 300 thousand GEL. If the party receives 2%, it is already 600,000 GEL, which is good enough money for any "boutique" party to stay afloat and for one or two leaders to share their wisdom from the screens. Perhaps these small parties prefer to remain separate. If they were to expand and unite, the majority of this funding would primarily go to the individual on whose behalf they are contesting the elections. Furthermore, in addition to the abolition of electoral blocs, "Georgian Dream" has also "taken care" of this. Therefore, the main task of the opposition parties and all those individuals with political aspirations should be to ensure that at least two or three parties from the opposition front surpass the electoral threshold," - said Sandro Baramidze, the former First Deputy Minister of Justice of Georgia, in an interview with Globalnews.ge.