საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველი ყოფილი მოადგილე და 2012 წელს, "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ყოფილი ადვოკატი, სანდრო ბარამიძე, სახელისუფლებო ვერტიკალში განხორციელებულ საკადრო ცვლილებებს აფასებს და ამბობს, რომ გადაადგილებების მთავარი მიზეზი "ახალი ბალანსის შექმნის მცდელობაა".
"თუ ჩემი ვარაუდები სწორია, "როქი", რომელიც ბიძინა ივანიშვილმა გააკეთა, როდესაც ირაკლი კობახიძისა და ირაკლი ღარიბაშვილის თანამდებობები გადაანაცვლა, რეალურად, კალაძესა და ღარიბაშვილს შორის პოზიციების შეცვლას ისახავს მიზნად. შესაძლოა, ვიღაცების მიმართ გარკვეული სამართლებრივი ზომებიც გაატაროს იმის სადემონსტრაციოდ, რომ თითქოს მხოლოდ სიტყვებს კი არ აჟღერებს, მოქმედებს კიდეც. რეალურად კი, ბიძინა ივანიშვილმა ახალი ბალანსი შექმნა, თუმცა ისე, რომ ირაკლი ღარიბაშვილი პარტიაში გადაიყვანა", - აღნიშნა სანდრო ბარამიძემ.
შეკითხვაზე, როგორი პრემიერ-მინისტრი იქნება ირაკლი კობახიძე, იურისტი სანდრო ბარამიძე მიიჩნევს, რომ "მას ნომინალური უფლებები ექნება, რეალური მმართველობითი ფუნქციები კი, ისევ ბიძინა ივანიშვილის ხელში დარჩება".
"ირაკლი კობახიძე იქნება " არანაირი" პრემიერ-მინისტრი. მას მმართველობის გამოცდილება საერთოდ არ აქვს. ის უნივერსიტეტში, აკადემიური საქმიანობით იყო დაკავებული, როდესაც "ქართულ ოცნებაში", ბიძინა ივანიშვილთან ახლომახლო აღმოჩნდა. სახელმწიფოს მართვა კი, სულ სხვა რაღაცაა. სულაც არ სჭირდება განსაკუთრებული მენეჯმენტი იმას, რომ აგრესიულად მორჩილი უმრავლესობა დარაზმო. მთავარია ერთი "მესიჯი" გაუგზავნო, თანაც ისეთი "მესიჯები", რომელიც შენ თვითონ დღეს დილით "ზემოდან", სხვისგან მიიღე. მერე ეს "მესიჯები" დააფორვარდო ე.წ. გუნდის მობილურ ტელეფონებზე და სულ ეგ არის. მთავარი მმართველობითი ფუნქციები, ცხადია, ბიძინა ივანიშვილთან დარჩება, რომელიც თურმე, კულუარულად ისედაც აძლევდა მათ რჩევებს და ახლა, ასე თუ ისე, სააშკარაოზეა გამოსული. ამიტომ მისი რჩევების გარეშე, ირაკლი კობახიძე ერთ ნაბიჯსაც ვერ გადადგამს", - ამბობს ის.
იურისტი მიიჩნევს, რომ ირაკლი კობახიძის პრემიერ-მინისტრობის პერიოდში, მისი რიტორიკა არც საგარეო მიმართულებით შეიცვლება, რადგან "ბიძინა ივანიშვილის ამოცანა, დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობების გაუმჯობესება, არ გახლავთ".
"არამგონია, ღარიბაშვილის პრემიერობის შემდეგ, ბიძინა ივანიშვილის ამოცანა, დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობების გაუმჯობესება იყოს, განსაკუთრებით, სტრატეგიულ პარტნიორებთან. არ ჩანს, რომ ბიძინა ივანიშვილს ეს ამოცანა აქვს. თუ ბიძინა ივანიშვილი გადაწყვეტს და "ქართულ ოცნებას" შემოუბრუნდება გონება, ისეთი ქმედითი ზომები გადადმას, რომელიც ევროპული პარტნიორების მიერ მოცემული "საშინაო დავალებების" სწრაფად და ეფექტურად შესრულებას გულისხმობს, მაშინ ქვეყნის დასავლური ინტეგრაციის პროცესი, ნამდვილად სწრაფად გაგრძელდება. თუმცა შესაბამისი ენთუზიაზმი და სურვილი "ქართულ ოცნმებას" არ გამოუმჟღავნებია. ჩვენ, კანდიდატის სტატუსი, ორი ფაქტორის გათვალისწინებით მოგვანიჭეს - ეს გახლავთ თავად ევროკავშირის გეოპოლიტიკური ინტერესი და ქართული საზოგადოება. რა თქმა უნდა, სტატუსს არ წაგვართმევენ, მაგრამ თუ "ქართული ოცნება" ქმედით ნაბიჯებს არ გადადგამს, გაყინულ მდგომარეობაში დავრჩებით", - აღნიშნა საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველმა ყოფილმა მოადგილემ, სანდრო ბარამიძემ.

Sandro Baramidze, the former First Deputy Minister of Justice of Georgia and former lawyer of Bidzina Ivanishvili, the founder of "Georgian Dream" in 2012, is evaluating the personnel changes implemented within the government's hierarchy and states that the main reason for the transfers is "an attempt to create a new balance."
"If my assumptions are correct, the "rock" that Bidzina Ivanishvili caused when he changed the positions of Irakli Kobakhidze and Irakli Gharibashvili is actually aimed at altering the positions between Kaladze and Gharibashvili. He may even take legal measures against certain individuals to demonstrate that he not only speaks, but also takes action. In reality, Bidzina Ivanishvili has created a new balance, but in a manner that resulted in Irakli Gharibashvili being transferred to the party," noted Sandro Baramidze.
In response to the question of what kind of Prime Minister Irakli Kobakhidze will be, lawyer Sandro Baramidze believes that "he will have nominal rights, and the real governing functions will remain in the hands of Bidzina Ivanishvili."
"Irakli Kobakhidze will be a 'no' prime minister. He has no management experience at all. He was involved in academic activities at the university when he became close to Bidzina Ivanishvili in "Georgian Dream". Managing the state is something else entirely. It doesn't take special management to maintain an aggressively compliant majority - the most important thing is to convey a "message," and to relay the same "messages" that you received this morning "from above" from someone else. Then, he forwarded these "messages" to the so-called team's cell phones, and that's it. It is evident that the primary administrative functions will remain with Bidzina Ivanishvili, who, as it turns out, was already providing advice behind the scenes, and now, one way or another, it is out in the open. Therefore, without his advice, Irakli Kobakhidze cannot take a single step," - he says.
Sandro Baramidze believes that during the prime ministership of Irakli Kobakhidze, his rhetoric will not change in the foreign direction either because "Bidzina Ivanishvili's task is not to improve relations with Western partners."
"I don't think that after Gharibashvili's premiership, Bidzina Ivanishvili's task is to improve relations with Western partners, especially with strategic partners. It doesn't seem that Bidzina Ivanishvili has this task. If Bidzina Ivanishvili decides and "Georgian Dream" changes its mind to take such effective measures, which means to quickly and effectively fulfill the "domestic tasks" given by the European partners, then the process of Western integration of the country will continue really fast. However, the "Georgian Dream" did not show the corresponding enthusiasm and desire. We were granted the candidate status considering two factors - these are the geopolitical interest of the European Union itself and the Georgian society. Of course, they won't take away our status, but if "Georgian Dream" doesn't take effective steps, we will remain frozen," - said Sandro Baramidze, former First Deputy Minister of Justice of Georgia.