პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერი, გიორგი გახარია, Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში, "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ქართულ პოლიტიკაში, ოფიციალურად, მესამედ ჩართვის გადაწყვეტილებას აფასებს და ამბობს, რომ "მისი სურვილი არჩევნების მოპარვაა, თუმცა ისე, რომ ლეგიტიმაციის საკითხი კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დადგეს".
"ბიძინა ივანიშვილის ყრილობაზე გამოსვლა, ძირითადად, იმაზე იყო აგებული, რისი მოსმენაც ხალხს უნდოდა და მოლოდინი ჰქონდა. ამიტომაც ისაუბრა კორუფციაზე, დანარჩენი კი, ჩემს წყევლას დაეთმო. სინამდვილეში, ეს ყველაფერი ემსახურება ერთ რამეს - როგორ მოიპაროს არჩევნები ისე, რომ არჩევნების ლეგიტიმაცია კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დადგეს. ამ ამოცანას, "ქართული ოცნების" დღევანდელი მენეჯმენტი და პოლიტიკური ხელმძღვანელობა, რომლებსაც სამართლიანად ვეძახი შეშინებულ ბიჭებს, ვერ შეასრულებენ. არავინ აყენებს კითხვის ნიშნის ქვეს, რომ 2024 წლის არჩევნების შემდეგ, შესაძლებელია, ხმები ისე გადანაწილდეს, რომ პირველ ადგილზე გავიდეს "ქართული ოცნება", მაგრამ ეს, დაახლოებით, 30%-ია. ამოცანა, რომლის შესასრულებლადაც ბიძინა ივანიშვილი ჩრდილიდან გამოვიდა, თორემ ის მანამდეც არსად წასულა და აქტიურად იყო ჩართული მართვაში ყოველდღიურ საოპერაციო დონეზე, გახლავთ ერთი - მოიპაროს დამატებითი ხმები და მიიღოს მყარი უმრავლესობა. ამიტომაც საუბრობენ ამდენს საკონსტიტუციო უმრავლესობაზე, ამის პარალელურად კი, არჩევნების ლეგიტიმაცია კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დადგეს. ის რატომღაც მიიჩნევს, რომ მას ამ ამოცანის გადაწყვეტა შეუძლია", - აცხადებს ოპოზიციონერი ლიდერი.
ამასთან, ის პარალელს ავლებს წინა და 2024 წლისთვის არჩევნებს შორის და ამბობს, რომ "წინამორბედებისგან განსხვავებით, 2024 წლისთვის, არცერთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი არ იქნება, რომელიც, თუნდაც ზედამხედველობის მცირედ ფუნქციას შეასრულებს".
"არ დარჩა არცერთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი, რომელიც არჩევნებზე ზედამხედველობის თუნდაც მცირედ ფუნქციას შეასრულებს. ცენტრალური საარჩევნო კომისია, რომლის თავმჯდომარის არჩევის წესი შეიცვალა იმისთვის, რომ ხელმძღვანელად ლოიალური ადამიანი დაენიშნათ. სახალხო დამცველი, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი და ა.შ. დღეს, ქვეყანაში არ დარჩა არცერთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი, რომელსაც რაღაც სიტყვა ეთქმის ან როლი შეიძლება შეასრულოს არჩევნების მართვის პროცესში. ამიტომ ვამბობთ, რომ გაყალბების რისკი არ არის მხოლოდ არჩევნების დღეს, ეს პროცესი უკვე დაწყებულია", - აღნიშნა გიორგი გახარიამ, პარტია "საქართველოსთვის" ლიდერმა.

The leader of the "For Georgia" party, Giorgi Gakharia, in an interview with Globalnews.ge, commented on the decision to officially involve Bidzina Ivanishvili, the founder of "Georgian Dream," in Georgian politics for the third time. He stated, "Ivanishvili's intention is to rig the elections in a manner that doesn't questions their legitimacy".
Gakharia emphasized the possibility of "Georgian Dream" winning the 2024 elections with roughly 30% of the vote, but highlighted Ivanishvili's objective to secure additional votes and a substantial majority by stepping out of the shadows. He concluded, "The primary goal for which Bidzina Ivanishvili has reemerged is to manipulate the election results and secure a decisive majority."
"For some reason, he believes he can accomplish this task",- stated the opposition leader.
Drawing a parallel between previous elections and those anticipated in 2024, the opposition leader remarked, "By 2024, unlike in the past, there will be no independent institutions exercising even minimal oversight."
"There is not a single independent institution remaining to fulfill even a minor supervisory role in the elections. The Central Election Commission's chairman was appointed to ensure allegiance, and the same trend is seen with the Public Defender, the President of the National Bank, and others. Currently, the country lacks any independent institutions with a meaningful role in the election management process. This is why we assert that the risk of falsification is not confined to election day; this process has already commenced," stated Giorgi Gakharia, leader of the "For Georgia" party.