"მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევების ცენტრის" ცნობით, 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დღემდე, საპროტესტო აქციებზე მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის 147 შემთხვევა გამოვლინდა.
ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში წერია, რომ "თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში მიმდინარე საპროტესტო აქციების გაშუქებისას, ტენდენციის სახე მიიღო ჟურნალისტების, ოპერატორებისა და ფოტოგრაფების მუშაობაში ხელშეშლის, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის, ტექნიკის დაზიანების ან ჩამორთმევის შემთხვევებმა".
"მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევების ცენტრმა" ჟურნალისტების უფლებების დარღვევის საჯაროდ გავრცელებულ შემთხვევებს მოუყარა თავი.
"მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევების ცენტრმა” 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დღემდე, პროევროპულ აქციებზე ან/და აქციებთან დაკავშირებულ შემთხვევებში მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის 124 ინციდენტი აღწერა, რა დროსაც ჯამში 147 ჟურნალისტი, ფოტოგრაფი და ოპერატორი გახდა რეპრესიების სამიზნე. აქედან, 24 რეპორტიორი ერთზე მეტჯერ დაშავდა და დაუზიანდა ტექნიკა, ან/და დაშავდა ფიზიკურად, დაჯარიმდა, ან საქმე აღიძრა მათ წინააღმდეგ. ფინანსური ჯარიმა 5000 ლარის ოდენობით სავალი გზის გადაკეტვის საფუძვლით პოლიციამ 17 ჟურნალისტს გამოუწერა", – წერია განცხადებაში.

According to the Center for Media, Information and Social Studies, since November 28, 2024, 147 cases of violations of the rights of media representatives have been observed at pro-European rallies.
The Center for Media, Information and Social Studies releases information on the occasion of Journalism Day and notes that there has been a trend of interference in the work of journalists, cameramen and photographers, as well as verbal and physical abuse.
“While covering the protests ongoing in Tbilisi and other cities of Georgia, there has been a trend of journalists, cameramen and photographers being obstructed in their work, verbally and physically abused, and having their equipment damaged or taken away. Recently, there has also been a trend of fines being imposed on media representatives for blocking the road while covering protests. There have also been cases of journalists being harassed and fired for expressing a critical position.
The Center for Media, Information and Social Studies has documented 124 incidents of violations of the rights of media representatives at pro-European protests and/or in cases related to protests since November 28, 2024, during which a total of 147 journalists, photographers and cameramen became targets of repression. Of these, 24 reporters were injured more than once and had their equipment damaged, and/or were physically injured, fined or had cases brought against them. The police issued a financial fine of 5,000 GEL in relation to 17 journalists for blocking the road,” reads the information.