18 მარტს, პარლამენტში, მეორე მოსმენით მედიის შემზღუდავი კანონპროექტი მიიღეს - მომხრე იყო 86 დეპუტატი, მოწინააღმდეგე კი – 0. დოკუმენტში წერია, რომ "აიკრძალება მაუწყებლის მიერ უცხოური ძალისგან პირდაპირი ან არაპირდაპირი დაფინანსების, ფულადი თანხის ან ქონებრივი ღირებულებების სხვა მატერიალური სიკეთის მიღება".
24 თებერვალს, "ქართულმა ოცნებამ" მაუწყებლობის შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ ორი კანონპროექტი წარადგინა. პირველი კანონპროექტის თანახმად, კანონს მაუწყებლობის სტანდარტებთან დაკავშირებით ემატება რეგულაციები და მათ მიერ დადგენილი სტანდარტების დარღვევაზე რეაგირების უფლებამოსილება კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ექნება. მეორე კანონპროექტი, რომელიც "მაუწყებლობის შესახებ" კანონში ცვლილებების შეტანას გულისხმობს, ტელე და რადიომაუწყებლებს უცხოური ძალისგან პირდაპირი ან არაპირდაპირი დაფინანსების, მათ შორის ფულადი თანხის ან ქონებრივი ღირებულების სხვა სახის მატერიალური სიკეთის მიღებას უკრძალავს.
პარლამენტმა დღესვე მეორე მოსმენით მიიღო "უცხოური აგენტების რეგისტრაციის აქტი", რომელსაც 86-მა წევრმა დაუჭირა მხარი, წინააღმდეგი კი არავინ ყოფილა. ცვლილებებით განისაზღვრება სუბიექტის უცხოური პრინციპალის აგენტად რეგისტრაციის საკითხები, კანონის აღსრულება კი ანტიკორუფციულ ბიუროს დაევალება. კანონპროექტი შესაბამისი ვალდებულების შეუსრულებლობისთვის ითვალისწინებს სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაწესებას. მას ასევე თან ახლავს ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში, დარღვევა დაისჯება ჯარიმით 5000-დან 10,000 დოლარამდე, ან ხუთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით.
ასევე მეორე მოსმენით და ამჯერად, 85 ხმით, პარლამენტში მხარი დაუჭირეს სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში "სამშობლოს ღალატის" მუხლის დაბრუნებას.
"ქართული ოცნების" ინიციატივით, სისხლის სამართლის კოდექსს ემატება 307-ე პრიმა მუხლი, რომელიც სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხს ითვალისწინებს "სამშობლოს ღალატისთვის". პარტიის გადაწყვეტილებით, სამშობლოს მოღალატედ ჩაითვლება ის პირი, ვინც დაარღვევს საქართველოს ტერიტორიულ ხელშეუხებლობას, შევა უცხოურ სადაზვერვო სამსახურში, საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების შესაცვლელად დაგეგმავს შეთქმულებას ან ამბოხებას, დაეხმარება უცხო ქვეყანას, უცხოეთის ორგანიზაციას, ან უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებულ ორგანიზაციას მტრულ საქმიანობაში.

On March 18, the Georgian Dream party passed a bill in parliament restricting the media during its second reading, with 86 MPs in favor and none against.
The document states that "it is prohibited for a broadcaster to receive direct or indirect funding, money, or other material benefits of property value from a foreign power."
On February 24, the Georgian Dream submitted two bills amending the Law on Broadcasting.
The first bill adds regulations to the law regarding broadcasting standards, granting the National Communications Commission the authority to respond to violations of the standards it establishes.
The second bill prohibits TV and radio broadcasters from receiving direct or indirect funding, including money or other material benefits of property value, from a foreign power.
The Parliament adopted the "Foreign Agents Registration Act" in its second reading today, with 86 members voting in favor and none opposing it. The amendments clarify the process for registering a subject as an agent of a foreign principal, and the Anti-Corruption Bureau will be tasked with enforcing the law.
The draft law establishes criminal liability for failure to comply with the relevant obligations, accompanied by amendments to the Criminal Code, imposing fines of $5,000 to $10,000 or up to five years in prison.
Also in its second reading, the Parliament supported the reinstatement of the article on "treason" in criminal legislation, with 85 votes in favor. At the initiative of the Georgian Dream, Article 307 Prima is being added to the Criminal Code, which defines criminal liability for "treason." According to the party's decision, a person who violates Georgia's territorial integrity, joins a foreign intelligence service, plans a conspiracy or rebellion to change the constitutional order of Georgia, or assists a foreign country, foreign organization, or organization under foreign control in hostile activities will be considered a traitor to the homeland.