აშშ-ის საელჩო საქართველოში ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე განცხადებას ავრცელებს და აცხადებს, რომ "სასტიკ და გაუმართლებელ ძალადობაზე" პასუხისმგებელმა პირებმა პასუხი უნდა აგონ. საელჩოს მიერ გავრცელებულ განხცადებაში ასევე ნათქვამია, რომ "დაუყოვნებლივ" უნდა გათავისუფლდნენ საპროტესტო აქციების ფარგლებში დაკავებული ადამიანები".
"ვინც პასუხისმგებელია სასტიკ და გაუმართლებელ ძალადობაზე, მათ შორის: მომიტინგეებზე, მედიის წარმომადგენლებსა და ოპოზიციის წევრებზე, პასუხი უნდა აგონ. დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდნენ ადამიანები, რომლებიც სარგებლობდნენ მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების უფლებებით", - ვკითხულობთ საელჩოს განცხადებაში, რომელშიც ასევე ნათქვამია, რომ ელჩი რობინ დანიგანი სახალხო დამცველს, ლევან იოსელიანს შეხვდა, "რათა განეხილა მისი და მისი გუნდის საქმიანობის მნიშვნელობა ქართველი ხალხის უფლებების დასაცავად".
დღესვე შეერთებული შტატების ელჩმა საქართველოში, რობინ დანიგანმა, ევროპელ კოლეგებთან ერთად ტელეკომპანია "პირველის" გუნდის წევრები მოინახულეს, რომლებსაც პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას, სასტიკად გაუსწორდნენ.
"ჟურნალისტებმა საზოგადოების ინფორმირებულობისთვის დიდი სიმამაცე გამოავლინეს. ასეთ დროს ყველზე ნათლად ჩანს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია თავისუფალი მედია თავისუფალი საზოგადოებისთვის. ჩვენ მკაცრად ვგმობთ ბოლო დღეებში ქართული ოცნების სასტიკ და გაუმართლებელ თავდასხმებს მედიის წევრებსა და საქართველოს მოქალაქეებზე. როგორც სახელმწიფო მდივანმა, ენტონი ბლინკენმა აღნიშნა, ამერიკის შეერთებული შტატები ემზადება, გამოიყენოს ჩვენს ხელთ არსებული საშუალებები, მათ შორის, სანქციები, რომ უზრუნველყოფილ იქნას პასუხისმგებლობის დაკისრება ძალადობის ჩამდენ და ძალადობრივი გარემოს ხელშემწყობ პირებზე", - ნათქვამია საელჩოს მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაში.

The U.S. Embassy in Georgia has issued a statement on the ongoing developments in the country, saying that those responsible for the "brutal and unjustified violence" must be held accountable. The statement also calls for the "immediate" release of those detained during the protests.
"Those responsible for the brutal and unjustified violence, including against protesters, media representatives, and members of the opposition, must be held accountable. Those who have been exercising their rights to peaceful assembly and freedom of expression must be released immediately," the embassy statement said, adding that Ambassador Robin Dunnigan met with Public Defender Levan Ioseliani "to discuss the importance of his and his team's work in protecting the rights of the Georgian people."
Earlier today, U.S. Ambassador to Georgia Robin Dunnigan, along with her European colleagues, visited members of the Pirveli TV team who were brutally assaulted while performing their professional duties.
"Journalists have shown great courage in their efforts to inform the public. At times like these, it is clear how important a free media is to a free society. We strongly condemn the brutal and unjustified attacks by the Georgian Dream on members of the media and citizens of Georgia in recent days. As Secretary of State Antony Blinken noted, the United States is prepared to use the tools at our disposal, including sanctions, to ensure accountability for those who perpetrate violence and foster a violent environment," the embassy said in a statement.