"ქართული ოცნების" გადაწყვეტილებას, რომლის მიხედვითაც ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის პროცესს 2028 წლამდე აჩერებს, საჯარო სექტორში დასაქმებულთა პროტესტი მოჰყვა. თანამდებობიდან გადადგა საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ბულგარეთის რესპუბლიკაში ოთარ ბერძენიშვილი. "არა ძალადობას მშვიდობიანი დემონსტრანტების გამოხატვის წინააღმდეგ! სრული სოლიდარობა", - დაწერა დიპლომატმა პლატფორმა X-ზე.
მმართველი პარტიის განხცადებას აპროტესტებს სამხრეთ კორეაში საქართველოს ელჩის თარაშ პაპასქუაც, რომელმაც Facebook-ის პირად გვერდზე დაწერა, რომ "საქართველოს როგორც არასდროს ისე სჭირდება მეტი ნატო და მეტი ევროკავშირი":
"დღეს, როცა რუსეთი: აგრძელებს ჩვენი ქვეყნის 20%-ის ოკუპაციას; აწარმოებს დამანგრეველ ომს უკრაინის წინააღმდეგ; ებრძვის ევროპას, დემოკრატიულ სამყაროს და საფრთხეს უქმნის გლობალურ უსაფრთხოებას... ჩვენ, როგორც არასდროს, გვჭირდება მეტი ევროპა და მეტი ნატო; გვჭირდება მეტი სოლიდარობა და თავისუფალი სამყაროს გვერდში დგომა!".
დიპლომატთა პროტესტს უერთდება საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჩეხეთის რესპუბლიკაში, თეა მაისურაძეც.
"ერთგული ვრჩები საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის პროცესის, მას ჩვენი ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე, ალტერნატივა არ აქვს. მრავალი წლის განმავლობაში, მე და ჩემი კოლეგა დიპლომატები ძალისხმევას არ ვიშურებდით ევროკავშირსა და ნატო-ში საქართველოს გაწევრიანების გზაზე, ასევე სტრატეგიულ პარტნიორებთან კავშირების გაძლიერებისთვის. ერთგული ვრჩები საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის პროცესის, ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესების, საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტებისა და კონსტიტუციის 78-ე მუხლის შესაბამისად. დღეს, როდესაც ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიის 20 პროცენტზე მეტი ოკუპირებულია რუსეთის მიერ, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება დასავლელ მეგობრებთან, ჩვენს მოკავშირეებთან, ურთიერთობების გაღრმავებასა და განმტკიცებას. ევროპულ ოჯახში დაბრუნება ჩვენი ქვეყნის ისტორიული არჩევანია. საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში სრულფასოვან გაწევრიანებას, ჩვენი ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე, ალტერნატივა არ აქვს",- დაწერა დიპლომატმა სოციალურ ქსელში.
ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და მისი სისტემის 156 თანამშრომელი.
"ჩვენ, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და მისი სისტემის თანამშრომლები, საჯარო მოსამსახურეები წლების მანძილზე ვემსახურებით დამოუკიდებელი საქართველოს ეროვნულ ინტერესს. ჩვენთვის ეს გულისხმობს ევროპული განათლების სისტემის შენებას, რომელიც შექმნის თანაბარ შესაძლებლობებს თითოეული ადამიანისათვის, კონკურენტუნარიანს გახდის ქართველ ახალგაზრდასა და მეცნიერს, მისცემს შესაძლებლობას შეუერთდეს მაღალი სტანდარტების სამეცნიერო-საგანმანათლებლო სივრცეს და უზრუნველყოს საქართველოს დემოკრატიული, სამართლებრივი და სოციალური სახელმწიფოს შენება-გაძლიერება. ვთვლით, 2028 წლამდე საქართველოს მხრიდან ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების დღის წესრიგიდან ამოღების შესახებ გუშინდელი განცხადება არ შეესაბამება ქვეყნის სტრატეგიულ ინტერესებს და ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლს. შესაბამისად, საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული გამოხატვის თავისუფლების ფარგლებში, ვაცხადებთ, რომ ერთგულნი ვრჩებით საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კურსისადმი", - აცხადებენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს თანამშრომლები.
ერთობლივი განცხადებით საკუთარი პოზიცია დააფიქსირა თავდაცვის სამინისტროს მოქმედმა 48 თანამშრომელმა. განცხადებაში, რომელიც 29 ნოემბერს გავრცელდა და რომელზეც ხელმომწერების რაოდენობა მზარდია, წერია, რომ "თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლების უმთავრესი მოვალეობა სახელმწიფოს უსაფრთხოების განმტკიცება, თავდაცვისუნარიანობის ამაღლებაზე ზრუნვა და საქართველოს კონსტიტუციის ერთგულებაა."
"საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო მრავალი წელი წარმატებით ემსახურება ქვეყნის ეროვნული ინტერესების აღსრულებას, ერთი მხრივ - თავდაცვის ძალების აღმშენებლობით, ხოლო მეორე მხრივ - საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობით. სწორედ ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია არის ქვეყნის უსაფრთხოების შემდგომი განმტკიცებისა და სუვერენიტეტის გამყარების უალტერნატივო გზა, ასევე საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტი, რაც განმტკიცებულია როგორც საქართველოს კონსტიტუციით, ისე ეროვნული და უწყებრივი დონის ყველა კონცეპტუალური დოკუმენტით. ვაცნობიერებთ რა საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას და დასავლელი პარტნიორების წვლილს საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების შესაძლებლობების განვითარების პროცესში, ერთგული ვრჩებით საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლით გაწერილი ვალდებულებისა", - წერია განცხადებაში, რომელიც სრულდება ფრაზით: "ვემსახურებით საქართველოს!"
პროცესებს გამოეხმაურა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის 24 პროფესორ-მასწავლებელი.
"ჩვენ, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებლებს, მიგვაჩნია, რომ ევროპული ინტეგრაცია საქართველოს ისტორიული, უალტერნატივო გზაა. ამ გზის ერთ-ერთი მკაფიო მაგალითია ჯერ კიდევ 2005 წლიდან ბოლონიის პროცესთან საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო სისტემის მჭიდრო ინტეგრირება. ამ და სხვა მრავალი გარემოებიდან გამომდინარე, გაუმართლებლად მიგვაჩნია საქართველოს ხელისუფლების მიერ ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის საკითხის შეჩერება. მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას გააგრძელოს ევროპული ინტეგრაციისკენ მიმართული თაობათა მრავალწლიანი ძალისხმევა და, შესაბამისად, დაიცვას საქართველოს კონსტიტუციის 78 - ე მუხლი. "საქართველოს კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად" - ნათქვამია განცხადებაში.
"ქართული ოცნების" განცხადებას აპროტესტებენ საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს თანამშრომლებიც, რომელთა განცხადებით, "კონსტიტუციის 78-ე მუხლი კონსტიტუციურ ორგანოებს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციისთვის ყველა ზომის მიღებას ავალდებულებს"
"მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება, ევროკავშირთან მოლაპარაკების 2028 წლამდე შეჩერების შესახებ, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და ქართველი ხალხის ნებას, რაც არაერთხელ საპროტესტო აქციებით გამოიხატა", - წერია განცხადებაში, რომელშიც ყურადღება ჟურნალისტებზე ძალადობის შემთხვევებზეცაა გამახვილებული:
"მიგვაჩნია, რომ ძალადობრივი და ანტიკონსტიტუციური ქმედებები აზიანებს მთელ ქვეყანას და მის მომავალს. ჩვენი საქმიანობა კი, ახლა, ისე, როგორც არასდროს, პარტიული გავლენებისგან დამოუკიდებელი და საზოგადოებრივი უნდა იყოს. ხაზგასმით ვადასტურებთ უმთავრესი ღირებულებების ერთგულებას, რაც სახელმწიფო ჩარევისგან დამოუკიდებელ საზოგადოებრივ მაუწყებლობას, კრიტიკული კითხვების დასმას და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების ობიექტურად გაშუქებას გულისხმობს".

The decision by the Georgian Dream to suspend negotiations with the European Union until 2028 has sparked protests among public sector employees. Otar Berdzenishvili, the Ambassador of Georgia to Bulgaria, resigned, stating, "No violence against the expression of peaceful demonstrators! Full solidarity," on Platform X.
The ruling party's decision has also been protested by Georgia’s Ambassador to South Korea, Tarash Papasqua, who expressed on his personal Facebook page that "Georgia needs more NATO and more EU than ever before":
"Today, as Russia continues to occupy 20% of our country, wages a devastating war against Ukraine, and threatens global security... we need more Europe and more NATO than ever before. We need more solidarity and support from the free world!"
Georgia's Ambassador to the Czech Republic, Tea Maisuradze, has joined the protest, asserting, "I remain committed to the process of Georgia's integration into European and Euro-Atlantic structures; there is no alternative to this for the interests of our country. For many years, my fellow diplomats and I have worked tirelessly towards Georgia's membership in the European Union and NATO, as well as strengthening ties with strategic partners. In light of the fact that more than 20% of our country's territory is occupied by Russia, deepening our relationships with Western allies is of special importance. Returning to the European family is a historic choice for our country, and there is no alternative to Georgia's full membership in European and Euro-Atlantic structures."
A joint statement has been issued by 156 employees of the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and its affiliated bodies.
"We believe that yesterday's announcement to defer Georgia's accession negotiations with the European Union until 2028 contradicts the country's strategic interests and violates Article 78 of the Constitution of Georgia. Therefore, exercising our freedom of expression, we declare our commitment to Georgia's course of European and Euro-Atlantic integration," stated the employees of the Ministry.
Additionally, 48 current employees of the Ministry of Defense released a joint statement on November 29, which is gaining support. The statement emphasizes, "The primary duty of the employees of the Ministry of Defense is to strengthen state security, enhance defense capabilities, and remain loyal to the Constitution of Georgia."
"For many years, the Ministry of Defense of Georgia has effectively served the country's national interests by building defense forces and promoting Georgia's European and Euro-Atlantic integration. This integration is the only viable path to further strengthen the country’s security and sovereignty, and it is a top priority in our foreign and security policy, as outlined in the Constitution and various national and departmental documents. Recognizing the importance of cooperation with European and Euro-Atlantic structures, we reaffirm our commitment to the obligations stated in Article 78 of the Constitution of Georgia," the statement concludes with, "We serve Georgia!"
Twenty-four professors and teachers from the Faculty of Social and Political Sciences at Tbilisi State University have also reacted to recent developments. "We, the professors and teachers of the Faculty of Social and Political Sciences at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, believe that European integration is a historical and indispensable path for Georgia. A clear example of this is our higher education system's close integration with the Bologna Process since 2005. For these and other reasons, we find it unjustified for the Georgian government to suspend negotiations with the European Union. We urge the government to continue its multi-generational efforts toward European integration and to uphold Article 78 of the Constitution of Georgia, which mandates that 'the constitutional bodies of Georgia shall take all measures to ensure the full integration of Georgia into the European Union and NATO.'" Employees of the Public Broadcaster's Adjara Television and Radio have also protested, stating, "Article 78 of the Constitution obliges constitutional bodies to take all measures for integration into European and Euro-Atlantic structures." "We believe that the Georgian government's decision to suspend negotiations with the European Union until 2028 contradicts the Constitution and the will of the Georgian people, as expressed in numerous protest rallies," they stated, also addressing violence against journalists: "We believe that violent and anti-constitutional actions harm the entire country and its future. Now more than ever, our work must remain independent of party influence. We firmly uphold the values of public broadcasting free from state interference, which includes asking critical questions and objectively covering the processes occurring within the country."