არჩევნების ხელახალი ჩატარება საერთაშორისო საარჩევნო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობით - ასეთია ოპოზიციური პარტიების მოთხოვნა, რომლებიც პარლამენტის შენობის წინ, იმ ათი ათასობით მოქალაქეს მიმართავენ, რომლებიც არჩევნების გაყალბებას აპროტესტებენ. ოპოზიციის საერთო შეთანხმებითვე, ისინი უარს ამბობენ საპარლამენტო მანდატებსა და 26 ოქტომბრის არჩევნების ლეგიტიმურად გამოცხადებაზე.
კოალიცია "ძლიერი საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერის ანა ნაცვლიშვილის განცხადებით კი, ოპოზიცია ასევე ითხოვს, 24 საათის განმავლობაში, საარჩევნო სიები გასაჯაროვდეს. მისივე თქმით, საარჩევნო სიები წარმოადგენს შავ ყუთს, რომლითაც შედეგები გაყალბდა.
"არავის ჰქონია იმის მოლოდინი, რომ 27 ოქტომბერს დილით, ივანიშვილი გამოვიდოდა და გამარჯვებას მოგილოცავდათ. იყო მოლოდინი, თუ რამდენ პროცენტს დაიწერდა. 2024 წლის არჩევნებზე მთავარი შეკითხვა არ ყოფილა, ვინ შევიდოდა პარლამენტში და ვის ექნებოდა საპარლამენტო მანდატი. მთავარი შეკითხვაზე უნდა გაგვეცა თითოეულ ჩვენგანს პასუხი: სად იქნება საქართველო გეოპოლიტიკურ რუკაზე, ვიქნებით რუსული ჭაობის ნაწილი, თუ დასავლეთის. ამ ქვეყანაში ვერც რუსული ფული იშრიალებს, ვერც ივანიშვილს გაუვა უტიფრობა და ვერც საქართველოს ამაყ დროშას ჩამოგვაწევინებს", - მიმართა პროტესტის მონაწილეებს "ახალის" ლიდერმა, ნიკა მელიამ.
"26 ოქტომბერს, გაიმარჯვა არა რუსეთმა, არამედ ევროპამ და გაიმარჯვა თავისუფლების მოყვარულმა ქართველმა ხალხმა", - აღნიშნა პარტია "ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერმა თინა ბოკუჩავამ. მისივე თქმით, "ახლა განსხვავებების დრო არ არის, რადგან ქვეყნის გადარჩენა მხოლოდ ერთიანობითაა შესაძლებელი".

Re-conducting the elections under the guidance of an international electoral administration is the demand of the opposition parties, who are addressing tens of thousands of citizens in front of the parliament building, protesting the rigging of the elections.
By mutual agreement, the opposition parties refuse parliamentary mandates and reject the declaration of the October 26 elections as legitimate. According to one of the leaders of the "Strong Georgia" coalition, Ana Natsvlishvili, the opposition is also demanding that the voter lists be made public within 24 hours. She stated that the voter lists are a black box through which the results were rigged.
"No one expected that on the morning of October 27, Ivanishvili would come out and congratulate you on your victory. The main question in the 2024 elections was not who would enter parliament and who would receive a parliamentary mandate. Each of us had to answer the key question: where will Georgia be on the geopolitical map? Will we be part of the Russian swamp or the West? Neither Russian money will flow into this country, nor will Ivanishvili be allowed to act with impunity, nor will we lower the proud flag of Georgia," Nika Melia, the leader of the "Akhali" party, addressed the protest participants.
"On October 26, it was not Russia that won, but Europe, and the freedom-loving Georgian people triumphed," noted Tina Bokuchava, the leader of the "National Movement" party. She emphasized that "now is not the time for differences, because the country can only be saved through unity."