თბილისში, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა ამერიკული კვლევითი ცენტრის, Atlantic Council-ის ორი თანამშრომლის, ეთო ბუზიაშვილისა და სოფო გელავას სახლები გაჩხრიკა.
"დაახლოებით, დილის 8 საათზე მოვიდნენ, არ მითხრეს, რომ ფინანსური პოლიციიდან იყვნენ. თქვეს, რომ გაზის სამსახურიდან იყვნენ და რაღაც გაჟონვა იყო პრობლემა. შემოვარდა დაახლოებით 6 ადამიანი, დაიწყეს ჩხრეკა, ჩამომართვეს ტელეფონი და ადვოკატთან დარეკვის საშუალება არ მომცეს. აინტერესებდათ კონკრეტულად დოკუმენტაცია და ტექნიკა. ეს იყო მათი მოტივი. ჩხრეკა დაახლოებით ორი საათი მიმდინარეობდა", - აღნიშნა ეთო ბუზიაშვილმა. სოფო გელავას განცხადებით კი, მისთვის საეჭვოა, თუ რასთან არის დაკავშირებული მის სახლში ჩატარებული ჩხრეკა.
"ამიხსნეს, რომ ეს არის დაკავშირებული იმ კომპანიასთან, რომელსაც დაკონტრაქტებული ვყავარ, თუმცა, რეალურად მე ვმუშაობ ატლანტიკურ საბჭოში. ეს არის ამერიკაში დაფუძნებული საერთაშორისო ორგანიზაცია და ჩემი საქმიანობა პირდაპირაა დაკავშირებული დეზინფორმაციასთან, საინფორმაციო ოპერაციების კვლევასთან, რუსეთის ჩარევასთან. ამიტომ, ჩემთვის, ამ წუთას ძალიან საეჭვოა, რა ხდება და რასთან არის დაკავშირებული ეს ამბავი", - აღნიშნა სოფო გელავამ.
ჩხრეკა ჩატარდა ონისე ცხადაძის ოფისშიც, რომელიც კომპანია Concentrix-ში მუშაობს. ეს კალიფორნიაში დაარსებული ბიზნეს პროცესების მართვის კომპანიაა და საერთაშორისო ბრენდებს უწევს კონსულტაციას. კომპანიას 70-ზე მეტ ქვეყანაში, მათ შორის, საქართველოში აქვს ოფისი. აღსანიშნავია, რომ Concentrix-ი საქართველოში პროგრამა აწარმოე საქართველოს მხარდაჭერით შემოვიდა.
კიდევ ერთი პირი, ვის სახლშიც ფინანსურმა პოლიციამ ჩხრეკა ჩაატარა, ვალერი ტყეშელაშვილია, რომელიც Mercatus Capital-ის დამფუძნებელია და საქართველოში დროებით იმყოფება. მისი თქმით, "რამდენიმე თვეა საქართველოში იმყოფება, ფინანსურმა პოლიციამ კი განუმარტა, მის შესახებ ქოლცენტრებთან დაკავშირებულ საქმიანობაში ჩართვის ეჭვი გააჩნიათ".
სამთავრობო ტელევიზია "იმედის" ინფორმაციით, ჩხრეკები ე.წ. ქოლცენტრების საქმეზე მიმდინარეობს და ის დავით კეზერაშვილს უკავშირდება. ცოტა ხნის წინ, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამია, რომ "ოპერატიული ინფორმაციის შესაბამისად, სამ სავარაუდო ე.წ. ქოლცენტრში საგამოძიებო მოქმედებები ჩატარდა".
"მიღებული ინფორმაციით, ქოლცენტრების საქმიანობა დაკავშირებულია იმავე სახის დანაშაულთან, რა დანაშაულზეც აღნიშნული გამოძიება მიმდინარეობს და საქმე გვაქვს გაცილებით დიდი მასშტაბის ფინანსებთან. ასევე, ობიექტებზე დასაქმებულ პირთა ნაწილი დაკავშირებულია წინა პერიოდებში გამოვლენილ ანალოგიური სახის დანაშაულებრივ ქოლცენტრებთან. ადგილზე მისულმა საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა აღმოაჩინეს გარკვეული ელექტრონული ინფორმაციის შემცველი სხვადასხვა სახის ტექნიკა, მოწყობილობები და დოკუმენტაცია, რაც ამოღებულ იქნა სათანადო წესით. მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, საგამოძიებო სამსახური პერიოდულად მიაწვდის საზოგადოებას ინფორმაციას გამოძიების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ", - ნათქვამია ფინანსური პოლიციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

In Tbilisi, the investigative service of the Georgian Ministry of Finance conducted searches at the homes of two employees from the American think tank, the Atlantic Council: Eto Buziashvili and Sopho Gelava.
Eto Buziashvili recounted, "They arrived around 8 am, but they didn’t identify themselves as being from the financial police. Instead, they claimed to be from a gas company and mentioned a leak issue. About six individuals entered, began searching, confiscated my phone, and prevented me from contacting my lawyer. They seemed particularly interested in my documents and equipment; that was their main focus. The search lasted roughly two hours."
Sopho Gelava expressed uncertainty about the reasons behind the search at her residence. "They told me it was related to the company I’m contracted with, but I actually work for the Atlantic Council. This is an international organization based in the U.S., and my role involves researching disinformation, information operations, and Russian interference. Given this context, I find the current situation quite suspicious and unclear," noted Sopho Gelava.
Additionally, a search took place at the office of Onise Tskhadadze, who is employed by Concentrix, a business process management firm founded in California that offers consulting services to global brands. The company operates in over 70 countries, including Georgia, and notably entered the Georgian market with the support of the "Georgia Made" program.
Valeri Tkeshelashvili, the founder of Mercatus Capital and currently in Georgia, also had his home searched by the financial police. He explained that he has been in Georgia for several months and was informed by the authorities that they suspect him of involvement in call center-related activities.
According to state-run Imedi TV, these searches are part of an investigation into the so-called call center case, which is connected to David Kezerashvili.
Recently, the Georgian Ministry of Finance's Investigation Service released a statement indicating that "based on operational information, investigative actions were taken at three alleged call centers".
"In accordance with the operational information received in connection with the criminal case, being under investigation of Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, investigative activities were conducted in three alleged so called "call centers" and based on the judge's ruling, the specified facilities were searched.