"რუსეთი, მომდევნო წლებში, დასავლეთის ქვეყნებთან პოტენციური შეიარაღებული კონფლიქტისთვის ემზადება", - ნათქვამია ესტონეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშში.
„კრემლი მიიჩნევს, რომ არა მხოლოდ უკრაინელებს ებრძვის, არამედ მოსკოვის მიერ არჩეული გზა ხანგრძლივ დაპირისპირებას გულისხმობს კოლექტიურ დასავლეთთან““, - განაცხადა ესტონეთის დაზვერვის სამსახურის ხელმძღვანელმა კაუპო როსინმა. მისივე თქმით, "მიუხედავად იმისა, რომ წელს რუსეთის მხრიდან სამხედრო თავდასხმის შანსები დაბალია, ევროპისა და ესტონეთის საზღვრების მომავალი უსაფრთხოება დამოკიდებულია უკრაინის უნარზე, პარტნიორების მხარდაჭერით რუსული აგრესია შეაჩეროს".
ანგარიშში აღნიშნულია ისიც, რომ რუსეთი სამხედრო წარმოებას მნიშვნელოვნად ზრდის, მათ შორის, საარტილერიო და ჯავშანტექნიკს მიმართულებით, რაც "აძლიერებს მოსკოვის უნარს ბრძოლა განაგრძოს და თუ, დასავლეთი საარტილერიო იარაღის უკრაინისთვის მიწოდებას არ გააძლიერებს, შესაძლოა, რუსეთმა უპირატესობა მოიპოვოს". ესტონური დაზვერვის ინფორმაციითვე, მნიშვნელოვანი ცვლილებები რუსეთის შეიარაღებულ ძალებშიც დაფიქსირდა: "მიმდინარეობს ლენინგრადისა და მოსკოვის სამხედრო ოლქების ფორმირება, რომელიც მიმართულია ნატოს წევრი სახელმწიფოს, ფინეთის წინააღმდეგ". ანგარიშის მიხედვით, რუსეთი გეგმავს, 2026 წლისთვის სამხედრო რესურსი 1,15 მილიონი ჯარისკაციდან 1,5 მილიონამდე გაზრდოს, რათა ნატოსთან პოტენციური კონფლიქტისთვის მოემზადოს. "ცოცხალი ძალის ზრდა ხაზს უსვამს ნატოსა და პარტნიორი ძალების საჭიროებას, მნიშვნელოვნად გააფართოვონ თავიანთი თავდაცვის შესაძლებლობები", - ნათქვამია დოკუმენტში.

Russia is reportedly making preparations for a potential military confrontation with the West within the next decade, according to Estonia's Foreign Intelligence Service. The agency suggested that a counter build-up of armed forces could serve as a deterrent to Russia's actions.
Several Western officials have also expressed concerns about a military threat from Russia toward NATO's eastern flank and have called for Europe to consider rearming in response. The chief of Estonia's intelligence service cited Russian plans to double the number of forces stationed along its border with NATO members Finland, Estonia, Lithuania, and Latvia as a basis for the assessment. He stated that Russia appears to have chosen a path of long-term confrontation and may be anticipating a possible conflict with NATO within the next decade.
However, the intelligence chief also noted that a military attack by Russia is considered "highly unlikely" in the short term, partly due to the need to maintain troops in Ukraine. He emphasized that the likelihood of such an attack would be reduced if there were adequate preparation and a matched buildup of forces in Europe. In response to these perceived threats, Estonia and other Baltic States have increased their military spending to over 2% of their economies' value since Russia's annexation of Crimea in 2014. Additionally, NATO allies have bolstered their presence in these countries.