Globalnews.ge-სთან საუბრისას, ლიეტუვის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, ჟიგიმანტას პავილიონისი ამბობს, რომ "აღმოსავლეთ ევროპის გაფართოების გეგმა არსებობს", ამ გზაზე კი, უკრაინისთვის დასავლეთის მხარდაჭერა საკვანძო საკითხს წარმოადგენს.
"პირველ რიგში, აღვნიშნავ, რომ დღეს ჩვენ აბსოლუტურად მკაფიო სტრატეგია გვაქვს - გაფართოება აღმოსავლეთ ევროპაში, რაც მოიცავს ევროკავშირის წევრობაზე მოლაპარაკებების გახსნას უკრაინასა და მოლდოვასთან. ასევე, ვთანხმდებით თანამშრომლობასა და ურთიერთდახმარებაზე სამხედრო მიმართულებით, კერძოდ, ჯარებისა და თავდაცვის ინდუსტრიის აღსადგენად. ეს გახლავთ ჩვენი გეგმა, რომელსაც აბსოლუტურად თანმიმდევრულად მივყვებით. რაც შეეხება ვაშინგტონში ვიზიტს, მაშინ, როდესაც სრულიად შეშლილი ადამიანები მსოფლიოს დაპყრობას ცდილობენ, კონგრესში მცირე ჯგუფი კამათობს საკითხზე, უნდა დაუჭიროს თუ არა მხარი უკრაინისთვის დახმარების დამტკიცებას, არადა, ეს გახლავთ თემა, რომლის სწრაფი გადაწყვეტაც ყველასთვის სრულიად გასაგები უნდა იყოს. ვაშინგტონში ბოლო ერთი თვის განმავლობაში მეორედ ვმართავთ შეხვედრებს იმისთვის, რომ ჩვენს ამერიკელ კოლეგებს ვუთხრათ - გაღვიძების დროა! ზოგჯერ განცდა მაქვს, რომ წინა საუკუნის 40-იან წლების დასაწყისში ვცხოვრობთ იმ განსხვავებით, რომ თუ იგივე პროცესები დღესაც განვითარდება, ეს სამყაროს განადგურებამდე მიგვიყვანს. ამის რისკი კი, ნამდვილად დიდია", - განაცხადა ლიეტუველმა კანონმდებელმა.
შეკითვაზე, რა გავლენას ახდენს შეერთებულ შტატებში მიმდინარე შიდა პოლიტიკური დისკუსია უკრაინის დახმარებასთან დაკავშირებით, ლიეტუვის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ამბობს, რომ "ნებისმიერი სისუსტე ან ესკალაციის შიში დღეს რუსეთში მყოფ მხეცებს კვებავს".
"კონგრესმენთა მცირე ჯგუფი კაპიტოლიუმში არ აღიარებს, რომ შესაძლოა, გაუცნობიერებლად, მაგრამ ფაქტობრივად, რუსეთისთვის სასარგებლო საქმეს აკეთებს. ისევე როგორც, ტაკერ კარლსონი ფიქრობს, რომ მოსკოვში სიმართლის მოსმენა შეუძლია. ამ ყველაფერს რომ ჩაუღრმავდეთ, ნამდვილად არმაგედონის სცენარს ჰგავს, არა?! დეზინფორმაციის ცნებისა და მისი საშიში გავლენის უარყოფა, მინიმუმ, დამაზიანებელია და ეს არაერთი მაგალითის გახსენებით შეგვიძლია დავასაბუთით. ჩვენ, ლიეტუველებმა რუსეთთან ერთად საუკუნეები ვიცხოვრეთ, ამიტომ მათი სიცრუის ენა ჩვენთვის ანბანივით ცხადი და მარტივად ამოსაცნობია, თუმცა სამწუხაროდ, ვერ ვიტყვით იგივეს დასავლეთის ზოგიერთ სახელმწიფოზე, რომელთა აუდიტორიაზე გავლენის მოხდენას რუსები ჯერ კიდევ ახერხებენ. სქემა კი, უმარტივესია. დღეს რუსები ხვდებიან, რომ უკრაინელებს ბრძოლაში ვერ ამარცხებენ, ამიტომ უფრო მარტივი გზების ძიება დაიწყეს: ნატო-ს დედაქალაქებისა და ვაშინგტონის დეზინფორმაციით “დაპყრობა”. ამ პროცესმა კი, შესაძლოა, დრამატულ შედეგამდე მიგვიყვანოს. სწორედ ამიტომ ვცდილობთ, აქტიურად გავუზიაროთ მათ ჩვენი გამოცდილება. იმ ქვეყნების გამოცდილება, რომლებმაც ფიზიკურად ვიცით, რას ნიშნავს რუსეთის მმართველობის ქვეშ ცხოვრება. სულაც არ არის გადაჭარბებული შეფასება, როდესაც ვამბობთ, რომ როგორც კი დასავლეთის სისუსტეს იგრძნობს, რუსეთი აუცილებლად შეიჭრება ნატო-ს წევრი ქვეყნების ტერიტორიებზეც. რა თქმა უნდა, ასეთ შემთხვევაში, უკლებლივ ყველა, ისინიც კი, ვინც დღეს ეჭვით უყურებენ მოვლენებს, გამოფხიზლდება და ერთად რუსეთს დავამარცხებთ, მაგრამ ეს ხომ უდიდეს დანაკარგთან იქნება დაკავშირებული?! რატომ არ შეგვიძლია ვიმოქმედოთ ახლა და თავიდან ავიცილოთ კრემლის კოშმარული გეგმები? ნებისმიერი სისუსტე და ესკალაციის შიში დღეს რუსეთში მყოფ მხეცებს კვებავს", - აღნიშნა Globalnews.ge-სთან საუბრისას, ლიეტუვის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ჟიგიმანტას პავილიონისმა.

Speaking to Globalnews.ge, Chairman of the Foreign Relations Committee of the Seimas of Lithuania, Žygimantas Pavillionis, says that "there is a plan for the expansion of Eastern Europe", and on this path, Western support is a key issue for Ukraine.
"First of all, I would like to note that today we have an absolutely clear strategy - expansion in Eastern Europe, which includes the opening of EU membership negotiations with Ukraine and Moldova. Also, we agree on cooperation and mutual assistance in the military direction, in particular, to rebuild the army and the defense industry. This is our plan, which we follow absolutely consistently. As for the visit to Washington, while completely insane people are trying to take over the world, a small group in Congress is debating whether to approve aid to Ukraine, a topic that should be resolved quickly by everyone. We are holding meetings in Washington for the second time in the last month to tell our American colleagues - it's time to wake up! Sometimes I have the feeling that we are living in the beginning of the 40s of the previous century, with the difference that if the same processes develop today, it will lead to the destruction of the world. The risk of this is really big," said the Lithuanian politician.
Asked about the impact of the ongoing domestic political debate in the United States on aid to Ukraine, the chairman of the Lithuanian Foreign Relations Committee said that "any weakness or fear of escalation is feeding the beasts in Russia today."
"A small group of Congressmen on Capitol Hill won't admit that they may be unknowingly, but in fact, doing a good job for Russia. Just like Tucker Carlson thinks he can hear the truth in Moscow. When you get down to it, it really looks like an Armageddon scenario, doesn't it?! Denying its dangerous influence is, at the very least, harmful, and we can prove this by recalling a number of examples. We, Lithuanians have lived with Russia for centuries, so their language of lies is as clear and easy to recognize as the alphabet for us, but unfortunately, we cannot say the same about some Western states, whose audience the Russians still manage to influence. The scheme is the simplest. Today, the Russians realize that they cannot defeat the Ukrainians in battle, so they began to look for easier ways: to "conquer" NATO capitals and Washington with disinformation.
This process may lead to a dramatic result. That is why we try to actively share our experience with them. The experience of countries that physically know what it means to live under Russian rule. It is not at all an exaggeration when we say that as soon as Russia feels the weakness of the West, it will definitely invade the territories of NATO member states. Of course, in such a case, almost everyone, even those who are suspicious of the events today, will wake up and together we will defeat Russia, but will this be associated with the biggest loss! Why can't we act now and prevent the Kremlin's nightmare plans? Any weakness and fear of escalation feed the beasts in Russia today," said the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Seimas of Lithuania, Žygimantas Pavilionis, speaking to Globalnews.ge.