დღეს, 16 დეკემბერს, ბრიუსელში ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების მორიგი შეხვედრა იმართება. როგორც წინასწარ დაანონსდა, საქართველოს საკითხი განხილვის ერთ-ერთი მთავარი თემა იქნება.
ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს შეხვედრის დაწყებამდე, უმაღლესმა წარმომადგენელმა კაია კალასმა თქვა, რომ ევროკავშირის წევრი ქვეყნები საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ მისაღებ ზომებზე იმსჯელებენ. როგორც მან მედიის წარმომადგენლებს უთხრა, საქართველოში განვითარებული მოვლენები არ შეესაბამება "იმ მიმართულებას, საითაც [ევროკავშირის წევრობის] კანდიდატი ქვეყანა უნდა მიდიოდეს". მას დასძინა ისიც, რომ ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრები იმსჯელებენ, თუ რა შედეგები შეიძლება მოჰყვეს საქართველოს მთავრობის მხრიდან "ოპოზიციის წინააღმდეგ რეპრესიების გამოყენებას".
"რისი გაკეთებაც შეგვიძლია ევროპული მხრიდან... ერთი საკითხი იქნება სანქციები, მეორე საკითხია ასევე უვიზო რეჟიმის შეზღუდვა", - თქვა კაია კალასმა.
მედიის შეკითხვაზე, საგარეო საქმეთა მინისტრები განიხილავენ თუ არა "ქართული ოცნების" ლიდერებისთვის პირადი სანქციების დაწესების საკითხს, ესტონელმა პოლიტიკოსმა უპასუხა, რომ "სია უკვე შეთავაზებულია. განვიხილავთ ამ სიას, მაგრამ ამას ყველა უნდა დაეთანხმოს, ჩვენ კი აქამდე არ მივსულვართ. ვნახოთ, თუ აქამდე მივალთ", - თქვა კაია კალასმა.

On December 16, the next meeting of EU foreign ministers is taking place in Brussels, with the situation in Georgia slated to be a key topic of discussion. Prior to the meeting, High Representative Kaja Kallas indicated that EU member states would deliberate on potential actions against the Georgian government.
She informed the media that the current developments in Georgia do not align with "the direction in which a candidate country [for EU membership] should be heading." Furthermore, she mentioned that the foreign ministers would examine the implications of the Georgian government's "repressive actions against the opposition."
Kallas stated, "From the European side, one question could be sanctions, while another might involve restrictions on the visa-free regime."
When asked whether the foreign ministers would consider imposing personal sanctions on the leaders of the Georgian Dream party, the Estonian politician responded, "The list has already been proposed. We will review it, but consensus is necessary, and we have not reached that point yet. Let's see if we get there."