სახელმწიფო დეპარტამენტის 2023 წლის ანგარიშში, საქართველოში არსებული კორუფციის შეფასებისას ნათქვამია, რომ "ხელისუფლება და თანამდებობის პირები კანონს, რომელიც სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს, არ ახორციელებდნენ". მასში ასევე ნათქვამია, რომ "დაფიქსირდა მაღალი დონის კორუფციის შესახებ ცნობები".
"კანონი ითვალისწინებდა სისხლის სამართლის ჯარიმებს თანამდებობის პირების მიმართ კორუფციისთვის და მთავრობა, ზოგადად, არ ახორციელებდა კანონს ეფექტურად. 3 ნოემბერს, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა/საქართველომ“ ჩამოთვალა სავარაუდო კორუფციის 151 გამოუძიებელი შემთხვევა, რომელშიც მონაწილეობდნენ მაღალი თანამდებობის ან მმართველ პარტიასთან დაკავშირებული პირები. სექტემბრის მდგომარეობით, 99 საჯარო მოხელეს ბრალი კორუფციაში წაუყენეს. არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, არ არსებობს კორუფციის პრევენციის ეფექტური მექანიზმები სახელმწიფო სტრუქტურებსა და დამოუკიდებელ მარეგულირებელ ორგანოებში. არასამთავრობო ორგანიზაციები აგრძელებდნენ დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნას სუს-ის უფლებამოსილების მიღმა, იმის მტკიცებით, რომ თანამდებობის პირები ბოროტად იყენებდნენ მის ფუნქციებს. თებერვალში ამოქმედდა ახალი ანტიკორუფციული ბიურო, რომელიც ხელს შეუწყობს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლას. "საერთაშორისო გამჭვირვალობა/საქართველოს" ცნობით, კანონი არ ანიჭებს ბიუროს საგამოძიებო უფლებამოსილებას, რომელიც დარჩა ანტიკორუფციულ სააგენტოსა და პროკურატურაში. კანონით დადგენილი იყო, რომ ბიურო ანგარიშვალდებული იქნებოდა როგორც პარლამენტის, ასევე უწყებათაშორისი ანტიკორუფციული საბჭოს წინაშე. წამყვანმა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა გამოთქვეს შეშფოთება, რომ ახალ ბიუროს არც საკმარისი დამოუკიდებლობა ექნება და არც უფლებამოსილება ეფექტურობა", - აღნიშნულია ანგარიშში.

The State Department's 2023 report assessing corruption in Georgia stated that "The law provided criminal penalties for corruption by officials, and the government generally did not implement the law effectively. There were reports of high-level government corruption".
"NGOs continued to cite weak checks and balances and a lack of independence of law enforcement agencies among the factors contributing to allegations of high-level corruption. On November 3, Transparency International/Georgia listed 151 uninvestigated cases of alleged corruption involving high-ranking public officials or persons associated with the ruling party. As of September, 99 public servants were charged with corruption.
NGOs assessed there were no effective mechanisms for preventing corruption in state-owned enterprises and independent regulatory bodies. NGOs continued to call for an independent anti-corruption agency outside the authority of the SSSG, alleging its officials were abusing its functions.
In February, the new Anti-Corruption Bureau became operational to facilitate the fight against corruption. According to Transparency International/Georgia, the law did not grant the bureau investigative powers, which remained with the Anti-Corruption Agency under the SSSG and the Prosecutor’s Office. The law established that the bureau was accountable to both parliament and the Inter-Agency Anti-Corruption Council. Leading civil society organizations raised concerns that the new bureau would neither have sufficient independence nor authority to be effective", - is mentioned in the State Department's report.