Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში, საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის ევრაზიის რეგიონული დირექტორი, სტივენ ნიქსი აღნიშნავს, რომ სამთავრობო ცვლილებების ფონზე, მოლოდინი არსებობს, რომ საქართველოში არჩევნები კარგი ადმინისტრირებისა და გამჭვირვალობის პირობებში ჩატარდება, ამასთან, საქართველოს მთავრობა გააკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ ქვეყანა ევროკავშირის წევრობის მოლაპარკაბების გახსნის ეტაპზე გადავიდეს.
“საქართველოს ახალ პრემიერ-მინისტრს მრავალი წელია ვიცნობთ და მასთან ვმუშაობდით, როგორც მისი პარლამენტში მუშაობის პერიოდში, ასევე პარტიაში ყოფნისას. ახლა ჩვენ მოუთმენლად ველით მასთან, როგორც პრემიერ-მინისტრთან და ასევე, მთავრობის სხვა წევრებთან მუშაობას. ჩვენ მივესალმებით ამ პოსტიდან მის პირველ მიმართვას, როდესაც განაცხადა, რომ საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტი ევროკავშირში ინტეგრაციაა. ეს არის ის, რასაც ყველანი მოუთმენლად ველოდებით და მხარს ვუჭერთ და მოხარულები ვართ, რომ სწორედ ეს გახლავთ მთავრობის მთავარი პრიორიტეტი. მოლოდინი გვაქვს და ვგულისხმობ არჩევნებს, რომ ის კარგად ადმინისტრირებული იქნება და საქართველოსა და ქართველი ხალხის ნებას უზრუნველჰყოფს. ასევე, არსებობს მოლოდინი, რომ საქართველო კანდიდატის სტატუსიდან ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხზე მოლაპარაკებების გახსნის ეტაპზე გადავა. აშშ-ის მხრიდან არის მოლოდინი, რომ საქართველოს მთავრობა და მმართველი პარტია გააკეთებენ ყველაფერს, რომ ეს შედეგი მიიღონ, კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, კარგად ადმინისტრირებული და გამჭვირვალე არჩევნებით და ქართველი ხალხის ნების ამსახველი შედეგებით. მთავარი ის არის, რომ ჩვენ ყურადღებას ვაქცევთ საარჩევნო კამპანიის პერიოდს და ამას ვაკეთებთ იმის გამო, რომ ქართველი ხალხი დარწმუნდეს არჩევნების კარგად ადმინისტრირებაში. ჩვენ გვინდა, ქართველმა ხალხმა იგრძნოს, რომ პატივს საცემენ. ვფიქრობთ, საერთაშორისო დამკვირებლების ყოფნა ამ პროცესში ქართველ ხალხს მეტი ნდობის განცდას უქმნის, რომ არჩევნები სამართლიანად ჩატარდება და ის ქვეყნის ნების ამსახველი იქნება”, - განაცხადა ევრაზიის რეგიონულმა დირექტორმა.
შეკითხვაზე, რა უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ საერთაშორისო დამკვირებლები დარწმუნდნენ, რომ ოქტომბრის არჩევნები საქართველოში სწორედ კარგად ადმინისტრირებულ და გამჭვირვალე პირობებში ჩატარდება, სტივენ ნიქსი პასუხობს, რომ “ეს კარგადაა ასახული იმ პირობებში, რომელიც საქართველომ ჯერ კიდევ კანდიდატის სტატუსის მინიჭებამდე მიიღო”.
“ეს ყველაფერი კარგადაა ასახული იმ პირობებში, რაც საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მინიჭებისას დაიდო და რომელიც ანალოგია იმისა, რაც საქართველომ რეკომენდაციის სახით მიიღო მაშინ, როდესაც ჯერ კიდევ კანდიდატის სტატუსის მინიჭების გზაზე იყო. მაშინ ერთ-ერთი დებულება გახლდათ სასამართლო რეფორმა, ადმინისტრაციული რეფორმა და სხვა რეფორმები, რომლითაც საქართველოს დაეკისრა ვალდებულებები და ამის საფუძველზე განიცადა პროგრესი. ჩვენ იმედი გვაქვს და მხარს ვუჭერთ საქართველოში რეფორმების გატარების პროცესის გაგრძელებას. "აირაის" გამოკითხვის მონაცემები მიუთითებს, რომ ქართველი ხალხის 90%-ს სურს, ქვეყანა ევროკავშირის ნაწილი გახდეს. ასე რომ, როგორც მთავრობის, მმართველი პარტიისა და ოპოზიციური ძალების ვალდებულებაა, ყველამ ერთად იმუშაოს, რომ ამ შედეგს მიაღწიონ. პროცესის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი კი, არჩევნები იქნება და IRI-ი სწორედ ამ მიმართულებით მუშაობს. აგვისტოში საქართველოში გრძელვადიან დამკვირებლებს გავაგზავნით. საარჩევნო კამპანიის დასაკვირვებლად, არჩევნებამდე ერთი კვირით ადრე მოკლევადიანი დამკვირებლებიც ჩამოვლენ იმ იმედით, რომ საქართველოი მიაღწევს ისტორიულ ნაბიჯს, რაც ევროკავშირთან გაწევრიანების მოლაპარაკებებზე წინსვლას გულისხმობს. ეს რომ მოხდეს, არჩევნები კარგად უნდა ჩატარდეს. საერთაშორისო მონაწილეობა, რომელიც არჩევნებში სადამკვირებლო ინტერესს იწვევს, ძალიან მნიშვნელოვანია. ეს ცხადყოფს, რომ ქართველი ხალხი, ამერიკული და ევროპული ინსტიტუტები, მთლიანად დასავლური ინსტიტუტები ზრუნავენ საქართველოზე, ქართველ ხალხზე და სურთ უზრუნველყონ, რომ ქვეყანამ დაიკავოს თავისი კანონიერი ადგილი ევროპაში. სწორედ ამისკენაა ჩვენი ძალისხმევა მიმართული. მთავარი არსი ისაა, რომ საქართველო ევროპის ნაწილია და უნდა იყოს ევროკავშირის ნაწილი. ყველაფერი, რასაც “აირაი” გააკეთებს არის ის, რომ დაეხმაროს საქართველოს ევროკავშირის წევრობის გზაზე”, - განაცხადა საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის ევრაზიის რეგიონულმა დირექტორმა, სტივენ ნიქსმა Globalnews.ge-სთან საუბრისას.

In an interview with Globalnews.ge, the Regional Director of the International Republican Institute for Eurasia, Stephen Nix, notes that in light of the government changes, there is an expectation that the elections in Georgia will be held in conditions of good administration and transparency, while the Georgian government will do everything for the country to open EU membership negotiations.
"We know that the new Prime Minister of Georgia. We've known him for many years, worked with him in a number of capacities in his parliamentary role and also in his political party capacity. Now we look forward to working with him and the other government officials. We were very encouraged by his opening statement that under his leadership, the priority for the Georgian Government is EU integration. That's something that we all look forward to and support. So, we are gratified that this is one of his key priorities. I have to say, again, an election that is well-administered and reflects the will of the Georgian people is one of the contingencies for Georgia to move from candidate status with the EU to accession talks. Thus, the expectation on the US part is that the Georgian government, the ruling party, will do everything they can to produce those types of results. Again, an election that is well-administered, transparent, and yields results reflective of the will of the Georgian people", - said the Senior Director for Eurasia at the International Republican Institute.
When asked what should be done in order for international observers to be sure that the October elections in Georgia will be held in well-administered and transparent conditions, Stephen Nix answers, "This is well reflected in the conditions that Georgia received even before granting the candidate status".
"Well, those were outlined previously. Many of them are similar to when Georgia was a candidate for candidate status. One of the key provisions then was judicial reform and administrative reform. There are other areas that Georgia was charged with and made progress on, and we hope and support Georgia's continuation of adopting these reforms. Again, IRI polling data indicates that roughly 90% of the Georgian people want their country to be part of the European Union. So it's incumbent upon everyone, including the government, the ruling party, and opposition parties, to work together to ensure that this happens. Because elections are one of the contingencies, a free and fair election is crucial. This is what IRI is working towards as well. We will be sending long-term observers to Georgia in August to observe the campaign. We will have short-term observers on the ground during the week of the election, all with the hope that Georgia achieves this historic step of entering accession talks with the EU. However, for this to happen, the elections must be well-administered. International participation, such as observation, in this election is very important. It demonstrates to the Georgian people that European institutions, American institutions, and Western institutions care about Georgia, care about the Georgian people, and want to ensure that it takes its rightful place in Europe. That's the goal towards which all of our efforts are aimed. The bottom line is that Georgia is a part of Europe and should be a part of the EU. Everything that IRI will do is to help Georgia on that journey to EU status. One of the most consistent data points in the polling we've conducted in Georgia over the last 10 years is the support for EU membership, which has consistently ranged between the low 80% and high. It has remained very consistent throughout the years and in this poll. 83% of Georgians say they want to be part of the European Union. It is incumbent upon the government, policymakers, and Parliament to take action", - stated the Senior Director for Eurasia at the International Republican Institute.