მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ფარგლებში, აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა, კამალა ჰარისმა და უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ერთობლივი პრესკონფერენცია გამართეს, სადაც კიდევ ერთელ გაესვა ხაზი კიევის მიმართ დასავლეთის მხარდაჭერის მნიშვნელობას. შეკითხვაზე, "ჩვენ ვხედავთ, რამდენად რთულია კონგრესისთვის უკრაინის დახმარების საკითხზე შეთანხმება. ამ ფონზე, შეგიძლიათ დაწვრილებით აგვიხსნათ, რატომ გადაიდო მსგავსი სასიცოცხლო საკითხის განხილვა და აქვს თუ არა შეერთებულ შტატებს გეგმა B იმ შემთვევისთვის, თუ წარმომადგენელთა პალატა უკრაინის დახმარების პაკეტს არ დაადასტურებს", ვიცე-პრეზიდენტმა უპასუხა, რომ არსებობს მხოლოდ გეგმა A.
"არსებობს მხოლოდ გეგმა A, რომელიც უზრუნველყოფს უკრაინამ მიიღოს ის, რაც სჭირდება. სრულად მჯერა, რომ დამატებითი დაფინანსების პაკეტი წარმომადგენელთა პალატას გაივლის. მჯერა იმისიც, რომ შეერთებული შტატების კონგრესში სრული კონსესუსია, მოსკოვის აგრესიის სასტიკ ხასიათზე და იმ პასუხზე, რომელიც მოიცავს ჩვენი მეგობრების გვერდით დგომასა და მათ მხარდაჭერას აგრესიასთან ბრძოლაში. მჯერა, არსებობს კონსენსუსი, რომ შეერთებული შტატების ადმინისტრაცია და კონგრესში არჩეული ლიდერები უნდა გაერთიანდნენ რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ ისე, როგორც ეს უკანასკნელი ორი წლის განმავლობაში ხორციელდებოდა. ჩვენ უნდა გამოვიყენოთ ყველა შესაძლებლობა, რათა მხარი დავუჭიროთ უკრაინას მის ბრძოლაში გახდეს და შეინარჩუნოს სახელმწიფო, როგორც დამოუკიდებელმა და დემოკრატიულმა ერმა", - აღნიშნა აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა.
ერთობლივ პრესკონფერენციაზე, უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ შეერთებულ შტატებში, "საარჩევნო, შიდა, პოლიტიკური გამოწვევები არსებობს, მაგრამ ბევრი რამ არის დამოკიდებული კონგრესში ერთიან ხმის მიცემის პროცედურაზე“.
„ჩვენ ვიმედოვნებთ კონგრესი პოზიციურ გადაწყვეტილებას მიიღებს, რაც ჩვენთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია", - აღნიშნა პრეზიდენტმა ზელენსკიმ.
შეკითხვა დაისვა უკრაინასთან უსაფრთხოების ორმხრივი შეთანხმების ხელმოწერაზეც. კერძოდ, შეკითხვაზე, დიდი ბრიტანეთის, ასევე, საფრანგეთისა და გერმანიის შემდეგ, როდის მოეწერება ხელი ხელშეკრულებას უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ უკრაინასა და შეერთებულ შტატებს შორის", პრეზიდენტმა ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ამ მიმართულებით მისი გუნდი აქტიურად მუშაობს.
"რაც შეეხება უსაფრთხოების გარანტიებს, დიახ, ჩვენი მხარეები ამ საკითზე მუშაობენ. ჩვენ უკვე ჩავატარეთ მოლაპარაკებების ორი რაუნდი და დარწმუნებული ვარ, რომ პარტნიორებთან ძლიერი დოკუმენტი გვექნება, თუმცა, შევთანხმდით, რომ ყველამ გავამახვილოთ ყურადღება იმაზე, რაც ახლაა საჭირო. კერძოდ, შეერთებული შტატების კონგრესთან მუშაობაზე, რომლის შემდეგაც უსაფრთხოების გარანტიების საკითზე გადავალთ", - განაცხადა პრეზიდენტმა ზელენსკიმ.

In a joint press conference with President Zelensky, Vice President Harris said, "There is only plan A, which is to ensure that Ukraine receives what it needs. I will emphasize that an indication of where we can and, frankly, must be is that there is bipartisan support in both of our houses of Congress, on the Senate side and the House of Representatives. And it is my full belief that were the supplemental package and security package to make it to the floor of the House of Representatives, that it would actually pass".
"I also believe that there is consensus across party lines in the United States Congress that recognizes the — the brutal nature of Moscow’s aggression, and that there must be a response that includes standing by our friends and supporting those who fight against that aggression. And I do believe there is consensus within the United States Congress that the American leadership, elected leaders in the United States Congress must be unified in their opposition to Russia’s aggression, as indicated over the course of the last two-plus years and the last 24 hours. And I do believe also there is consensus within the United States Congress that we must use everything that is available to us to support Ukraine in its fight to become and to maintain itself as an independent and democratic nation", - stated Vice President.
President Zelensky acknowledged the "electoral, internal, political" challenges inside the United States, but said there was "no alternative" for Ukraine to having Washington as its partner. He said so much depends on "this single voting procedure" in Congress, and described how U.S.-supplied Patriot missiles were allowing his country's economy to keep functioning.
"We are counting on this positive decision of the Congress," he said. "For us, this package is vital."
"As regards the security guarantees, right? So, regarding the security guarantees, yes, our teams are working. We have held, already, two negotiation rounds, and I’m sure that we will have very powerful document with our partners. However, we have agreed upon that we all need to focus on what is needed right now. That’s why we focus on the work with Congress of the United States. And afterwards, we will move on to security guarantees", - said President Zelensky.