აშშ-ის პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა, სამხრეთ კაროლინაში გამართულ დემოკრატიული პარტიის პრაიმერიზში, გამარჯვების მოპოვება მარტივად შეძლო. Decision Desk HQ-ის თანახმად, მას სრულმა უმრავლესობამ, 96,4%-მა დაუჭირა მხარი, მისმა კონკურენტებმა, მარიან უილიამსონმა ხმათა 2%, მინესოტას კონგრესმენმა, დინ ფილიპსმა კი, 1,6% მიიღეს.
მიუხედავად იმისა, რომ მოქმედმა პრეზიდენტმა, იანვარში, ნიუ ჰემფშირის შტატში გამართულ პრაიმერიზშიც გაიმარჯვა, 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო კამპანია, მან ოფიციალურად, სწორედ სამხრეთ კაროლინას შტატიდან დაიწყო. ამერიკულ ანალიტიკურ წრეებში ამბობენ, რომ მოპოვებული გამარჯვების შემდეგ, ნოემბერში დაგეგმილ საყოველთაო არჩევნებში, დემოკრატიული პარტიის საარჩევნო რესურსები გამყარდა და სკეპტიციზმი, მოქმედი პრეზიდენტის ასაკსა და რეიტინგთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვნად შემცირდა. აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტმა ბაიდენმა, 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში გადამწყვეტი გამარჯვების მოპოვება, სწორედ სამხრეთ კაროლინას შტატის მხარდაჭერით შეძლო.
„2020 წელს, სამხრეთ კაროლინას ამომრჩევლებმა დაამტკიცეს, რომ ჩვენს კამპანიას მნიშვნელოვნად აძლიერებდნენ, რამაც, საბოლოოდ, არჩევნებში გამარჯვების გზაზე დაგვაყენა. ახლაც, 2024 წელს, სამხრეთ კაროლინამ, თავისი სიტყვა ხმამაღლა თქვა. ეჭვი არ მეპარება, რომ ჩვენ ისევ გამარჯვების გზაზე ვდგავართ, დონალდ ტრამპი კი, კვლავ დამარცხდება", - აღნიშნა პრეზიდენტმა ბაიდენმა სიტყვით გამოსვლისას.
სამხრეთ კაროლინაში, რესპუბლიკური პარტიის საპრეზიდენტო პრაიმერიზი, 24 თებერვალსაა ჩანიშნული, სადაც ყოფილი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი რესპუბლიკელთა ფავორიტად მიიჩნევა. Decision Desk HQ-ისა და The Hill-ის მიერ ჩატარებული გამოკითხვების ერთობლიობა აჩვენებს, რომ ჰიპოთეტურ დაპირისპირებაში, ყოფილი პრეზიდენტი, დონალ ტრამპი, 2,2%-ით უსწრებს აშშ-ის მოქმედ პრეზიდენტს.

US President Joe Biden secured a decisive victory in the South Carolina Democratic primary on Saturday, marking the commencement of his party's nomination process. According to US news organizations, Biden claimed an overwhelming 96.4% of the votes, with his sole competitors on the ballot, self-help author Marianne Williamson, earning 2%, and Minnesota congressman Dean Phillips receiving 1.6%.
"In 2020, it was the voters of South Carolina who proved the pundits wrong, breathed new life into our campaign, and set us on the path to winning the Presidency" Biden remarked in a statement. "Now in 2024, the people of South Carolina have spoken again and I have no doubt that you have set us on the path to winning the Presidency again — and making Donald Trump a loser — again.”
Biden's triumph in South Carolina brings the campaign one step closer to the general election, anticipated to be one of the lengthiest and most expensive in American political history. The Republican presidential primary in South Carolina is scheduled for February 24, with former President Donald Trump widely expected to dominate the race. An aggregation of polls by Decision Desk HQ and The Hill indicates Trump holds a 2.2 percentage point lead over Biden in a hypothetical head-to-head contest.