აშშ-ის შეიარაღებულმა ძალებმა, საჰაერო თავდასხმების განხორციელება დაიწყეს ერაყსა და სირიაში იმ ათეულობით ობიექტზე, რომელსაც ირანის მიერ მხარდაჭერილი ექსტრემისტული ჯგუფები იყენებდნენ.
"ეს გახლავთ პასუხი იმ თავდასხმებზე, რომელიც ინტენსიურად ხორციელდებოდა ახლო აღმოსავლეთში მყოფ აშშ-ის სამხედროებზე და რამაც ამერიკელი ჯარისკაცების სიცოცხლე იმსხვერპლა", - იუწყებიან ამერიკული მედიასაშუალებები ოფიციალური პირების მიერ მიწოდებულ ინფორმაციებზე დაყრდნობით. საუბარია, რამდენიმე დღის წინ, იორდანიაში განხორციელებულ თავდასხმაზე, რომლის შედეგადაც, აშშ-ის სამი სამხედრო დაიღუპა და 40-ზე მეტი დაიჭრა.
აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი და სხვა მაღალი თანამდებობის პირები, რამდენიმე დღის განმავლობაში აფრთხილებდნენ ირანის მიერ მხარდაჭერილ ჯგუფებს, რომ შეერთებული შტატები საპასუხო დარტყმას განახორციელებდა. ითქვა ისიც, რომ "ეს არ იქნება ერთჯერადი საპასუხო თავდასხმა და რომ შეერთებული შტატები "მრავალსაფეხურიანი ოპერაციისთვის" ემზადება.
როგორც Associated Press-ი, ანონიმურ ოფიციალურ წყაროებზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას, დრონების გამოყენებით თავდასხმა განხორციელდა ირანის მიერ მხარდაჭერილი ექსტრემისტული ჯგუფების მფლობელობაში არსებულ საბრძოლო მასალების საწყობებსა და სხვა საბრძოლო მნიშვნელობის ობიექტებზე.
28 იანვარს, იორდანიაში სამი ამერიკელი სამხედრო, დრონებით განხორციელებული თავდასხმის შედეგად დაიღუპა, რომელიც, პენტაგონის თქმით, თეირანის მიერ მხარდაჭერილი "კატაიბ ჰეზბოლას" "კვალს" უკავშირდება.

The United States has launched airstrikes on targets in Iraq and Syria, marking the beginning of what is expected to be a series of larger-scale strikes on Iranian-backed militias. These militias have been responsible for attacks on US troops in the Middle East, as reported by two US officials.
The retaliatory strikes were prompted by a drone attack carried out by Iran-backed militants on a US military outpost in Jordan last Sunday. This attack resulted in the tragic deaths of three US service members and left over 40 others wounded. The strikes followed closely after President Joe Biden attended a dignified transfer and met with the families of the soldiers killed in Jordan.
Officials have indicated that these strikes are likely to carry more weight than previous attacks on Iranian-backed militias in recent weeks, which had mainly targeted weapons storage or training facilities. However, the administration is treading carefully, aiming to deter and prevent further attacks while avoiding the outbreak of a full-scale conflict with Iran in a region already unsettled by the ongoing Israel-Hamas war in Gaza.
The Biden administration has hinted at the possibility of additional actions in the days ahead. On Thursday, Defense Secretary Lloyd Austin stated that the US response would be "multi-tiered." "We have the ability to respond a number of times, depending on the situation," - he mentioned at a news conference at the Pentagon. "They have a lot of capability. I have a lot more," US Defense Secretary Lloyd Austin added, referring to the Iranian-backed militias.