აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი, 4-8 თებერვალს საუდის არაბეთს, ეგვიპტეს, ყატარს, ისრაელსა და დასავლეთ სანაპიროს ეწვევა. 7 ოქტომბრის თავდასხმების შემდეგ, სახელმწიფო მდივანი, ახლო აღმოსავლეთში, ოფიციალური ვიზიტით, მეხუთედ ჩადის.
როგორც სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, შეერთებული შტატების პირველი დიპლომატი "გააგრძელებს ძალისხმევას შეთანხმების მისაღწევად, რომელიც უზრუნველჰყოფს "ჰამასის" ტყვეობაში დარჩენილი მძევლების გათავისუფლებას და ასევე, ე.წ. ჰუმანიტარულ პაუზას ღაზაში მყოფი მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის ჰუმანიტარული დახმარების მისაწოდებლად".
"სახელმწიფო მდივანი გააგრძელებს მუშაობას კონფლიქტის ესკალაციის პრევენციისთვის და კიდევ ერთხელ დაადასტურებს, რომ შეერთებული შტატები მიიღებს შესაბამის ზომებს თავისი პერსონალისა და წითელ ზღვაში, სატვირთო ხომალდების თავისუფალი გადაადგილების დასაცავად. სახელმწიფო მდივანი ასევე გააგრძელებს დისკუსიებს პარტნიორებთან, თუ როგორ უნდა ჩამოყალიბდეს უფრო ინტეგრირებული და მშვიდობიანი ურთიერთობები რეგიონში, რომელიც მოიცავს გრძელვადიან უსაფრთხოებას ისრაელის მოქალაქეებისა და პალესტინელებისთვის", - ნათქვამია განცხადებაში.

Secretary of State Antony Blinken will travel to the Middle East next week for the fifth time since October 7, the State Department announced on Friday. His trip will include stops in Saudi Arabia, Egypt, Qatar, Israel, and the West Bank.
"Secretary Antony Blinken will travel to Saudi Arabia, Egypt, Qatar, Israel, and the West Bank February 4-8, 2024, his fifth trip to the region since the October 7 terrorist attacks. The Secretary will continue diplomatic efforts to reach an agreement that secures the release of all remaining hostages and includes a humanitarian pause that will allow for sustained, increased delivery of humanitarian assistance to civilians in Gaza. He will continue work to prevent the spread of the conflict, while reaffirming that the United States will take appropriate steps to defend its personnel and the right to freedom of navigation in the Red Sea. The Secretary will also continue discussions with partners on how to establish a more integrated, peaceful region that includes lasting security for Israelis and Palestinians alike",- The US readout says.