ამერიკელმა სენატორებმა, სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ ჯიმ რიშმა და კომიტეტის წევრმა ჯინ შაჰინმა გასულ კვირას „საქართველოს ანგარიშვალდებულების, გამძლეობისა და დამოუკიდებლობის ასაშენებლად საქართველოს შესაძლებლობების მობილიზებისა და გაძლიერების აქტი”, იგივე MEGOBARI აქტი წარადგინეს, ინფორმაციას სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი ავრცელებს. ორპარტიული კანონპროექტი მხარდაჭერას უცხადებს ქართველ ხალხს, ადასტურებს აშშ-ის მხარდაჭერას საქართველოს ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართ და ადამიანის უფლებათა დარღვევისა და დემოკრატიის შელახვისთვის „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების წინააღმდეგ სანქციებს ითვალისწინებს.
„საქართველოს მეგობრები მთელი მსოფლიოდან შოკირებული და შეძრწუნებული არიან ხელისუფლების ავტორიტარიზმისკენ სვლით და პროდემოკრატიული მომიტინგეების ძალადობრივი დარბევით“, – განაცხადა სენატორმა რიშმა. „ეს კანონპროექტი ძლიერ გზავნილს შეიცავს, რომ აშშ მხარს უჭერს ქართველ ხალხს თვითგამორკვევის უფლებისთვის ბრძოლაში, ხოლო აშშ-ს საშუალებას მისცემს, დაეხმაროს ქართველებს თავიანთი პოლიტიკური სისტემის სამართლიანობის აღდგენაში“.
„მოხარული ვარ, ხელახლა წარვადგინო ეს ორპარტიული, ორპალატიანი კანონმდებლობა თავმჯდომარე რიშთან ერთად, რათა მხარი დავუჭიროთ ქართველ ხალხს „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების კონსტიტუციური დარღვევებისა და მშვიდობიანი მომიტინგეების წინააღმდეგ ძალადობის ფონზე“, – განაცხადა სენატორმა შაჰინმა. „ქართველმა ხალხმა ნათლად გამოხატა თავისი ევროატლანტიკური მისწრაფებები, და შეერთებულმა შტატებმა უნდა გააგრძელოს მათი მხარდაჭერა „ქართული ოცნების“ მცდელობების წინააღმდეგ, რომ მოშალოს მათი დემოკრატიული ინსტიტუტები. იმ დროს, როდესაც რუსეთი ცდილობს, ძირი გამოუთხაროს დემოკრატიებს მთელს რეგიონში, ჩვენ ვერ შევაქცევთ ზურგს მთავარ პარტნიორს, რომელიც თავისუფალი და დემოკრატიული მომავლისკენ ისწრაფვის“.
სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თანახმად, MEGOBARI აქტი;
- დაიწყებს აშშ-საქართველოს ურთიერთობის, მათ შორის ყველა დახმარების პროგრამის სრულ გადახედვას;
- აღიარებს ქართველი ხალხის მიერ ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებში გაწევრიანების პროცესის მხარდაჭერას, რაც ქვეყნის კონსტიტუციითაა გათვალისწინებული;
- მოსთხოვს პრეზიდენტს სანქციები დაუწესოს „ქართული ოცნების“ ჩინოვნიკებსა და მათ მხარდამჭერებს, რომლებიც ჩართულნი არიან კორუფციაში საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესაფერხებლად, ძირს უთხრიან საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას ან მონაწილეობენ სხვა კორუფციულ ქმედებებში, რომლებიც საზიანოა სტაბილურობისთვის საქართველოში;
- გააძლიერებს ხალხთაშორის კავშირებს და თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობას, როდესაც საქართველო საკუთარ კონსტიტუციურ მოთხოვნებს დააკმაყოფილებს;
- გამოხატავს მხარდაჭერას საქართველოს სრული სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ რუსეთის მიმდინარე და უკანონო ოკუპაციის პირობებში;
- მხარს დაუჭერს სამოქალაქო საზოგადოებას, რომელიც მუშაობდა ქართველი ხალხისა და საქართველოს კონსტიტუციის დასაცავად „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების არასათანადო ქცევისგან.
კანონპროექტი პირველად გასული წლის 23 მაისს ამერიკის შეერთებული შტატების კონგრესში ამერიკელმა კონგრესმენმა ჯო უილსონმა წაარადგინა. მართალია მისი მიღება საქართველოს 26 ოქტომბრის არჩევნებამდე იყო ნავარაუდები, კანონპროექტი რამდენჯერმე ჩავარდა. ის ხელახლა წელს წარადგინეს.
ეს კანონპროექტი დამოუკიდებელია „ქართველი ხალხის აქტისგან“, რომელიც ორპარტიულმა ჯგუფმა აშშ-ს სენატში წარადგინა.

U.S. Senators Jim Risch (R-Idaho) and Jeanne Shaheen (D-N.H.), chairman and ranking member of the Senate Foreign Relations Committee, introduced the MEGOBARI Act last week, the U.S. Senate Foreign Relations Committee reported on March 10. The bipartisan bill supports the Georgian people, reaffirms U.S. support for Georgia’s Euro-Atlantic integration, and provides for sanctions against Georgian Dream officials. The Senate Foreign Relations Committee is expected to take up the legislation today.
The English abbreviation of the bill MEGOBARI means “friend” in Georgian. The full name of the bill is the Mobilizing and Enhancing Georgia’s Options for Building Accountability, Resilience, and Independence Act.
“Friends of Georgia from around the world have been shocked and dismayed by the government’s descent into authoritarianism and the violent crackdown on pro-democracy protestors,” said Chairman Risch. “This bill will send a strong message that the U.S. supports the Georgian people as they struggle for the right to self-determination and will give the U.S. tools to help Georgians restore fairness to their political system.”
“I am pleased to re-introduce this bipartisan, bicameral legislation with Chairman Risch to support the Georgian people in the face of the Georgian Dream government’s constitutional violations and violence against peaceful protestors,” said Ranking Member Shaheen. “The Georgian people have made clear their Euro-Atlantic aspirations, and the U.S. must continue to support them against Georgian Dream efforts to erode their democratic institutions. At a time when Russia seeks to undermine democracies across the region, we cannot turn our backs on a key partner striving for a free and democratic future. I look forward to working with Chairman Risch to expeditiously move this bill through the Senate Foreign Relations Committee.”
According to the Senate Foreign Relations Committee, the MEGOBARI Act will:
- Initiate a complete review of the U.S.–Georgia relationship, including all assistance programs;
- Recognize the Georgian people’s support for the country’s constitutionally enshrined commitment to Euro-Atlantic accession processes;
- Require the President to impose sanctions on Georgian Dream officials and their enablers who have engaged in corruption to derail Georgia’s Euro-Atlantic integration, undermined Georgia’s sovereignty and territorial integrity, or engaged in other corrupt acts detrimental to stability in Georgia;
- Bolster people-to-people ties and defense cooperation when Georgia realigns itself with its own Constitutional requirements;
- Express support for Georgia’s full sovereignty and territorial integrity amid continued and illegal Russian occupation;
- Support civil society, which has worked to defend the Georgian people and the Georgian Constitution from Georgian Dream government abuses.
The MEGOBARI Act was first introduced in the U.S. House of Representatives on May 23, 2024 by U.S. Rep. Joe Wilson. Although it was supposed to pass before Georgia’s October 26 general election, the legislation was repeatedly dropped in favor of other priorities in the final weeks of the last Congress. The bill was reintroduced this year.
The MEGOBARI Act is separate from the Georgia People’s Act (GPA), introduced by a bipartisan group in the U.S. Senate.