აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენელთა პალატაში უკვე დარეგისტრირდა კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს აშშ-ის მიერ ბიძინა ივანიშვილისა და მისი მოკავშირეების მთავრობის აღიარებაზე უარის თქმას, საქართველოს ლეგიტიმურ ლიდერად სალომე ზურაბიშვილის ცნობას და ახალი არჩევნების მოთხოვნას.
„ქართული კოშმარის არაღიარების აქტის“ ავტორები არიან რესპუბლიკელი კონგრესმენი სამხრეთ კაროლინიდან ჯო უილსონი და დემოკრატი კონგრესმენი ტენესიდან სტივ კოენი.
კონგრესის საკანონმდებლო მაცნეში ვკითხულობთ, რომ აქტს საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი და დამატებით, იურიდიული კომიტეტი განიხილავს.
„[ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა] ქართველი ხალხის წინააღმდეგ ივანიშვილის რეჟიმის მიმდინარე დანაშაულების გამო არ აღიაროს ან არ მოახდინოს ურთიერთობის ნორმალიზება საქართველოს ნებისმიერ მთავრობასთან, რომელსაც უძღვება ბიძინა ივანიშვილი ან მისი ნებისმიერი მოკავშირე (proxies)“, - წერია დოკუმენტში.
დოკუმენტი აშშ-ის მთავრობას უკრძალავს „ნებისმიერ მოქმედებას ან ფედერალური სახსრების გამოყოფას, რათა აღიაროს ან ნებისმიერი ფორმით იგულისხმოს ბიძინა ივანიშვილის ან [მისი მოკავშირე ნებისმიერი] მთავრობის აღიარება“.
გარდა ამისა, კანონპროექტი „საქართველოს ერთადერთ ლეგიტიმურ ლიდერად“ აღიარებს სალომე ზურაბიშვილს, 26 ოქტომბრის არჩევნებს კი „გაყალბებულს“ უწოდებს.
კონგრესმენმა ჯო უილსონმა 8 იანვარს პლატფორმა X-ზე დაწერა, რომ აშშ არ აღიარებს „[ბიძინა] ივანიშვილის რეჟიმს“ და, რომ იგი არჩეულ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან ერთად იმუშავებს საქართველოში ახალი არჩევნების მისაღწევად.
„ამერიკა არ ცნობს [ბიძინა] ივანიშვილის რეჟიმს. ქართული კოშმარის არაღიარების აქტი ტირანული რეჟიმების არაღიარების დიდ ამერიკულ ტრადიციას აგრძელებს.
დონალდ ტრამპი და მე ვიმუშავებთ საქართველოში თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების მისაღწევად“.
საკანონმდებლო აქტის კიდევ ერთი პუნქტი უკავშირდება „საქართველოს კონსტიტუციის აღდგენას“, რაც გულისხმობს „თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას“ - თავის მხრივ, აშშ-ის „ჰელსინკის კომისიის“ თავმჯდომარემ და თანათავმჯდომარემ უნდა განსაზღვრონ, იყო თუ არა 26 ოქტომბრის არჩევნები თავისუფალი და სამართლიანი.
კანონპროექტის დამტკიცებას დასჭირდება ჯერ აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის, შემდეგ კი სენატის თანხმობა. მომდევნო ეტაპზე, მას ხელი უნდა მოაწეროს აშშ-ის პრეზიდენტმა. ამ თანამდებობას 20 იანვარს მეორედ დაიკავებს დონალდ ტრამპი.
კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში, მას სამართლებრივი ძალა ექნება და, შესაბამისად, აშშ-ის მთავრობის პოლიტიკად იქცევა.
„ჰელსინკის კომისიის“ თავმჯდომარე, ჯო უილსონი ცნობილია კრიტიკული განცხადებებით საქართველოში დემოკრატიის უკუსვლის გამო. მისი სახელი ფიგურირებდა 8 იანვარს „ქართული ოცნების“ მიერ გავრცელებულ ვრცელ წერილში. პარტიის პოლიტსაბჭოს სახელით გაკეთებულ განცხადებაში ამტკიცებდნენ, რომ „ჯო უილსონი არის „დიპ სტეიტის“ ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე გამოვლინება“.

Republican Joe Wilson, R-S.C., Chairman of the Helsinki Commission, and Democrat Rep. Steve Cohen, D-Tenn., introduced the "Georgian Nightmare Non-Recognition Act" in the U.S. Congress on January 8, 2025.
The bipartisan bill bars recognition or normalization of relations "with any Government of Georgia that is led by Bidzina Ivanishvili or any proxies due to the Ivanishvili regime’s ongoing crimes against the Georgian people.” It also prescribes that the United States shall recognize Salome Zurabishvili as “the incumbent President of Georgia prior to the fraudulent elections on October 26, 2024" and as the only legitimate leader in Georgia.
In a commentary to Fox News Digital Rep. Cohen, said: "Sanctioned oligarch Ivanishvili’s Georgian Dream party has now become a tool of Putin. They falsified the October election and illegally picked a pliable president. The United States cannot and will not recognize this illegitimate government. The Georgian Nightmare Non-Recognition Act will ensure that the United States does not. Until it agrees to free and fair elections, the Ivanishvili regime must remain fully isolated by all democratic governments."
The bill’s goals and spirit resemble the Rep. Wilson-led "Assad Regime Anti-Normalization Act," which passed in February 2023. The bill was passed in the National Defense Authorization Act (NDAA) 2025 and was signed into law by President Biden last month.
In an apparent attempt to pre-empt news of the bill’s introduction, the Georgian Dream Political Council issued another anti-Western and conspirationalist statement the same day, describing sanctions against Georgian Dream officials and politicians as "anti-Georgian steps" orchestrated by what it calls the "Global War Party" and "deep state" networks. "These decisions should once again be assessed as anti-Georgian steps that undermine Georgian society’s trust in Western institutions," the statement said.
It went on to say that "every single politician and bureaucrat who makes anti-Georgian statements – be they presidents, prime ministers, parliamentarians, members of the European Parliament, diplomats or officials – is a member of the "deep state" network". The statement took particular aim at the bill’s sponsor, Representative Joe Wilson.