მას შემდეგ, რაც აშშ-ს სახაზინო დეპარტამენტმა ბიძინა ივანიშვილს ფინანსური სანქციები დაუწესა, განცხადებას სახელმწიფო დეპარტამენტიც ავრცელებს. სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერის, მეთიუ მილერის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვაია, რომ ბიძინა ივანიშვილის "ქმედებებმა ძირი გამოუთხარა ქართველი ხალხის დემოკრატიულ და ევროპულ მომავალს რუსეთის ფედერაციის სასარგებლოდ".
"აშშ ასანქცირებს ბიძინა გრიგორის ძე ივანიშვილს, "ქართული ოცნების" დამფუძნებელსა და საპატიო თავმჯდომარეს. მისმა ქმედებებმა შესაძლო გახადა ადამიანის უფლებების დარღვევები და ძირი გამოუთხარა ქართველი ხალხის დემოკრატიულ და ევროპულ მომავალს რუსეთის ფედერაციის სასარგებლოდ". - წერს აშშ-ს სახდეპის სპიკერი, მეთიუ მილერი.
"შეერთებული შტატები ასანქცირებს საქართველოს მმართველი პარტიის, "ქართული ოცნების", დამფუძნებელსა და საპატიო თავმჯდომარეს, ბიძინა გრიგორის ძე ივანიშვილს, რომელიც რუსეთის ფედერაციის საკეთილდღეოდ საქართველოს დემოკრატიულ და ევროატლანტიკურ მომავალს ძირს უთხრის. ივანიშვილისა და "ქართული ოცნების" ქმედებებმა გაანადგურა დემოკრატიული ინსტიტუტები, ხელი შეუწყო ადამიანის უფლებების დარღვევას და შეზღუდა ფუნდამენტური თავისუფლებების განხორციელება საქართველოში. გარდა ამისა, მათ შეაფერხეს საქართველოს ევროატლანტიკური მომავალი, მომავალი, რომელიც ქართველ ხალხს უსაზღვროდ სურს და საქართველოს კონსტიტუციის მანდატს წარმოადგენს. შედეგად, საქართველო დაუცველი გახდა რუსეთის წინაშე, რომელიც განაგრძობს საქართველოს 20%-ზე მეტი ტერიტორიის ოკუპაციას.
ჩვენ კატეგორიულად ვგმობთ ივანიშვილის ხელმძღვანელობით "ქართული ოცნების" ქმედებებს, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს მოქალაქეების, მომიტინგეების, მედიის წევრების, უფლებადამცველებისა და ოპოზიციის წარმომადგენლების მიმართ მუდმივი და ძალადობრივი რეპრესიები ხორციელდება. შეერთებული შტატები მოწოდებულია ხელი შეუწყოს ანგარიშვალდებულებას იმ პირების მიმართ, რომლებიც საქართველოში დემოკრატიასა და ადამიანის უფლებებს ძირს უთხრიან", - ნათქვამია სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ სახაზინო დეპარტამენტმა ბიძინა ივანიშვილს სანქციები 14024- ე აღმასრულებელი განკარგულებით დაუწესა, რომელიც აწესებს საგანგებო მდგომარეობას და სამართლებრივ საფუძველს უქმნის სანქციების დაწესებას იმ პირებისა და ორგანიზაციების მიმართ, რომლებიც მონაწილეობენ რუსეთის ფედერაციის საზიანო საგარეო საქმიანობაში. ეს საქმიანობები მოიცავს დემოკრატიული პროცესებისთვის ძირის გამოთხრას, კიბერთავდასხმებს, არჩევნებში ჩარევას და სხვა დესტაბილიზაციურ მოქმედებებს უცხო ქვეყნებში.

After the US Treasury Department imposed financial sanctions on Bidzina Ivanishvili, the State Department also issued a statement.
The statement, released by State Department spokesman Matthew Miller, asserts that Bidzina Ivanishvili's actions have undermined the democratic and European future of the Georgian people in favor of the Russian Federation.
"The United States is designating Bidzina Grigoris Dze Ivanishvili, founder and honorary chairman of Georgia’s ruling party, Georgian Dream, for undermining the democratic and Euro-Atlantic future of Georgia for the benefit of the Russian Federation.
Ivanishvili and Georgian Dream’s actions have eroded democratic institutions, enabled human rights abuses, and curbed the exercise of fundamental freedoms in Georgia. Furthermore, they have derailed Georgia’s Euro-Atlantic future, a future the Georgian people overwhelmingly desire and the Georgian constitution mandates. The result has left Georgia vulnerable to Russia, which continues to occupy more than 20 percent of Georgia’s territory.
We strongly condemn Georgian Dream’s actions under Ivanishvili’s leadership, including its ongoing and violent repression of Georgian citizens, protestors, members of the media, human rights activists, and opposition figures. The United States is committed to promoting accountability for those undermining democracy and human rights in Georgia.
Ivanishvili is being designated pursuant to section 1(a)(ii)(C) of Executive Order 14024 for being responsible for or complicit in, or having directly or indirectly engaged or attempted to engage in, actions or policies that undermine democratic processes or institutions in the United States or abroad, for or on behalf of, or for the benefit of, directly or indirectly, the Government of the Russian Federation", - reads the statement.