საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) საერთაშორისო არჩევნების სადამკვირვებლო მისიამ (IEOM) საქართველოში ჩატარებულ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით საბოლოო ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც ძირითად დასკვნებსა და რეკომენდაციებს მოიცავს.
საქართველოში სადამკვირებლო მისიას ხელმძღვანელობდნენ IRI-ს პრეზიდენტი დოქტორი დენიელ ტვაინინგი, აშშ-ის ყოფილი კონგრესმენი ჯონ შიმკუსი და შვედეთის პარლამენტის წევრი მარგარეტა სედერფელტი. გამოქვეყნებული ანგარიში დეტალურად აღწერს 48-კაციანი საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის ანალიზს, როგორც 2024 წლის წინასაარჩევნო პროცესზე, ასევე არჩევნების დღესა და პოსტსაარჩევნო პერიოდზე.
IRI-ის მისია ასკვნის, რომ საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები ფუნდამენტური ხარვეზების ფონზე ჩატარდა, რომელიც გამოიხატა საკანონმდებლო ჩარჩოსა და მარეგულირებელი პრაქტიკის პირობებში. განცხადებაში ნათქვამია, რომ აღნიშნული ფაქტორები რეალურ საარჩევნო კონკურენციას აფერხებდა. ამასთან, სადამკვირებლო მისიის განცხადებით, დაფიქსირდა მმართველი ხელისუფლების მიერ საჯარო რესურსების ბოროტად გამოყენების ფაქტები, პარალელურად, სამოქალაქო საზოგადოება იქცა მათ სამიზნედ, ასევე, ოპოზიციურ პარტიებს ემქნებოდათ დაბრკოლებები, ხდებოდა ამომრჩეველთა სისტემური დაშინება. IRI-ს მიერ გამოქვეყნებულ საბოლოო ანგარიშში ნათქვამია ისიც, რომ საზოგადოებაში ინსტიტუტებისადმი ნდობის ნაკლებობაა.
"საქართველოს საპარლამენტო არჩევნები არ გამოიყურებოდა სანდოდ მისი მოქალაქეების თვალში და ის იქცა ქვეყნის თავისუფლებისა და დემოკრატიული ბრძოლის გზაგზე სამწუხარო თავად. მიუხედავად კრემლის მხრიდან თითქმის 40 წლიანი მცდელობისა ქართულ საზოგადოებაში შეაღწიოს, ქართველი ხალხი უცვლელად განაგრძობს უფრო დიდი კავშირების ძიებას ევროპაში დემოკრატიული მომავლისთვის", - აღნიშნა IRI-ს პრეზიდენტმა დენიელ ტვაინინგმა.
IRI-ის მისიამ დაადგინა, რომ საქართველოს საარჩევნო პროცესზე არაერთმა ფაქტორმა უარყოფითად იმოქმედა, შესაბამისად, მისი სანდოობა ეჭვქვეშ დგება. გარდა ამისა, მისიამ დააფიქსირა მნიშვნელოვანი და სისტემატური დარღვევები საარჩევნო პროცესში და გამოყოფს ოთხ ძირითად მიმართულებას: 1. არათანაბარი პირობები და სახელმწიფო რესურსების ბოროტად გამოყენება; 2. სამოქალაქო საზოგადოებისა და ოპოზიციური პარტიების ხმის ჩახშობა და ამომრჩევლის სისტემატური დაშინება; 3. საარჩევნო და სასამართლო ინსტიტუტების ხელისუფლების მხრიდან მიტაცება და 4. არჩევნების შედეგების საჯარო უარყოფა.
"ქართული ინსტიტუტები, მათ შორის ცენტრალური საარჩევნო კომისია, სასამართლო და სამთავრობო ბიუროკრატია, ფუნქციონირებდნენ როგორც მმართველი პარტიის იარაღი და არა დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი ინსტიტუტები. იმის გათვალისწინებით, თუ რა გამოავლინა IRI-მ არჩევნების დაკვირვებისას და რა მოხდა არჩევნების შემდეგ, მხოლოდ ახალ არჩევნებს შეუძლია აღადგინოს ქართველი ხალხის ნდობა მათი ხელისუფლების ლეგიტიმურობის მიმართ", - დასძინა ტვაინინგმა.
ორგანიზაციის ანგარიშში მითითებულია ისიც, რომ საპარლამენტო არჩევნებმა რეალური პოლიტიკური კონკურენციის დაქვეითება გამოააშკარავა, რაც ზრდის საფრთხეს სახელმწიფო ერთმა ძალამ ჩაიგდოს ხელში, დემოკრატიული პოლიტიკური პარტიებისთვის თანაბარი კონკურენციის გარეშე. მასში ასევე ნათქვამია, რომ საქართველო თანმიმდევრული და ყოვლისმომცველი საარჩევნო რეფორმების გადაუდებელი აუცილებლობის წინაშე დგას, რათა არჩევნების მარეგულირებელი სამართლებრივი, ადმინისტრაციული და ინსტიტუციური ჩარჩოს სისუსტეები აღმოიფხვრას.
ამასთან, IRI-ს მისია აქვეყნებს 31 რეკომენდაციას "საქართველოს დემოკრატიის დასაცავად, რომელიც მოიცავს მისი მოქალაქეების ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვასა და იმ მნიშვნელოვან ნაბიჯებს, რომლებიც საქართველომ სასწრაფოდ უნდა გადადგას მომავალი არჩევნების სანდოობის უზრუნველსაყოფად".

The International Republican Institute’s (IRI) International Election Observation Mission (IEOM) today released its final report on Georgia’s parliamentary elections, which includes a series of key findings and recommendations.
The IEOM was led by IRI President Dr. Daniel Twining, former U.S. Representative John Shimkus, and Swedish Member of Parliament Margareta Cederfelt. This report details the findings and recommendations of the 48-person international observation mission that focused on national and community-level activities and dynamics in the pre-election, election, and post-election periods of Georgia’s 2024 parliamentary election.
The IRI mission concludes that Georgia’s parliamentary elections were fundamentally flawed due to a legal framework and regulatory practices that hindered genuine electoral competition, misuse of public resources by the ruling government, the targeting of civil society, obstruction of opposition parties, systematic voter intimidation, and lack of public confidence and trust in institutions.
"Georgia’s parliamentary election was not credible in the eyes of its citizens and marks a sad chapter in the country’s fight for freedom and democratic accountability. Despite nearly 40 years of attempted Kremlin infiltration, the Georgian people remain undeterred in their quest for greater ties to Europe and a democratic future," said Twining.
The IRI mission found that numerous factors negatively impacted Georgia’s electoral process and cast serious doubts on the election’s credibility. Moreover, the mission observed significant and systematic irregularities in the electoral process, highlighting four primary areas of concern: 1. inequitable conditions and misuse of state resources; 2. suppression of civil society and opposition parties, and systematic voter intimidation; 3. state capture of electoral and judicial institutions; and 4. public rejection of election results.
"Georgia’s institutions, including the Central Election Commission, the judiciary, and the government bureaucracy, functioned as arms of the ruling party rather than being independent and impartial. Reflecting on what IRI’s mission observed and on what has transpired since the election, only new elections can restore the Georgian people’s confidence in their government’s legitimacy," said Twining.
The parliamentary elections revealed a decline of genuine political competition that risks state capture by one party, with no ability for democratic political parties to compete on a level playing field. The IRI mission found that numerous factors heavily marred the process and cast serious doubts on the election’s credibility. The observations of the IRI mission underscore an urgent need for coherent and comprehensive election reforms to address weaknesses in the legal, administrative, and institutional framework governing elections.
IRI’s mission offers 31 recommendations to safeguard Georgia’s democracy, which include protecting fundamental freedoms of its citizens, and meaningful steps that Georgia must urgently undertake to ensure future elections are credible. IRI remains committed to supporting Georgia’s democratic development.