საქართველოში 28 ნოემბრიდან მასშტაბური საპროტესტო აქციები იმართება. ქვეყნის მასშტაბით მოქალაქეები ივანიშვილის რეჟიმის მიერ საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას აპროტესტებენ. პოლიცია განაგრძობს აქციის მონაწილეთა ცემასა და სისხლის სამართლის თუ ადმინისტრაციული წესით დაკავებას.
როგორც ტაბულას შინაგან საქმეთა სამინისტროში ეუბნებიან, 28 ნოემბრიდან დღემდე, 6 დეკემბრამდე ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია 340-მდე პირი. ორგანიზაცია საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს ინფორმაციით კი, ადმინისტრაციული წესით დაკავებულთა რიცხვი 350-ს აჭარბებს. მოსამართლეები დაკავებულ პირებს სასჯელის სახით 2000-დან 3000 ლარამდე ოდენობის ჯარიმას აკისრებენ. რიგ შემთხვევებში, დაკავებულებს ეფარდებათ ადმინისტრაციული პატიმრობა 4-დან 14 დღემდე ვადით.
28 ნოემბრიდან 6 დეკემბრის ჩათვლით, ბოლო მონაცემებით, სისხლის სამართლის წესით დაკავებულია 26 პირი. მათთვის წაყენებულ ბრალდებებში ფიგურირებს ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება, ხელმძღვანელობა ან მასში მონაწილეობა, ძალადობრივი ქმედებისკენ საჯარო მოწოდება, აფეთქების მომზადება, პოლიციაზე თავდასხმისა და ნივთის დაზიანება. მათ წინააღმდეგ საქმეები სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე, 239-ე პრიმა, 187-ე, 353-ე პრიმა ან 18-229-ე პრიმა მუხლებითაა აღძრული. აღნიშნული მუხლებით გათვალისწინებული თავისუფლების აღკვეთის ვადა 4-დან 9 წლამდეა.
დაკავებულთა ასაკი 15-დან 60 წლამდეა.
ამასთან, პოლიცია აქციის მონაწილეებს ფიზიკურად სასტიკად უსწორდება. საერთაშორისო გამჭვირვალობის ცნობით, დღევანდელი მონაცემებით, ნაცემია და წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი 400-მდე ადამიანი გახდა. მათგან 80-ზე მეტს, ორგანიზაციის ცნობითვე, დასჭირდა ჰოსპიტალური მკურნალობა.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ 28 ნოემბრიდან 5 დეკემბრის ჩათვლით წინასწარი დაკავების იზოლატორებსა და კლინიკებში მონახულებულ 268 პირიდან პოლიციის მხრიდან არასათანადო მოპყრობაზე მიუთითებდა 191, ხოლო ხილული ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნებოდა 138 პირს.
რაც შეეხება სასამართლოს და დაკავებულთა წინააღმდეგ აღძრული საქმეების განხილვის პროცესს, ორგანიზაციის ცნობით, მოსამართლეები გადაწყვეტილებებს მხოლოდ პოლიციელთა ჩვენების საფუძველზე იღებენ და არ ითვალისწინებენ ბრალდებულთა დაცვის მხარის მტკიცებულებებს. მოსამართლეები ასევე არ აძლევენ დაკავებულებს საშუალებას, უამბონ სასამართლოს პოლიციის ან სპეცრაზმის მხრიდან ცემისა და წამების შესახებ. როგორც TI წერს, "მოსამართლეები ამბობენ, რომ ეს მათ არ ეხებათ".

Since November 28, large-scale protests have erupted in Georgia. Citizens nationwide are demonstrating against the Ivanishvili regime’s halt to Georgia’s European integration process.
Law enforcement continues to assault protesters and detain them under either criminal or administrative law.
Between November 28 and December 6, approximately 340 individuals have been detained under administrative law. Transparency International Georgia reports that the total number of those detained under this law has surpassed 350.
Judges are imposing fines ranging from 2,000 to 3,000 GEL on these detainees, and in certain instances, they are sentenced to administrative detention for durations of 4 to 14 days.
During the same period, 26 individuals have been detained under criminal law, according to the latest data. The charges they face include organizing, leading, or participating in group violence; publicly inciting violent actions; preparing for an explosion; assaulting police officers; and vandalizing property. These cases are prosecuted under Articles 225, 239, 187, 353, or 18-229 of the Criminal Code, which stipulate prison terms of 4 to 9 years.
Detainees' ages range from 15 to 60 years.
Furthermore, police are inflicting severe physical harm on protest participants. Transparency International reports that up to 400 individuals have been subjected to beatings, torture, and other forms of inhumane treatment, with more than 80 requiring hospitalization. Of the 268 individuals visited by representatives of the Public Defender in pre-trial detention centers and clinics from November 28 to December 5, 191 reported experiencing mistreatment by police, and 138 exhibited visible physical injuries. Concerning the judicial process for detainees, the organization asserts that judges rely exclusively on police accounts, disregarding evidence from the defendants' defense. Furthermore, judges do not permit detainees to discuss the beatings and torture they endured at the hands of police or special forces. As noted by TI, "Judges say it doesn't concern them."
Not a single police officer has been held accountable for the brutal beatings and torture of protesters.