აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი, ენტონი ბლინკენი, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებს ეხმაურება და საგანგებო განხცადებას ავრცელებს, რომელშიც წინასაარჩევნო გარემოსა და დაღვევების ცნობებზე მიუთითებს და აღნიშნავს, რომ უერთდება "საერთაშორისო და ადგილობრივი დამკვირვებლების მოწოდებას, ჩატარდეს არჩევნებთან დაკავშირებული ყველა საარჩევნო დარღვევის სრულყოფილი გამოძიება".
"საქართველოში მძლავრი დემოკრატია 2004 წლიდან იყო და არის ქვეყნის სიძლიერის წყარო, ხოლო გუშინდელი აქტივობა კიდევ ერთხელ ადასტურებს ქართველი ხალხის ერთგულებას დემოკრატიისადმი. თუმცა, 2024 წელს საერთაშორისო და ადგილობრივი დამკვირვებლები აღნიშნავენ, რომ წინასაარჩევნო გარემო ხასიათდებოდა მმართველი პარტიის მიერ ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენებით, ხმების მოსყიდვითა და ამომრჩევლის დაშინებით, რამაც ხელი შეუშალა თანასწორი პირობების შექმნას და შეარყია საზოგადოებისა და საერთაშორისო საზოგადოების ნდობა სამართლიანი შედეგის შესაძლებლობის მიმართ. მიუხედავად იმისა, რომ საერთაშორისო და ადგილობრივი დამკვირვებლები თანხმდებიან, რომ არჩევნების დღე ზოგადად კარგად იყო ადმინისტრირებული, ჩვენ აღვნიშნავთ ცნობებს დარღვევებისა და ცალკეული ძალადობის შესახებ. საერთაშორისო დამკვირვებლებს არ გამოუცხადებიათ არჩევნების შედეგები თავისუფალ და სამართლიანად. ჩვენ ვგმობთ საერთაშორისო ნორმების ყველა დარღვევას და ვუერთდებით საერთაშორისო და ადგილობრივი დამკვირვებლების მოწოდებას, ჩატარდეს არჩევნებთან დაკავშირებული ყველა საარჩევნო დარღვევის სრულყოფილი გამოძიება. შემდგომი ნაბიჯებისთვის, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს პოლიტიკურ ლიდერებს, დაიცვან კანონის უზენაესობა, გააუქმონ კანონმდებლობა, რომელიც ძირს უთხრის ძირითად თავისუფლებებს და ერთობლივად იმუშაონ საარჩევნო პროცესის ნაკლოვანებების აღმოსაფხვრელად. საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიზნები, რომელიც ქვეყნის კონსტიტუციაში არის ასახული, მოითხოვს, რომ ხელისუფლებამ პატივი სცეს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების უფლებებს და საქართველოს ყველა მოქალაქის ძირითად თავისუფლებებს", - ნათქვამია სახელმწიფო მდივნის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

U.S. Secretary of State Anthony Blinken has released a statement regarding the Georgian parliamentary elections, emphasizing his support for the demands of both international and domestic observers for a comprehensive investigation into all election-related violations. He specifically highlighted concerns about the pre-election environment and the need for transparency in the electoral process.
"Georgia’s vibrant democracy has been a source of strength since 2004, and yesterday’s turnout demonstrates the Georgian people’s embrace of democracy. In 2024, however, international and local observers noted a pre-election environment marked by the ruling party’s misuse of public resources, vote buying, and voter intimidation, all of which contributed to an uneven playing field and undermined public and international trust in the possibility of a fair outcome. While international and local observers agreed that Election Day was generally well administered, we note reports of irregularities and sporadic violence. International observers have not declared the result to be free and fair. We condemn all contraventions of international norms and join calls from international and local observers for a full investigation of all reports of election-related violations.
Going forward, we encourage Georgia’s political leaders to respect the rule of law, repeal legislation that undermines fundamental freedoms, and address deficiencies in the electoral process together. Georgia’s European and Euro-Atlantic integration goals, enshrined in the country’s constitution, require that the government respect the rights of members of civil society and the fundamental freedoms of all Georgian citizens" reads the statement.