ამერიკელმა სენატორებმა ჯინ შაჰინმა და ჯიმ რიშმა განაცხადეს, რომ დამატებით 10 სენატორი აპირებს, რომ მათ ორპარტიულ კანონპროექტს Georgian People’s Act -ს შეუერთდეს და თანასპონსორი გახდეს. შაჰინისა და რიშის ინიციატივით შექმნილი ორპარტიული დოკუმენტი საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებისა და ქვეყანაში არადემოკრატიულ პროცესებში თანამონაწილე პირების პასუხისმგებლობის საკითხს მოიცავს. კერძოდ, კორუფციაში ჩართვის, ადამიანის უფლებების დარღვევისა და უცხოური გავლენის კანონის მიღებისა და მისი დამტკიცების ხელშეწყობის გამო.
ორპარტიულ კანონპროექტს უერთდებიან: სენატორები ტომ ტილისი, მიტ რომნი, ჯეფ მერკლი, ჯონ კორნინი, კრის მერფი, დენ სალივანი, რომელიც ასევე გახლავთ საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) თავმჯდომარე, ანგუს კინგი, ტოდ იანგი, შელდონ უაითჰაუსი და ჯორჯ ჰელმი მოითხოვეს შეუერთდნენ სენატორების ქართველ ხალხს. ნოემბერში, როდესაც კანონპროექტის განხილვა დაიწყება, მას შეუერთდებიან სენატორები ბენ კარდინი, პიტ რიკეტსი, კრის კუნსი და ლინდსი გრეჰემი.
"მოხარული ვარ, რომ სენატის სხვა კოლეგები აღიარებენ საქართველოში არსებული სიტუაციის აქტუალურობას და დათანხმდნენ "ქართველი ხალხის აქტის" თანასპონსორობას", - განაცხადა სენატორმა შაჰინმა. "ერთად, ჩვენ ვაგზავნით ძლიერ გზავნილს, რომ კანონპროექტს ორპარტიული მხარდაჭერა აქვს და ქართველი ხალხის ევროატლანტიკური მისწრაფებების მხარდაჭერა უცვლელია, მიუხედავად იმისა, თუ რომელი პარტია აკონტროლებს ვაშინგტონს", - დასძინა სენატორმა.
"ეს კანონპროექტი გზავნილია კონგრესისგან, რომ შეერთებული შტატები ერთიანია ქართველი ხალხის მხარდაჭერის თვალსაზრისით, რადგან ისინი მომავალს ტრანსატლანტიკურ საზოგადოებაში ხედავენ. ჩვენ ვაღიარებთ ქართველი ხალხის სურვილს ევროპული ინტეგრაციის გზაზე და მზად ვართ გავატაროთ პოლიტიკა, რომელიც მხარს უჭერს მათ ძალისხმებას მიაღწიონ თავის მიზანს", - განაცხადა სენატორმა რიშმა.
"საქართველოს მთავრობის მიერ პრორუსული პოლიტიკის გატარება და ევროატლანტიკური მომავლისგან დაშორება შემაშფოთებელია," - აღნიშნა სენატორმა ტილისმა. მისივე თქმით, ამაყობს, რომ "ამ კანონპროექტის თანასპონსორია, რაც საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლების პასუხისმგებლობის საკითხს მოიცავს".
"საქართველოს მთავრობის ცვლილება რუსეთის ავტორიტარულ რეჟიმზე და ევროპელ პარტნიორებთან დაშორება საგანგაშოა. ეს კანონმდებლობა საქართველოს კორუმპირებულ ლიდერებს ანგარიშვალდებულას აკისრებს და ქართველ ხალხს მიანიშნებს, რომ შეერთებული შტატები მათ გვერდით დგას ევროატლანტიკურ გზაზე", - განაცხადა სენატორმა კორნინმა.
"რუსეთის მიერ კორუფციის, პროპაგანდისა და ძალადობის გამოყენება საფრთხეს უქმნის არამხოლოდ საქართველოს მომავალს, როგორც ძლიერ, დამოუკიდებელ ქვეყანას, არამედ მთელ საერთაშორისო წესრიგს კოლაფსის საფრთხის წინაშე აყენებს", - ასეთია სენატორ მერფის პოზიცია. მისივე თქმით, "როდესაც პუტინი და მისი მოკავშირეები ცდილობენ შეარყიონ საქართველოს დემოკრატია და ჩამოაყალიბონ მთავრობა, რომელიც შეასრულებს მათ თხოვნას, ორპარტიული კანონმდებლობა ცხადყოფს, რომ შეერთებული შტატები მტკიცედ დგას ქართველი ხალხის გვერდით, რომელიც მხარს უჭერს დემოკრატიასა და საქართველოს ევროპულ მომავალს".
"მიუხედავად იმისა, რომ ქართველმა ხალხმა აჩვენა დემოკრატიული მომავლის აბსოლუტური მხარდაჭერა, მათი მთავრობა სულ უფრო მეტად ექცევა რუსეთის გავლენის ქვეშ – ბოლო დროს მიიღო კანონი სამოქალაქო საზოგადოებისა და სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის შესახებ", - განაცხადა სენატორმა რომნიმ. "ჩვენი კანონმდებლობა საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებს პასუხისმგებლობას აკისრებს კორუფციაზე და აჩვენებს შეერთებული შტატების ერთგულებას ქართველი ხალხის მიმართ დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობისთვის ბრძოლაში", - დასძინა მან.
"თავისუფალი, უსაფრთხო, სუვერენული საქართველო, რომელიც პარტნიორია აშშ-ისა და მის მოკავშირეებს, არის როგორც საქართველოს, ისე შეერთებული შტატების ეროვნულ ინტერესებში. საქართველოს აშკარა დაბრუნება რუსეთის ორბიტაზე ცუდია რეგიონის სტაბილურობისთვის. არავის ესმის ეს უფრო კარგად, ვიდრე თავად ქართველ ხალხს. საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის გამოკითხვების მიხედვით, ქართველების 90%-ს სურს, რომ მათი ქვეყანა დასავლეთის ნაწილი გახდეს. თავისუფალი და არა რუსული სამყაროს ნაწილი", - განაცხადა სენატორმა სალივანმა.
"აშშ-ი ქართველი ხალხისა და მათი ევროატლანტიკური მომავლისკენ სწრაფვის გვერდით დგას. საქართველოს მთავრობის ბოლო მცდელობები გახდეს რუსეთის მოკავშირე, ქართველების სურვილებს უარყოფს და მნიშვნელოვან საფრთხეს წარმოადგენს. ჩვენი ორპარტიული კანონპროექტი საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს კორუფციისთვის პასუხისმგებლობას აკისრებს და გამოხატავს ჩვენ მხარდაჭერას ქართველი ხალხის ტრანსატლანტიკური მისწრაფებების მიმართ", - აღნიშნა სენატორმა იანგმა.
აღსანიშნავია, რომ სენატორი შაჰინი, მიმდინარე წლის ზაფხულში, საქართველოში კონგრესის ორპარტიულ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა კონგრესმენ მაიკლ ტერნერთან ერთად, რომელიც კონგრესის ქვედა პალატაში დაზვერვის კომიტეტის თავმჯდომარე გახლავთ. ვიზიტისას, სენატორი შაჰინი და თავმჯდომარე ტერნერი შეხვდნენ საქართველოს პრეზიდენტს სალომე ზურაბიშვილს, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს, საგარეო საქმეთა მინისტრს, ილია დარჩიაშვილს და თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ჩიქოვანს, რათა კიდევ ერთხელ გამოეხატათ შეშფოთება საქართველოში დემოკრატიის უკანდახევის, უცხოური აგენტების შესახებ კანონის მიღებისა და ანტიდასავლური მოქმედებების გამო.

U.S. Senators Jeanne Shaheen, a senior member of the U.S. Senate Foreign Relations Committee and Chair of the Europe and Regional Security Cooperation Subcommittee, and Jim Risch, Ranking Member of SFRC, today announced that 10 additional Senators intend to cosponsor their bipartisan Georgian People’s Act. Shaheen and Risch’s bipartisan bill would hold Georgian government officials and individuals responsible for corruption, human rights abuses and efforts to advance the foreign influence law or facilitate its passage.
U.S. Senators Thom Tillis (R-NC), Mitt Romney (R-UT), Jeff Merkley (D-OR), John Cornyn (R-TX), Chris Murphy (D-CT), Dan Sullivan (R-AK), Chairman of the International Republican Institute (IRI), Angus King (I-ME), Todd Young (R-IN), Sheldon Whitehouse (D-RI) and George Helmy (D-NJ) have requested to join the Senators’ Georgian People’s Act when the Senate reconvenes in November, joining SFRC Chairman Ben Cardin (D-MD) and U.S. Senators Pete Ricketts (R-NE), Chris Coons (D-DE) and Lindsey Graham (R-SC) in supporting Shaheen and Risch’s bipartisan legislation.
"I’m pleased that a number of my Senate colleagues recognize the urgency of the situation in Georgia and have agreed to cosponsor the Georgian People’s Act in the U.S. Senate," said Senator Shaheen. "Together, we’re sending a strong message that there is robust bipartisan support for our legislation and our posture towards Georgia and support for the Georgian people’s Euro-Atlantic aspirations will remain unchanged no matter which party controls Washington."
"This bill sends a strong message from Congress that the U.S. is united behind the Georgian people as they pursue a future in the transatlantic community," said Senator Risch. "We recognize the Georgian people’s desire for European integration and are committed to making U.S. policy that supports the opportunity for them achieve it."
"The Georgian government’s embrace of pro-Russian policies and away from a Euro-Atlantic future is concerning,” said Senator Tillis. “I am proud to co-sponsor this bill to hold the Georgian government officials accountable and reaffirm the U.S. support for the Georgian people."
"The Georgian government’s shift towards Russia’s authoritarian regime and away from its European partners is alarming,” said Senator Cornyn. “This legislation would hold Georgia’s corrupt leaders accountable and signal to the Georgian people that the U.S. stands with them in their pursuit of a Euro-Atlantic future."
"Russia’s use of corruption, propaganda and violence doesn’t just threaten Georgia’s future as a strong, independent nation—it puts the entire international order at risk of collapse," said Senator Murphy. "As Putin and his cronies try to undermine Georgia’s democracy and impose a government that will do their bidding, this bipartisan legislation makes clear the United States stands firmly with the Georgian people who overwhelmingly support democracy and a future in Europe."
"While the Georgian people have demonstrated overwhelming support for a democratic future, their government has become increasingly under Russia’s influence—most recently passing a law to restrict civil society and free speech," Senator Romney said. "Our legislation would hold Georgian government officials responsible for corruption and demonstrate the United States’ commitment to the Georgian people’s fight for democracy and rule of law."
"A free, secure, sovereign Georgia, aligned with the US and its allies is in the national interest, both of Georgia and the United States," said Senator Sullivan. "Georgia’s apparent drift back into Russia’s orbit is bad for the stability of the region. No one understands this better than the Georgian people themselves. According to polling from the International Republican Institute, 90% of Georgians want their nation to be part of the Western, free World, not the Russian World."
"The United States stands with the Georgian people and their pursuit of a Euro-Atlantic future. The Georgian government’s recent efforts to align with Russia reject the desires of Georgians and pose a significant threat. Our bipartisan bill would hold Georgian government officials accountable for corruption and express our support for the transatlantic aspirations of the Georgian people," said Senator Young.
Specifics on the Georgian People’s Act can be found here.
Earlier this summer, Shaheen led a bipartisan, bicameral Congressional delegation to Georgia with U.S. Congressman Michael Turner (R-OH), Chair of the U.S. House Permanent Select Committee on Intelligence and a member of the U.S. House Armed Services Committee. During their visit, Senator Shaheen and Chair Turner met with Georgian President Salome Zourabichvili, Prime Minister Irakli Kobakhidze, Foreign Minister Ilia Darchiashvili and Defense Minister Irakli Chikovani to once again raise concerns about democratic backsliding following the passage of the foreign agents law and anti-Western rhetoric and communicate the United States’ commitment to its longstanding partnership with people of Georgia to achieve a Euro-Atlantic future, including by facilitating a free and fair election in October. Shaheen and Turner’s visit came shortly after U.S. action to pause bilateral assistance to Georgia following recent actions undertaken by the Georgian government.
Before the trip, Shaheen and Risch issued a statement welcoming the action by the U.S. State Department to pause $95 million in assistance to the government of Georgia following passage of a foreign agents law. Shaheen first visited Georgia as an election observer with Senator Risch in 2012. She has visited the nation three times since.
In the annual defense legislation, Shaheen secured a provision that would require the Secretary of Defense to review security cooperation activities with Georgia in light of its new foreign agents law, a part of Shaheen’s and Risch’s bipartisan Georgian People’s Act. Prior to the vote in the Georgian Parliament, the Senators sent a bipartisan letter to the Prime Minister of Georgia urging the government to reconsider the bill.