ნატოს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი ხავიერ კოლომინა პლატფორმა X-ზე წერს, რომ სომხეთსა და ნატო-ს შორის ურთიერთობის 30 წლის თავზე, ერევანთან ურთიერთობის გაღრმავებას "განსაკუთრებით მიესალმება".
"დღეს 30 წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც სომხეთი ნატოს პარტნიორი გახდა. მას შემდეგ, ჩვენ ავაშენეთ ორმხრივად სასარგებლო ურთიერთობა აქტიური პოლიტიკური დიალოგის და პრაქტიკული ურთიერთთანამშრომლობის მეშვეობით. განსაკუთრებით მივესალმები სომხეთის დიდი ხნის განმავლობაში შეტანილ წვლილს ნატოს KFOR-ის მისიაში", - ნათქვამია განცხადებაში.
თავის მხრივ, ნატოში სომხეთის წარმომადგენლობა აღნიშნავს, რომ წლების განმავლობაში სომხეთი ნატოს "ოპერაციული პარტნიორი გახლდათ და ნატოს ხელმძღვანელობით ISAF-ის მისიას მხარს უჭერდა, ამასთან, მონაწილეობს კოსოვოს მისიაში 2004 წლიდან და მხარდამხარ მუშაობს ნატოს ძალებთან, რათა დაიცვას უსაფრთხოება, მხარი დაუჭიროს ჰუმანიტარულ მისიებს და დაიცვას მშვიდობა".
"იქიდან გამომდინარე, რომ ნატო მტკიცედ განაგრძობს პარტნიორი ქვეყნების დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას, სომხეთი აპირებს, გასული 30 წლის მიღწევებზე დაყრდნობით, გააღრმაოს თანამშრომლობა ნატოსთან ერთობლივი წვრთნებითა და თავდაცვის რეფორმებით, რაც გვამზადებს მომავალი გამოწვევებისთვის", - აღნიშნულია განცხადებაში.
3 ოქტომბერს, ნატო-ს დელეგაცია ალიანსის საერთაშორისო სამხედრო შტაბის უფროსის, გენერალ-ლეიტენანტ იანუშ ადამჩიკის ხელმძღვანელობით, სომხეთს ესტუმრა. დელეგაციამ შეხვედრა გამართა როგორც სომხეთის თავდაცვის პირველ მინისტრთან და გენშტაბის უფროსთან, ასევე, უწყების სხვა მაღალჩინოსნებთან.
მხარეებმა სომხეთსა და ნატოს შორის თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილეს და სომხური მედიის ცნობით, ოფიციალურმა ერევანმა ალიანსის წარმომადგენლებს შეიარაღებულ ძალებში მიმდინარე რეფორმების შესახებ ინფორმაცია გააცნო.
სომხეთი ჯერ კიდევ რუსეთის გარშემო არსებული "კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის" წევრია, თუმცა, როგორც მთავრობა აცხადებს, წევრობა რამდენიმე თვეა, "გაყინულია".

Javier Colomina, Acting Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy and the NATO Secretary General’s Special Representative for the Southern Neighbourhood writes on Platform X that on the 30th anniversary of the relationship between Armenia and NATO, he "particularly welcomes" the deepening of relations with Yerevan.
"Today marks 30 years since Armenia became a NATO partner. Since then, we have built a mutually beneficial partnership through an active political dialogue & practical cooperation. Welcome particularly Armenia's long-standing contribution to NATO-KFOR" - reads the statement.
For its part, Armenia's representation in NATO notes that over the years, Armenia has been NATO's "operational partner" and has supported the NATO-led ISAF mission while participating in the Kosovo mission since 2004, working alongside NATO forces to enhance security, support humanitarian missions, and maintain peace.
"On October 5, 1994, Armenia joined a major program of practical bilateral cooperation with NATO by signing PartnershipforPeace Framework Document, which stated that "protection and promotion of fundamental freedoms and human rights, and safeguarding of freedom, justice, and peace through democracy are shared values fundamental to the Partnership". Throughout these years Armenia has been a long-standing Operational Partner of NATO that supported the NATO-led ISAF and contributing troops to KFOR since 2004 and working shoulder to shoulder with NATO forces to help maintain security, support humanitarian missions and preserve peace. As NATO remains steadfast in its support of independence, sovereignty and territorial integrity of its partner countries, Armenia intends to build upon the achievements of the past 30 years and deepen its cooperation with NATO through joint exercises and defence reforms that prepares us for future challenges" - the statement added.
On October 3, a NATO delegation led by the Chief of the Alliance's International Military Staff, Lieutenant General Janusz Adamczak, visited Armenia. The delegation met with the Armenian Minister of Defense and the Chief of the General Staff, as well as other senior officials. The parties discussed the possibilities for cooperation between Armenia and NATO, and according to Armenian media, official Yerevan informed the representatives of the alliance about ongoing reforms in the armed forces.
Armenia remains a member of the "Collective Security Treaty Organization" (CSTO) led by Russia, although its membership has been "frozen" for several months, according to the government.