ისრაელის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ისრაელ კატცმა გაეროს გენერალური მდივანი ანტონიო გუტერეში "პერსონა ნონ გრატად" გამოაცხადა, რაც ნიშნავს, რომ პორტუგალიელი დიპლომატი ისრაელში შესვლას ვეღარ შეძლებ.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადების თანახმად, ეს გადაწყვეტილება ირანის გუშინდელ თავდასხმაზე გუტერეშის რეაქციის საპასუხოდ მიიღეს, რადგან გაეროს გენერალურ მდივანს "ირანის ქმედებები ერთმნიშვნელოვნად არ დაუგმია."
ისრაელის განცხადებით, გუტერეშის პოლიტიკა მთელი კონფლიქტის განმავლობაში "ზურგს უმაგრებდა ჰამასს, ჰეზბოლასა და ჰუსიტების, ხოლო ახლა კი უკვე გლობალური ტერორიზმის აკვან ირანსაც უმაგრებს ზურგს."
განცხადებაში კატცი ამბობს, რომ "არავინ, ვინც ერთმნიშვნელოვნად არ გმობს ირანის თავდასხმას ისრაელზე არ იმსახურებს ისრაელის მიწაზე ფეხის დადგმას."
ცნობისთვის, გუშინ, 1 ოქტომბერს, ირანმა ისრაელის მიმართულებით დაახლოებით 200 ბალისტიკური რაკეტა ისროლა. იმავე საღამოს თელ-ავივში, ორმა შეიარაღებულმა პიროვნებამ სადგურზე მშვიდობიან მოქალაქეებს ცეცხლი გაუხსნა. ტერაქტის შედეგად შედეგად დაიღუპა საქართველოს ერთი მოქალაქე.

Foreign Minister Israel Katz has announced the designation of UN Secretary-General António Guterres as "persona non grata," effectively barring the Portuguese diplomat from entering Israel.
The Foreign Ministry stated that this decision stems from Guterres’s response to last night’s missile attack by Iran, during which he notably failed to name Iran and did not clearly condemn its serious aggression.
According to Israel, Guterres's policies throughout the conflict have “provided support to terrorists, rapists, and murderers from Hamas, Hezbollah, and the Houthis, and now to the epicenter of global terror, Iran.”
In a statement, Katz says that "anyone who cannot unequivocally condemn Iran’s heinous attack on Israel, as nearly all the countries of the world have done, does not deserve to set foot on Israeli soil."
On October first, Iran launched approximately 200 ballistic missiles towards Israel. On the same evening in Tel Aviv, two armed individuals opened fire on peaceful citizens at a station. As a result of the terrorist attack, one citizen of Georgia was killed.