უკრაინის რადას წევრის, ივანა კლიმპუშ ცინცაძის განცხადებით, უკრაინისთვის გაუგებარია საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან მომდინარე თავდასხმები და რომ უკრაინას არასდროს უცდია საქართველოსთვის მეორე ფრონტის გახსნის შეთავაზება.
"ჩემი მეუღლე ქართველია და უკვე მრავალი წელია, საქართველოზე შეყვარებული ვარ. ჩემთვის, არამხოლოდ როგორც პოლიტიკოსისთვის, არამედ, პიროვნულადაც მნიშვნელოვანია, როგორ რეაგირებს საქართველო უკრაინაში არსებულ ვითარებაზე. მე ღიად ვუთხარი ჩემს კოლეგებს საქართველოს პარლამენტში, რომ თქვენი მომავალი დამოკიდებულია იმაზე, თუ რა ხდება დღეს უკრაინის ტერიტორიაზე. შესაძლოა, ბელარუსის მსგავსად, საკუთარი დროშა გქონდეთ და პრეზიდენტი ან პრემიერ-მინისტრი ქართველიც გყავდეთ, თუმცა არასოდეს გექნებათ სუვერენიტეტი და საქართველოს სრულად რუსეთი დაეპატრონება. იმ განცხადებებიდან გამომდინარე, რაც გვესმის, შემიძლია ვთქვა, რომ როგორც ჩანს, საქართველოს ხელისუფლებას არ ესმის, რამდენად შავ-თეთრი რეალობაა და რომ პოზიცია სწორედ ამ ორ ხაზს შორისაა გასავლები. ასევე მესმის შეშფოთებაც, ისიც, რომ საქართველო პატარა ქვეყანაა ოკუპირებული ტერიტორიებით, მაგრამ რატომ კეთდება მსგავსი განცხადებები? უკრაინას არასდროს... ვიმეორებ, არასდროს უცდია საქართველოსთვის მეორე ფრონტის შეთავაზება. ძალიან ვაფასებთ, რომ საქართველოს მთავრობა მხარს უჭერს უკრაინას საერთაშორისო პლატფორმაზე, ასევე, ჰუმანიტარული დახმარების კუთხითაც ბევრი კეთდება. ეს მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, თუმცა მეორე მხრივ, არ გვესმის ჩვენზე თავდასხმები. იმედი მაქვს, რომ ჩვენი ერი ისევ შეძლებს ერთმანეთთან გულწრფელ ურთიერთობას, ჩვენ ერთმანეთთან ირაციონალური სიყვარული გვაკავშირებს. ჩვენი ფრონტის წინა ხაზზე მოხალისედ ათეულობით ქართველი მებრძოლი საკუთარ ღირსებასაც იცავს. სამწუხაროდ, ამ ომში, ყველაზე მეტი მსხვერპლი უცხო ქვეყნებიდან ქართველებმა განიცადეს. ჩვენ ამას არასოდეს დავივიწყებთ. იმედი მაქვს, ჩვენს ერებს შორის სახალხო სიყვარული, ოფიციალურ დონეზეც მალე აღდგება", - ამბობს Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში ივანა კლიმპუშ-ცინცაძე.
უკრაინის რადას წევრის, მარია იანოვას განცხადებით კი, ქართველი ოფიციალური პირების მხრიდან გაჟღერებული თავდასხმები უკრაინის მიმართ, უკრაინელებისთვის განსაკუთრებით მტკივნეულია.
"მართლაც, როდესაც ქართველი ოფიციალური პირებისგან თავდასხმები გვესმის, ეს ჩვენთვის განსაკუთრებით მგრძნობიარე და მტკივნეულია. ჩვენ წლების განმავლობაში ერთად მივისწრაფოდით ჩვენი ევრო-ატლანტიკური მომავლისკენ. ჩვენ არ გვსურს ვუყუროთ საქართველოს ჩუმ ოკუპაციას. საქართველო ევროპული ქვეყანაა და იმსახურებს საკუთარ ადგილს დასავლეთში. ჩვენთვის მტკივნეულია, როდესაც ვხედავთ, რომ ყველა ეს პროცესი გაყინულია. ეს ჩვენთვისაც უმძიმესი რეალობაა, რადგან ყოველთვის ერთად ვიყავით. ჩვენ გვინდა გამარჯვებული საქართველოს ხილვა და არა ომი, როგორც ამას საქართველოს მთავრობა გვაბრალებს", - აღნიშნავს უკრაინელი კანონმდებელი.

According to Ivana Klimpush-Tsintsadze, a member of the Ukrainian RADA, Ukraine does not understand the attack coming from the Georgian government, and Ukraine has never tried to offer Georgia a second front.
"My husband is Georgian, and I have been in love with Georgia for many years. For me, it is important not only as a politician but also personally how Georgia responds to the situation in Ukraine. I openly told my colleagues in the Parliament of Georgia that your future depends on what is happening today on Ukrainian territory. You may have your own flag, like Belarus, and have a Georgian president or prime minister, but you will never have sovereignty, and Georgia will be fully under Russia's control. Based on the statements we hear, it appears that the Georgian authorities do not understand the reality. I also understand the concern that Georgia is a small country with occupied territories, but why are such statements being made? Ukraine has never... I repeat, never attempted to propose opening a second front in Georgia. We greatly appreciate the support that the Government of Georgia provides to Ukraine on the international stage, and much is being done in terms of humanitarian aid. This is an important step, but on the other hand, we do not understand the attacks on us. I hope that our nations will be able to have a sincere relationship with each other again; we have an irrational love for each other. On the front line of our struggle, dozens of volunteer Georgian fighters are protecting their dignity. Unfortunately, Georgians from foreign countries have suffered the most casualties in this war. I hope that the public love between our nations will soon be restored at the official level" - said Ivana Klimpush Tsintsadze to Globalnews.ge.
Maria Ionova, a member of the Ukrainian RADA, also expresses that the criticisms from Georgian officials towards Ukraine are especiallu hurtful for the Ukrainian people:
"Indeed, when we hear attacks from Georgian officials, it is especially sensitive and painful for us. For years, we have been working together towards our Euro-Atlantic future. We do not want to witness the silent occupation of Georgia. Georgia is a European country and deserves its own place in the West. It is painful for us to see that all these processes are frozen. This is the hardest reality for us because we have always been together. We want to see a victorious Georgia, not a war, as the Georgian government accuses us of" - Ukrainian politician notes.