შეკითხვაზე, როგორ აღიქვამენ თავად უკრაინელები უნგრეთის პრემიერ-მინისტრის ე.წ. სამშვიდო მოლაპარაკების ინიციატივას, უკრაინის რადას წევრი, ივანნა კლიმპუშ-ცინცაძე Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში ამბობს, რომ ეს პროცესი პრემიერ ორბანის მხრიდან, პირად პიარსა და კავშირებზე ზრუნვას ჰგავს, ვიდრე არსებითი სტრატეგიის არსებობას.
"ვფიქრობ, ის, როგორც ევროკავშირის თავმჯდომარე ქვეყნის პირველი პირი, საკუთარ სტატუსს პირადი პიარისა და კავშირების გასაძლიერებლად იყენებს, მათ შორის, რუსეთთან და ჩინეთთან... მას არ აქვს რაიმე არსებითი წინადადება, ეს ყველაფერი მისი მხრიდან ყურადღების მიპყრობის მცდელობას ჰგავს. შეგახსენებთ, რომ 2014 წლიდან 2022 წლამდე, ჩვენ 37-ჯერ დავდეთ რუსეთთან ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება. ასეთი თამაში უკრაინის საკითხით, არავის წაადგება", - ამბობს უკრაინის რადას წევრი.

In response to the question of how Ukrainians perceive the Hungarian Prime Minister's so-called peace negotiations, Ivanna Klimpush-Tsintsadze, a member of the Ukrainian Rada, stated in an interview with Globalnews.ge that Prime Minister Orban's actions appear to be more focused on personal PR and connections rather than the presence of a substantial strategy:
"I think that he, as the leader of the country holding the presidency of the European Union, uses his status to strengthen personal PR and ties, including with Russia and China... He does not have any substantial proposals; it all looks like an attempt to attract attention from his side. Let's remind you that from 2014 to 2022, we signed a cease-fire agreement with Russia 37 times. Such a game with the issue of Ukraine will not suit anyone"- said Ivanna Klimpush-Tsintsadze.